האם ספרי התורה מנבאים את סוף העולם בשנה הבאה? הרב מתיתיהו גלזרסון טוען כי הצליח לפצח צופן מסתורי בספרים, לפיו האיראנים צפויים לגרום צרות גדולות ברחבי העולם – ואולי אפילו להוביל את כולנו למלחמה שתכלה את החיים על פני האדמה בשנה הבאה.

הרב בן ה-82 שטח את הטענות הללו בחשבון היוטיוב שלו, שם הוא נוהג לדבר על "הצופן התנ"כי". מדובר למעשה בתאוריה לפיה ספרי התורה מכילים מילים חבויות בתוך הטקסט העתיק, אותם ניתן לגלות על ידי דילוגי אותיות לאורך הדפים. אלו שמאמינים בצופן טוענים כי הוא חזה בהצלחה אירועים שונים בהיסטוריה, ביניהם השואה, פיגועי ה-11/9, הפלת המטוס האוקראיני בתחילת השנה ואפילו את עלייתו של טראמפ לשלטון.

הרב גלזרסון טוען כי מצא באמצעות הצופן התנ"כי את המילים "איראן", "פרס", "איום" ואפילו "עת צרה", יחד עם השנה הנוכחית על פי לוח השנה העברי (5780). לטענתו, הטקסט חושף כי סוף העולם הוא למעשה תהליך שהחל עוד בשנת 2016 ועתיד להסתיים ב-2021. הדף הכיל מילים נוספות שמבשרות רעות (כמו "ישמעאל", "סמאל" ו"הלילית"), אבל גם את המילים "תשובה" ו"משיח" – מה שאולי מרמז כי יש עוד תקווה שתבוא עלינו הישועה.

הרב גלזרסון (צילום: Matityahu Glazerson, Facebook)
בתמונה: הרב מתיתיהו גלזרסון | צילום: Matityahu Glazerson, Facebook

הצופן התנ"כי היא תופעה שנחקרת על ידי מתמטיקאים רבים בעולם היהדות, אך יש לה גם לא מעט מבקרים. הטענה הגורפת נגד הצופן הינה שהשיטה לפענח אותו לא מונעת ממילים אקראיות להיווצר בטקסט (מה שרבים בתחום מכנים "רעשים") וניתוח משמעותן תלוי אך ורק בקורא עצמו.

טענה נוספת נגד השיטה לפיצוח הצופן היא העובדה שניתן ליישם אותה כמעט על כל הספרים בעולם. כך לדוגמא, ניתן לגרוס כי ישנם מסרים סודיים בסדרת ספרי "הארי פוטר", "שר הטבעות" או אפילו "50 גוונים של אפור". למרות זאת, רבים עדיין גורסים כי הצופן התנ"כי אמיתי לחלוטין ועדיין לא נחשפנו לקמצוץ ממה שהוא מסוגל לגלות על העתיד.

View this post on Instagram

A post shared by BruceWayne (@bruce_wayne11) on

פרופסור אליהו ריפס, מתמטיקאי ישראלי המוכר בשל עבודתו על הצופן התנ"כי, התייחס בעבר למחקרו בראיון עם סוכנות הידיעות האמריקאית Fox News ואמר: "אנחנו לא יכולים להעמיד פנים שאנחנו מצליחים לתפוס את הכלי הזה, אבל בעזרת האמצעים שיש ברשותנו ניתן לומר בוודאות שהצופן אמיתי לחלוטין".