אם מסקוטלנד זיהתה את הסרטן של בתה עוד לפני שרופאים מומחים הצליחו לאבחן אותו. שרון מק'אליסטר, בת 36 מסקוטלנד, סיפרה בשיחה עם כתבים מקומיים שהיא הריחה את הלוקמיה של בתה במשך שבועות לפני שהתחילה את טיפולי הכימותרפיה שלה.

שרון הסבירה שהכל התחיל אחרי שבתה סבלה במשך שבועות מכאבי גב איומים. לאורך אותה תקופה, נידף ממנה ריח משונה אותו האם הריחה כבר בעבר. "יצא ממנה ריח מאוד ייחודי שהרחתי בעבר כשטיפלתי באישה שהתמודדה עם סרטן", סיפרה האם. "אני יודעת שזה נשמע מטורף, אבל הלכתי עם תחושת הבטן שלי לרופאים ואמרתי להם שאני חוששת שבתי חולה מאוד".

קייאן בת ה-9 אובחנה עם לוקמיה לימפוציטית חריפה, סרטן נדיר מאוד (כ-30 מקרים למיליון אנשים) שתוקף בעיקר ילדים בין הגילאים 2-5. נכון להיום, לא ברור בדיוק מהן הסיבות שבגללן המחלה מתפתחת, אם כי במקרים מסוימים התברר שהיא עוברת בתורשה, נובעת מקרינה מייננת או נגרמת כתוצאה מחוסר חשיפה לפתוגנים המסייעים למערכת החיסון.

מאז האבחנה של בתה, שרון החלה לתעד את המלחמה של קייאן בסרטן בחשבון הפייסבוק שלה – שם היא מפרסמת תמונות מטיפולי הכימותרפיה. "סרטן בקרב ילדים הוא טרגדיה עבור כל המשפחה", סיפרה. "כל בדיקת דם מדאיגה וכל יום הוא אתגר חדש. אנשים רואים את החיוכים ברשתות החברתיות, אבל הם לא מודעים לכאב הבלתי פוסק וההשפעות שיש לטיפול על המצב הנפשי".

זוהי לא הפעם הראשונה שאישה סקוטית התפרסמה ברחבי העולם בזכות היכולת היוצאת דופן שלה לזהות מחלות. בשנת 2017, ג'וי מילנה הדהימה את קהילת הרפואה כשהצליחה לזהות חולי פרקינסון באמצעות חוש הריח שלה. מאוחר יותר, מדענים השתמשו ביכולת שלה בשביל לבודד את מולקולות העור שמדיפות את הריח, בתקווה להפיק בדיקה שתוכל לגלות את המחלה בשלביה המוקדמים.