תיעוד ביזארי מצפון סין, שם עדר של עשרות כבשים צועד כבר יותר משבוע במעגל מסיבה לא ברורה. סרטונים של בעלי החיים הולכים עם כיוון השעון עלו מאז לרשתות החברתיות – שם הם הפכו עד מהרה לוויראליים עם מיליוני צפיות.

התקרית ההזויה ארעה בשטחי מונגוליה הפנימית, בחווה של חקלאי שקוראים לו מר מיאו. בתיעוד שעלה לחשבון הטוויטר של סוכנות הידיעות הסינית People’s Daily אפשר לראות את הכבשים צועדות במעגלים לאורך כל היום והלילה. לטענת מר מיאו, המסכנות הולכות בלי הפסקה כבר 12 ימים.

מר מיאו ציין שהכל התחיל ב-4 בנובמבר, כאשר כמה כבשים מהעדר התחילו לצעוד במעגלים ובחלוף הזמן אחרות התחילו להצטרף אליהן. כמו כן, הוא הוסיף שיש לו 34 מכלאות עם עדרי כבשים שונים, וזה העדר היחיד מבין כולם שמתנהג בצורה הזו.

רבים ניסו למצוא הסבר להתנהגות של בעלי החיים מאז שהסרטון הפך לוויראלי ברשתות החברתיות. גולש אחד טען שכבשים הן חיות שרגילות לחיות בשטחי מרעה והתנהגותן היא תוצאה של תנאי המחיה שלהן במכלאה הצפופה. בינתיים, אחרים סברו שייתכן שהתנהגותן נובעת מ"מחלת המעגלים".

"מחלת המעגלים" – או ליסטריוזיס (Listeriosis) – היא דלקת חיידקית שפוגעת בבעלי חיים ובני אדם, ומתחוללת לאחר הידבקות בחיידק הליסטריה מונוציטוגנס (Listeria monocytogenes). אחת מתופעות הלוואי שלה בקרב חיות היא דיכאון, חוסר תיאבון וחוסר התמצאות במרחב. כמו כן, המחלה עשויה לגרום לחיות להסתובב במעגלים או להישען על עצמים נייחים.

התפרצות בקרב בהמות היא לעיתים קרובות תוצאה של תחמיץ מקולקל או אוכל באיכות ירודה. למרות זאת, מומחים טוענים שברוב המקרים כבשים מתות כתוצאה מהמחלה 48 שעות, לכל היותר, אחרי הופעת הסימפטומים.