בריטניה מזועזעת בימים האחרונים, בעקבות הידיעה על דבר מותה של אלאנה קוטלנד, סטודנטית מאוניברסיטת קיימברידג', שמצאה את מותה בדרך טרגית במיוחד.

קוטלנד (19), אשר הייתה אמורה לשהות שישה שבועות במדגסקר במסגרת מחקר בו השתתפה, "נפלה למותה" - כך על פי הדיווחים - ממטוס קל כעשר דקות לאחר ההמראה. כעת, נחשפים פרטים נוספים ששופכים אור על מה שקרה לסטודנטית הצעירה.

לפי עדי ראייה שהיו נוכחים בסביבתה של קוטלנד בימים שלפני מותה, היא הגיעה נרגשת למדגסקר ב-16 ביולי אך מהר מאוד מצבה הנפשי התדרדר. מנהל בית המלון בו שהתה קוטלנד, סדריק מרטין, ושאחראי על פרויקט השימור בו עבדה אלאנה, אמר כי שעות לפני הטרגדיה המבט שלה היה חלול וריקני וכי "נראה היה שהיא לא ישנה. היא לא דיברה, אבל היא צפתה בנו". 


מרטין אמר כי בשעות שלפני הטיסה, קוטלנד ישבה על כיסא ובהתה בחלל החדר. לדבריו, היא סירבה לאכול ארוחת ערב בלילה שלפני התקרית, אבל לפני הטיסה היא התיישבה במסעדה ואכלה סלט פירות. מיד לאחר מכן היא ביצעה שיחת טלפון לאימה, ואז עשתה את דרכה האחרונה למטוס.

מרטין הוסיף כי קוטלנד הביעה דאגה רצינית כלפי המחקר שלה. לתחושתה היא נכשלה במשימתה ולא השיגה תוצאות, מה שגרם לה לחרדה גדולה. "היא החלה להראות סימני פרנויה על ידי זה שאמרה לי שהיא חוששת שהיא תגיע לכלא של מדגסקר אם היא לא תסיים את המחקר שלה. אחרי זה היא אמרה לי שזה נשמע מטופש כשהיא אומרת את זה בקול רם". לדבריו, מרטין הבטיח לקוטלנד שאם היא מתקשה במחקר שלה זה בסדר גמור.

כשמרטין הבין שמצבה של קוטלנד הולך ומתדרדר ושהיא גם חווה קשיי שינה בנוסף לכל, הוא הציע לה לקחת יום מנוחה. קוטלנד נלקחה גם לרופא, אשר ייעץ לה להפסיק לקחת כדורים נגד מלריה מחשש שזה מה שגורם לה לתחושת הפרנויה.

לדברי דודה של קוטלנד, לאחר שהיא החלה להיות חולה, היא לפתע מלמלה ודיברה בצורה לא קוהרנטית. חבר אחר שלה אמר שבשיחת טלפון אחת שעשתה למשפחתה היא נשמעה נסערת במיוחד ואמרה לאימה: "אני, מטוס, הביתה".

העדויות הרבות הללו על מצבה הנפשי של קוטלנד גרמו למשפחתה להאמין שבשל שימוש בתרופות, היא החלה להזות וכלל לא התכוונה להרוג את עצמה כשפתחה את דלת המטוס וקפצה מגובה של כקילומטר וחצי.

הטייס, מהפה טהינה ראנטונינה, התראיין למגזין הבריטי The Sun וסיפר כי אלאנה לא נפלה מיד, אלא נתלה מחוץ למטוס כאשר רות' ג'ונסון - הנוסעת הנוספת שהייתה על המטוס - ניסתה לתפוס אותה ולהכניס אותה חזרה פנימה.

"ניסיתי לסגור את הדלת בזמן שרות' החזיקה את הרגל של אלאנה", הוא אמר. "רות' ואני צעקנו לעברה לחזור פנימה לתוך המטוס, אבל בכל הזמן הזה אלאנה לא אמרה מלה, היא רק נאבקה להפטר מהאחיזה שלנו. אין לי מושג למה היא פתחה את דלת המטוס, אבל היא עשתה זאת. היא פתחה את הדלת וקפצה".

הטייס סיפר כי הוא ורות' הצליחו להחזיק אותה בפנים במשך כחמש דק', אך בסופו של דבר זה היה חסר סיכוי ואלאנה נפלה מטה. רות' צרחה בהיסטריה עד שהוא הצליח להנחית חזרה את המטוס. לדבריו, מרגע ההמראה ועד שנחת בחזרה עברו 45 דק'.

גופתה של קוטלנד לא נמצאה עדיין והמשטרה חוששת שרוב הסיכויים גם שכבר לא נותר לה זכר, היות והיא נפלה לתוך אזור סוואנה המלא בחיות פרא