לפני כשלושה חודשים דיווחנו לכם כאן בהיקס על מקרה היעלמותה הביזארית והמצמררת של הנערה ג'יימי קלוס, תושבת וויסקונסין, והרצח הכפול של הוריה. ההיעלמות שהעסיקה את כל ארה"ב קרתה ביום שני, 15 באוקטובר, בעיירת בארון שמונה פחות מ-4,000 תושבים. לפי הדיווחים אז, ג'ואן וטום סמרקר, שכניה של ג'יימי, התעוררו בבהלה כחצי שעה לאחר חצות כששמעו שתי יריות. הם חשבו באותו רגע שמדובר בציידים, דבר שכיח באזור ההוא, אך בבוקר השניים נחרדו לגלות סוכני FBI דופקים על דלת ביתם ומעדכנים אותם שהיריות הגיעו מבית משפחת קלוס.

השכנים ידעו בדיוק את מעט הפרטים שנחשפו לכל כלי התקשורת: ההורים, ג'יימס ודניס קלוס, נמצאו ירויים וללא רוח חיים. בתם בת ה-13, ג'יימי, נעלמה כאילו בלעה אותה האדמה. המשטרה כינסה מסיבת עיתונאים ולא הסכימה לומר דבר מעבר למה שצריך. כל מה שארה"ב ידעה בוודאות זה שהנערה בחיים והיא הייתה עדה לרצח הוריה. איש לא הבין אפילו אם הנערה היא קורבן או שלקחה בדרך כלשהי חלק ברצח המחריד.

88 יום לאחר אותו רצח נורא וההיעלמות המסתורית, ג'יימי נמצאה בחיים. הנה כל מה שידוע על אותו יום של ה-15 באוקטובר ומה שקרה אחריו, וכל השאלות שעדיין נותרות בגדר תעלומה:

View this post on Instagram

A post shared by criticalonions (@criticalonions) on

לא חשודה - גיבורה

בשעות הראשונות שלאחר הרצח הכפול, המשטרה כינסה מסיבת עיתונאים ולא הסכימה לנדב פרטי מידע חוץ משתי נקודות חשובות: החוקרים היו בטוחים שג'יימי יצאה מהבית בחיים ושהייתה עדה לרצח. איש לא הבין באופן חד משמעי אם גם היא הייתה קורבן או שאולי לקחה חלק בפשע. מאחר שהשוטרים לא סיפקו מידע שלם באשר לזירת הפשע ופרטי האירוע כפי שהם חוקרים אותם, צצו מיד שמועות רבות ברשת ותיאוריות משונות באשר למה שקרה. 

חלק מהתושבים חשבו שאולי ג'יימי יצאה עם "ילד רע" שרצח את הוריה לבקשתה בשל מחלוקת מסוימת - פשע שקרה וקורה לא אחת ברחבי ארה"ב. אחרים תהו אם היא פשוט ניסתה לברוח מהבית לאחר שעשתה משהו רע בעצמה. כעת, 88 יום לאחר שנעלמה, השוטרים הבהירו מיד ובאופן חד משמעי - ג'יימי לא לקחה שום חלק בפשע, היא הייתה קורבן בעצמה, והיא ניצלה בזכות תושייה יוצאת דופן.

ביום חמישי בערב (לפי השעה המקומית בוויסקונסין), עוד היו דיווחים סותרים באשר לאיך ג'יימי נמצאה. כעת ידוע בוודאות כי ג'יימי נמצאה במרחק של כ-105 ק"מ צפונה מהעיירה בה גרה עם הוריה. מי שמצאה אותה הייתה ג'ין נאטר, בעת שלקחה את הכלב שלה לטיול ביער. ג'ין מיד זיהתה את הנערה ולקחה אותה במהירות לבית הכי קרוב - בית שכניה, משפחת קאסינסקאס.

פיטר קאסינסקאס היה בהלם כאשר ראה את הנערה מחוץ לדלת ביתו - גם הוא הבין מיד במי מדובר. כאשר דיבר לכלי התקשורת הוא אמר שלמרות שזיהה מיד את ג'יימי, הוא הבחין שהיא רזה יותר מאשר בתמונות שלה ששוחררו לתקשורת ושהיא מלוכלכת. לפי עדות שנתן לחדשות FOX, ג'ין אמרה לו מיד "תביא אקדח. אנחנו לא יודעות אם הוא בעקבותינו". לא היה לו מושג עדיין במה מדובר, אך הוא הקשיב לה, כמובן, והצטייד בנשק חם למקרה שהחוטף של ג'יימי יגיע.

View this post on Instagram

A post shared by Fox 9 (@fox9) on

 

החוטף שנכלא

פיטר אמר שג'יימי ביקשה להתקשר מיד למשטרה - וכך הוא עשה. לדבריו, תוך כחצי שעה המשטרה הגיעה לביתו, כאשר תוך זמן קצר יותר מזה הם הצליחו לשים את ידם על החוטף של הנערה ולהביא אותו למעצר - וגם זה קרה רק בזכותה של ג'יימי. "במקרה כמו זה, אנחנו חייבים פריצת דרך משמעותית, וזו ג'יימי שנתנה לנו אותה", אמר סוכן ה-FBI, ג'סטין טולומאו, בהתייחסו לתפיסה של החוטף.

הנערה לא נראתה לרגע מפוחדת או מבולבלת, לפי התיאור של אלה שמצאו אותה. היא מיד תיארה למשטרה כיצד נראה החוטף שלה ואת המכונית שלו, על מנת שיצליחו לזהות אותו בקלות. החוטף, ג'ייק תומאס פאטרסון בן ה-21, מיד יצא למרדף בחיפוש אחר ג'יימי לאחר שהבין שברחה ממקום כליאתה, כך שתיאור הרכב המדויק היה הפרט הכי חיוני שג'יימי יכלה לספק להם.

בינתיים, שלושה שוטרים הגיעו לבית משפחת קאסינסקאס. הם לקחו את ג'יימי למקום מבטחים והורו למשפחה ולילדים להתרחק מהחלונות של הבית ולעמוד על המשמר, למקרה שפאטרסון יחשוב לחפש באזור אחר החטופה שלו.

זמן קצר לאחר מכן, לא רחוק מביתו של פיטר, נתפס פאטרסון על ידי המשטרה בזמן נהיגה. הוא נלקח למעצר והואשם בשני סעיפים של רצח מדרגה ראשונה וסעיף אחד של חטיפה. עד כה, המשטרה לא חשפה את המניע שלו לחטיפה של ג'יימי, אך ככל הנראה לא היה לו כל קשר קודם למשפחתה. הוא החזיק את החטופה שלו ב-Eau Claire Acres, מרחק של קצת מעל 100 ק"מ מביתה שבעיירת בארון, בבקתה הזו:

View this post on Instagram

A post shared by Star Tribune (@startribune) on

 

השאלות שנותרו תעלומה

"זו תעלומה אמתית", אמר השריף כריס פיצג'רלד בהתייחסו למקרה. "אנו מאמינים שהפעם הראשונה שהם (פאטרסון וג'יימי קלוס) נפגשו הייתה בערב של הרציחות". בניגוד למקרים דומים אחרים, לא נראה שפאטרסון יצר קשר קודם עם החטופה שלו, ולא ברור עדיין מה גרם לו לעשות דברים בלתי מתקבלים על הדעת, כדי שהיא תהיה שלו.

הרשויות עדיין חוקרות כל דבר על פאטרסון. חיפושים נעשים במחשב האישי שלו, בטלפון הנייד שלו ובמכונית בה הוא נעצר. כרגע הוא לא מספק מידע מטעמו ורק יושב בתא המעצר שבו הוא מוחזק. "הוא ישב בתא שלו, מביט על הקיר, כולו לבדו", אמר השריף.

לא רק המניע לחטיפה והמניע לרצח הכפול אינם ברורים עבור החוקרים ועבור הציבור. רבים עדיין לא מבינים מדוע המשטרה הסתירה באופן מוחלט כל כך הרבה פרטים על המקרה וסירבה לומר כיצד ידעה שג'יימי נותרה בחיים והייתה עדה לרציחות. אף אחד גם לא מבין איך זה שג'יימי הוחזקה במשך 88 ימים לא הרחק (באופן יחסי לארה"ב) מהבית - ועדיין איש לא מצא שביב של מידע באשר למקום הימצאה. צריך לזכור גם שכל רשויות האכיפה השתתפו בחיפושים אחריה והמדינה השתמשה בכל האמצעים העומדים לרשותה, החל מהפעלת חיפושים מידיים בעזרת כלבים וקבוצות מתנדבים של 2,000 איש, אל הפעלת סוכני FBI מיומנים ועד הטסת מסוקי חיפוש והצלה.

השוטרים עדיין לא חשפו פרטים רבים באשר לבריחה של ג'יימי ולתקופת הכליאה שלה. עדיין לא ברור מה היה טיב היחסים שלה עם החוטף ומה עבר עליה ב-88 הימים שהוחזקה בביתו. כיצד בעיירה שמונה כה מעט תושבים, מישהו ביצע רצח כפול וגם חטף נערה צעירה? מה לחוטף ולעיירה בה גרה ג'יימי עם הוריה? איך בכלל ג'יימי הצליחה להערים עליו ולברוח ממנו? כמו כן, אלה שהיו בסביבתה הביעו תמיהה באשר למצבה הנפשי. עשה רושם, לדבריו של פיטר, שהיא בכלל לא פחדה מהחוטף שלה ומהעובדה שייתכן שהוא בעקבותיה.

סוף סיפור החטיפה?

לא הרבה זמן לאחר שג'יימי נמצאה, היא סוף סוף זכתה לאיחוד מרגש עם דודתה, סו (סוזי) נייברג אלארד, ועם הכלבה שלה, מולי. סו, יחד עם אחותה ג'ניפר - שתיהן האחיות של דניס, התחננו לעזרה במציאת האחיינית שלהן לפני כשלושה חודשים ואמרו שהכלבה שלה מחכה לה לחזור. הן היו מלאות תקווה, אך לא היה להן מושג אם ג'יימי אכן תימצא שוב בחיים.

"הייתה לה שינה טובה, זה פשוט נפלא, זה נפלא שהיא חזרה אלינו", אמרה ג'ניפר בשיחה עם כתב הדיילי מייל הבריטי, יממה לאחר האיחוד. "אלוהים אדירים! הוא ענה לתפילות שלנו, הוא בהחלט ענה להן. אנחנו פשוט בהלם מהתמיכה של כולם".

View this post on Instagram

A post shared by Sadie Winston ☃️�� (@sadie_winston3) on

במהלך שהותה עם משפחתה, שוחררו כבר מספר תמונות שלה לתקשורת כדי שכולם יוכלו לראות את הנערה האמיצה מחייכת ושמחה. עדיין לא ידוע מה מצבה הנפשי של ג'יימי, מה עבר עליה בכל 88 הימים האלה ומה יחסה לחוטף שלה, אבל כולם יודעים שהעיקר הוא שהיא חזרה הביתה ונראה שמבחינה פיזית לפחות, היא בריאה ושלמה.

החטופה אומנם השתחררה, אבל סיפור החטיפה עוד רחוק מלהסתיים. על פי החשד של השריף, פאטרסון - למרות שלא הכיר את המשפחה לפני כנראה - תכנן לפרטי פרטים את החטיפה של ג'יימי, ונקט בצעדים מרובים כדי להחזיק בשבויה שלו בבית מרוחק, הבית בו גדל. הוא גם הסתיר את זהותו ככל שיכל, ניסה להעלים ראיות לפשע ושינה את המראה החיצוני שלו. הפעולות הקיצוניות שעשה והפשעים הבלתי נתפסים, רק גורמים לכולם לתהות עוד יותר באשר למניעים שלו.

ככל הידוע למשטרה, לפאטרסון אין עבירות קודמות ולא הייתה לו שום היתקלות קודמת עם אנשי החוק. כרגע, המשטרה אמרה שהיא אינה מחפשת חשודים נוספים המעורבים במקרה והיא שמה את כל מאמציה כדי להבין עכשיו את המניעים של הרוצח האכזר. עם זאת, מבחינת כולם, המטרה הכי חשובה בסיפור הזה הושגה. "המטרה שלי במשך 88 ימים הייתה להביא את ג'יימי הביתה", אמר שריף פיצג'רלד, "זכינו להביא אותה הביתה".