גבר בשנות ה-30 לחייו הדהים את קהילת הרפואה אחרי שפנה לייעוץ בעקבות בעיה משונה מאוד. המטופל, שפרטי זהותו לא הותרו לפרסום, פנה במקור לעזרה בגלל כאבים עזים בשק האשכים שנמשכו חמישה ימים – אך בדיקה מעמיקה של הרופאים חשפה שהבעיה שלו הייתה הרבה יותר מורכבת ממה שחשבו מלכתחילה.

סדרת בדיקות חשפו שהמטופל הטיל שתן ונוזל זרע מפי הטבעת שלו, בעוד שחלקיקי צואה וגזים עברו דרך השופכה שלו. במילים אחרות, הצנרת שלו בתוך הגוף התבלבלה ואיכשהו הפכה כיוונים. כעת, נותר לרופאים להבין איך דבר כזה בכלל קרה.

 

אילוסטרציה (צילום: Ryan McVay, Thinkstock)
המטופל אובחן עם פיסטולה רקטו-אוריתרלית | צילום: Ryan McVay, Thinkstock

מתשאול של המטופל בן ה-33 עלה שהיה לו רקע עם צריכת סמים קשים. לפני כשנתיים, הוא אושפז בבית החולים והורדם למשך תקופה של שלושה שבועות. בזמן הזה, רופאים החדירו לו קטטר פולי אל תוך השופכה על מנת שיוכל להטיל שתן כשהוא מחוסר הכרה. כעת התברר שהמטופל סבל מסיבוך נדיר בעקבות אותה פרוצדורה.

המטופל אובחן עם פיסטולה רקטו-אוריתרלית. פיסטולה היא בעצם סיבוך שקורה אחרי ניתוחים שבו נוצר חיבור לא תקין בין שני איברים פנימיים. במקרה של בן ה-33, החיבור הזה נוצר בין צינורית השופכה לבין מערכת העיכול וגרם לכך שההפרשות הגופניות שלו יצאו משני הנקבים בו-זמנית.

ממצאי התקרית הביזארית פורסמו בסופו של דבר בכת העת Cureus, שם המחברים ציינו שהמקרה מדגיש את החשיבות שבביצוע החדרה תקינה של קטטר פולי. "החשיבות של קטטר פולי מבוססת היטב בענף הרפואה", צוין במאמר. "למרות זאת, חשוב תמיד להיות מודעים לסיבוכים שיכולים לקרות בעקבות הפרוצדורה". באשר למטופל? הוא שוחרר מבית החולים אחרי שעבר ניתוח לטיפול בפיסטולה.