גבר אלמוני מניו יורק הדהים את קהילת הרפואה אחרי שנחשף מה צמח לו בתוך האף. התגלית הביזארית נחשפה בביה"ח "מאונט סיני", שם רופאים החדירו למטופל מצלמה אופטית לתוך הנחיר וגילו שן שצמחה בפנים.

הפרטים על המקרה היוצא דופן עלו בכתב העת הרפואי New England Journal of Medicine, שם דווח כי המטופל התלונן על קושי בנשימה במשך שנים רבות. בדיקה ראשונית של מומחה אף, אוזן, גרון חשפה סטייה קלה במחיצת האף שלו, אבל לא מספיק בשביל לגרום לקושי נשימתי. על כן, הוא נשלח לבצע בדיקת ריינוסקופיה (צילום אנדוסקופי של הנחיריים באמצעות סיב אופטי).

 

ניו אינגלנד (צילום: tomatom01987693, twitter)
שן אקטופית: שן שבקעה במקום חריג | צילום: tomatom01987693, twitter
ניו אינגלנד (צילום: tomatom01987693, twitter)
מומחים ממליצים לעקור שיניים אקטופיות ברוב המקרים | צילום: tomatom01987693, twitter

במהלך הבדיקה נחשף גוש לבן וקשיח בנחיר שהתברר מאוחר יותר להיות שן אקטופית – כלומר, שן שבקעה במקום חריג מהמקום הרגיל שלה. צילום רנטגן אישר מאוחר יותר את האבחנה הרפואית. השן נעקרה בסופו של דבר בניתוח כירורגי וכעת, שלושה חודשים אחרי הפרוצדורה, המטופל מעיד שכבר אין לו קושי נשימתי.

מומחים מעידים ששיניים אקטופיות הן אמנם תופעה נדירה, אבל מוכרת בקהילת הרפואה. על פי הנתונים של משרד הבריאות הבריטי, השן האקטופית השכיחה יותר מוכרת בתור "שן קייניין" (Canine), בה שן בוקעת במקום חריג בלסת העליונה.

רופאים ברוב המקרים מזהירים שהזנחה של שיניים אקטופיות בחלל הפה עלולה לגרום לשורה של בעיות אסתטיות, כמו שיניים עקומות והיווצרות של מרווחים חריגים ביניהן. במקרים קשים, שורש השן אף יכול לפגוע בעצב של שן אחרת ולגרום לכאבים איומים. על כן, מומחים ממליצים לעקור שיניים אקטופיות ברוב המקרים.