לכל שאלה יש תשובה, רק צריך למצוא את האומץ לשאול (אנחנו מבטיחים לא לגלות לאף אחד שחיפשתם באינטרנט את רצף המילים "הזעת יתר בכפות הידיים"). הנה 6 הסברים לדברים מביכים שתמיד רציתם לדעת:

תחתונים (צילום: jupiter images)
השפעתו של קפה על מערכת העיכול | צילום: jupiter images

קפה, סיגריה ו... לשירותים

הגעתם למשרד, הכנתם קפה, התיישבתם מול המחשב, לקחתם לגימה ומיד אחריה רצתם לשירותים? אתם לא לבד. זה קורה לכ- 50 אחוזים משותי הקפה. כיצד משפיע המשקה על מערכת העיכול, או בצורה פשוטה – למה אנחנו צריכים לעשות קקי מיד אחרי שתיית קפה?

קפה מגרה התכווצויות שרירים לאורך החלק האחרון של המעי הגס (אותו המדע מכנה rectosigmoid colon). כמה שלוקים בודדים יעשו את העבודה ויעזרו לכם לרוקן את הבטן.

 

זוג מחזיק ידיים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
כשמערכת העצבים הסימפתטית מתעוררת | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מחזיקים ידיים מזיעות בדייט ראשון

כשאנחנו לוחצים את ידו של המנהל בראיון עבודה, או כשאנחנו שולחים לאחוז את היד של הבחור/ה איתם אנחנו יוצאים – למה דווקא ברגעים האלו, הידיים שלנו הופכות חלקלקות ולחות?

זיעה בכפות ידיים נגרמת בשל מתח נפשי ובנסיון של הגוף לשלוט בטמפרטורה שלו (ויסות חום). שני אלו הם גורמים השלובים זה בזה. כאשר אנו מתרגשים, מפחדים, או לחוצים, מערכת העצבים הסימפתטית מעוררת את בלוטות הזיעה האקריניות על הפנים, כפות הידיים, כפות הרגליים ובתי השחי שלנו. בכל זאת, אנחנו ממליצים לא לחשוב על בלוטות הזיעה האקריניות שלכם בפעם הבאה שאתם לוחצים למישהו את היד, זה רק יחמיר את המצב.

 

התחזית לסופ"ש: עומסי חום כבדים (צילום: רויטרס, חדשות)
גם ככה המים מלוחים | צילום: רויטרס, חדשות

אף אחד לא באמת הולך לשירותים בים

בלי להפנות אצבע מאשימה ובלי להזכיר שמות – יש אנשים שמטילים את מימיהם בים. האמת? מסתבר שזה בכלל לא נורא... למי הים. לאלו ששוחים סביבכם? זה כבר משהו אחר.

שתן לא נחשב כזיהום מי הים. שתן הוא למעשה 95 אחוזים מים וכמה יוני נתרן וכלוריד - דברים שיש בים בשפע. פיפי מכיל דבר אחד שאין במי הים וזה שתנן, המבוסס על פחמן ועוזר לגוף להיפטר מחנקן. על פי מדעני אוקיינוס, החנקן שבשתנן, בשילוב עם מי הים, מייצר אמוניום, תרכובת המשמשת כמזון לחיים מתחת לפני הים. אז כל המשתינים האנונימיים יכולים להפסיק להתבייש... בערך.

 

גבר עצוב מתוסכל מיואש (צילום: Slevin79, Thinkstock)
צ'ייסר אחד יותר מדי | צילום: Slevin79, Thinkstock

הבילוי של אתמול הוא הכאב ראש של מחר

יצאתם עם חברים לבר השכונתי והתעוררתם בבוקר עם תחושת בחילה, כאבי ראש, כבדות ועייפות כללית? לא משנה כמה תתכחשו לזה, גופכם מעניש אתכם על שביליתם אמש והוא עושה זאת באמצעות הנגאובר.

אז למה אנחנו חשים ככה? מספר גורמים: 1. אלכוהול גורם לנו להשתין יותר, מה שמאיץ התייבשות. 2. צריכת אלכוהול מעלה את ייצורן של חומצות הקיבה ומאטה את קצב ההתרוקנות שלה - שניהם יחד גורמים לבחילות והקאות. 3. שתייה לעתים קרובות גורמת לכלי הדם להתרחב, ומכאן כאבי הראש. כל אלו ביחד יגרמו לכם לשקר לעצמכם שוב עם המשפט השחוק: "אני לא שותה יותר אף פעם!".

 

אישה שרה במקלחת (צילום: Thinkstock)
אין על האווירה והאקוסטיקה של האמבטיה | צילום: Thinkstock
 

לשיר במקלחת

וודי אלן בסרטו "לרומא באהבה" שומע אדם שר במקלחת, ומתפעל מכשרונו. הוא משכנע אותו להופיע על במה, אך הזמר לא מצליח להציג את אותן יכולות ללא הברז, המים החמים והשמפו. לכן וודי מארגן שבהופעתו הזמר ישיר תוך כדי שהוא מתקלח על הבמה, והופך אותו לכוכב אופרה.

מדוע אנחנו מציגים יכולות שירה מרשימות דווקא במקלחת? קודם כל, אנחנו מרגישים יותר רגועים ונינוחים במקלחת, שלא לדבר על זה שאנחנו (בדרך כלל) לבד. נוחות פיזית זו נותנת דרך לנינוחות נפשית, ולפני שאתם שמים לב - אתם שרים בקולי קולות. בנוסף לתחושות הללו, האריחים, הפלסטיק, הזכוכית או הקרמיקה שבאמבטיה שלכם יוצרת סביבה אקוסטית כזו שגורמת לקול להשמע מלא יותר, ומסייעת להסתיר את הפגמים בטון או בגובה הצליל, ובכך לשחרר את הזמר הפנימי שלכם.

 

קניון אמריקה, רכבת הרים, mallofameric.com (צילום: mallofameric.com)
חטפנו סחרחורת רק מלהסתכל | צילום: mallofameric.com

הרכבת הרים הזאת לא בשבילכם

נסיעה באוטובוס, מתקן משוגע בלונה-פארק, או הליכה על גשר גבוה. כל הדברים הללו, שעושים לנו סחרחורת עלולים לגרום לנו לפאדיחה שתחשוף מה אכלנו אתמול. מדוע אנחנו מקיאים כשאנחנו חשים סחרחורת?

התשובה הפשוטה היא - כי המוח שלנו חושב שהוא הורעל. קיא קורה משלוש סיבות: משהו מעצבן את המוח, משהו מעצבן את הבטן, או משהו גורם להורמונים שלנו לצאת מכלל שליטה (בדרך כלל הריון). כאשר העיניים שלנו רואות משהו שונה במהירות, בגובה או בתנועה ממה שהן רגילות, (כמו למשל על רכבת הרים) אנחנו חשים סחרחורת. המוח הופך חשדן, ורק כדי להיות בטוח, הוא פולט את תכולת הקיבה. חבל שאי אפשר להגיד לו שבסך הכל אכלנו סלט ונשמח אם הוא ישאיר אותו עמוק בבטן.

(מקור