קהילת האומנות האירופאית קיבלה השבוע מהלומה קשה בעקבות "שוד הכספת הירוקה". אם במקרה אין לכם מושג במה מדובר, אז קודם כל תתביישו לכם, ועכשיו תלמדו: חבורת פורצים חדרה השבוע אל הארמון המלכותי בעיר דרזדן (גרמניה) וגנבה שלוש ערכות תכשיטים – אבל לא סתם ערכות תכשיטים. מדובר למעשה בסט שלם של תכשיטים שחלקם עוצבו בראשית המאה ה-18 ומורכבים ממגוון אבנים יקרות (כולל אבני אודם ויהלומים).

השודדים חדרו אל הכספת עם שחר ביום שני האחרון. חוקרים טוענים כי שריפה שפרצה בספקי הכוח של המוזיאון נטרלה את מערכות האזעקה ואפשרה לפושעים לחדור אל שטחי הארמון ללא הפרעה. עיתון ה-BILD הגרמני פרסם כי שווי השלל מוערך בכ-1.1 מיליארד יורו והאקט הוגדר בתור "גניבת האומנות הגדולה ביותר מאז מלחמת העולם ה-2".

"שוד הכספת הירוקה" הוא ללא ספק פשע יוצא דופן בתקופתנו – ואם יש משהו שאנחנו במדור היקס אוהבים, אז זה את ה"יוצא דופן". והשוד הזה הוא ממש לא היחיד שנרשם בדפי ההיסטוריה:

השוד הכי יקר

View this post on Instagram

A post shared by Saddam Hussein (@saddam3134) on

השוד הזה לא קשור למלכות או סלבס - אלא לדיקטטור העיראקי סדאם חוסיין. רבים מגדירים אותו בתור שוד הבנקים הגדול והקל ביותר בהיסטוריה של האנושות.

אז מה קרה בעצם? ובכן, פחות מ-24 שעות לפני הפצצת בגדד על ידי כוחות ארה"ב בשנת 2003, סדאם חוסיין שלח את בנו השני קוסאי לבנק המרכזי של עיראק. שם, הוא מסר למנהל מכתב חתום על ידי אביו ובו הוא דורש ממנו לבצע משיכה צנועה על סך מיליארד דולר במזומן.

קוסאי אמנם לא היה חמוש, אבל המנהל ממש לא התכוון לדחות את בקשתו של הדיקטטור, הזויה ולא חוקית ככל שתהיה. הם היו צריכים שלוש משאיות בשביל להעביר את הסכום במלואו. במהלך המלחמה בעיראק, הכוחות האמריקאים מצאו כ-650 מיליון דולר מהסכום המקורי. היתר? מעולם לא נמצא.

השוד המבעית בתולדות האנושות

View this post on Instagram

A post shared by Albert Einstein (@alberteinstein) on

מעטים הם האנשים שמוגדרים כגאונים בקהילת המדע והם גם מוכרים בתרבות המודרנית – ואלברט איינשטיין הוא אחד מהם. אבי תורת היחסות והפיזיקאי היהודי מוכר עוד בימינו בתור אחד המוחות המבריקים ביותר בהיסטוריה. מהבחינה הזאת, אין זה מפתיע שמישהו גנב אותו אחרי מותו.

בצוואתו של איינשטיין, המדען המהולל ביקש לשרוף את גופתו ולפזר את אפרו בנקודה סודית על מנת שקברו לא יהפוך לאתר עלייה לרגל. למרות זאת, הפתולוג תומאס סטולץ הארווי לא היה מוכן להרשות לאש לכלות את המוח החכם ביותר בהיסטוריה – אז הוא כרת אותו ללא רשות מבני המשפחה ושמר אותו בביתו.

הפתולוג שמר את מוחו של איינשטיין בצנצנת זכוכית מלאה באלכוהול במשך שנים, בתקווה שמדעי המוח יתפתחו לאורך השנים וניתן יהיה להסביר מה גרם לפיזיקאי להיות חכם כל כך. בשנת 1978, מעשיו נחשפו והוא החליט למסור את שרידי האיבר למוסדות שונים. כיום, השרידים האחרונים של המוח נמצאים במוזיאון הרפואה הלאומי בוושינגטון DC ובמוזיאון מוּטר בפילדלפיה.

השודדים הכי מנומסים

View this post on Instagram

A post shared by Van Gogh Museum (@vangoghmuseum) on

אפריל, 2003. מנצ'סטר. זה היה אחד הלילות הגשומים ביותר בהיסטוריה של העיר, כאשר מוקדן המשטרה קיבל טלפון מאדם אלמוני שאמר לו כי כדאי מאוד לשלוח כוחות לתא שירותים ציבורי באחד הפארקים המקומיים. ניידת הוזעקה למקום ושוטר פרץ לתא, רק כדי למצוא גליל קרטון עם פתק עליו נכתב: "לא התכוונו לגנוב את הציורים הללו, רק רצינו להדגיש את הבעייתיות בסידורי הביטחון".

בתוך גליל הקרטון נמצאו שלושה ציורים: אחד של וינסט ואן גוך, אחד של פבלו פיקאסו ואחד נוסף של פול גוגן - שווי יצירות האומנות? 5.15 מיליון דולר. הציורים נגנבו היישר מגלריית הווייתוורת' בעיר, לאחר שפורצים חדרו למקום דרך הדלת האחורית וגנבו את היצירות ממש מתחת לאפם של אנשי הביטחון.

ג'ו בג, מנהלת הגלרייה, התייחסה לתקרית מאוחר יותר ואמרה שהיא לא הייתה מגדירה את סידורי האבטחה שלהם בתור "בעייתיים". היא הוסיפה: "יש לנו מצלמות במעגל סגור, מערכת אזעקות, פטרול רגלי בתוך שטחי המוזיאון ומחוצה לו. אנחנו בודקים את האבטחה על בסיס קבוע והמשטרה עורכת ביקורת בכל חצי שנה". מצד שני, היא הודתה כי גנבים מיומנים יכולים לעקוף אפילו את מערכות האבטחה המורכבות ביותר. אגב, הגנבים הנועזים מעולם לא נתפסו.

השוד הכי ישראלי בעולם

שודדים ערמומיים יודעים שלא חייבים נשק חם בשביל לזרוע פחד בקורבנותיהם – כך לדוגמה קרה בסניף של בנק הדואר בבאר שבע בחודש יוני האחרון, כאשר תושב של הפזורה הבדואית, בן 47, נכנס לסניף שבמרכז BIG העירוני כשבידו אבוקדו שנצבע בשחור. לאחר מכן, הוא מסר לפקידה פתק ובו איום מפורש כי אם לא תמסור לו את הכסף הוא יזרוק עליה את ה"רימון" שברשותו.

השודד הצליח לגנוב כ-28 אלף שקל משני סניפים של בנק הדואר בעיר. בשתי התקריות הוא היה חמוש בפרי הטרופי. המקרה הביזארי הכה גלים לא רק בארץ, אלא ברחבי העולם והוגדר בתור אחד הפשעים ההזויים ביותר של השנים האחרונות (אולי אפילו בהיסטוריה). השודד בסופו של דבר אותר, נעצר והואשם בשוד בנסיבות מחמירות.

השוד הביזארי בתולדות בריטניה

יצירת האומנות של מאוריציו קטלן תמיד הייתה מעוררת מחלוקת. מוכרת בתור "אמריקה", מדובר למעשה במושב אסלה אותו האמן האיטלקי יצק מזהב והפקיד במוזיאון הגוגנהיים בניו יורק - המטרה? להוות ביקורת כלפי התרבות בארה"ב.

בחודש ספטמבר האחרון, היצירה הפכה למטרה עבור חבורת שודדים ערמומיים למדי. הפסל ששוויו מוערך בכ-1.29 מיליון דולר נגנב מן המיצג שלו בארמון בלנהיים באוקספורד (בריטניה). הידיעה כמובן הרעידה את הממלכה והביכה מאוד את האחראי על הנכס - הלורד מאלבורו.

כמה שבועות לפני השוד הביזארי, הלורד נשאל לגבי סידורי האבטחה במקום וענה: "האבטחה מספקת, עשיתי את כל הבדיקות ואיש לא יכול לגנוב את האסלה" - אופס! עד היום לא ברור מה עלה בגורל המושב המוזהב, אבל אנחנו לא רוצים לדמיין כי מה כבר יש לעשות איתו.

השודדים הכי שיכורים בהיסטוריה

יוני 2013. מיאמי. מחסנאי של שירותי המכס מגיע למקום עבודתו כמדי בוקר, אבל הפעם משהו מרגיש שונה. הוא מוצא חור ענקי בקיר הבטון של המחסן ובמקום שבו אמור להיות מלאי של 4,500 בקבוקים ממותג הוודקה Tsars Golden Vodka יש עכשיו חלל ריק.

אם אתם לא שתיינים מקצועיים, אז רק נדגיש - מדובר באחד ממותגי הוודקה היקרים בעולם. זהו ספיריט שמזוקק בצרפת ומיושן בחביות קוניאק. בתום התהליך, המשקה מועבר לבקבוקים עם קישוטים מזהב 24 קראט (כן, זהב אמיתי!). מחירו ההתחלתי בחנויות מתחיל בכ-250 דולר, אך הוא עשוי להימכר גם במועדוני הלילה המקומיים במחירים של יותר מ-1,200 דולר.

מארק אוונס, הבעלים של מותג הוודקה, התייחס לתקרית ואמר שהשודדים ידעו בדיוק מה הם גונבים, שכן המחסן היה מלא בחפצים יקרי ערך אחרים שלא נגעו בהם (כגון יצירות אומנות, מתכות יקרות ואפילו רכבי יוקרה). "אני לא האמנתי לזה בהתחלה", הוא סיפר. "הם ממש שברו את קיר הבטון, הזדחלו פנימה והעבירו את הארגזים אחד-אחד דרך הקיר". שווי השוד? כ-1.1 מיליון דולר. נחזור שנית: בקבוקי וודקה בשווי של 1.1 מיליון דולר! צ'ירז.