קלאסיקה מודרנית: פסל ענק ששם זין על הבורסה (וידאו WMV: flickr.com)
קלאסיקה מודרנית: פסל ענק ששם זין על הבורסה | וידאו WMV: flickr.com

לפני יומיים הוסר פסל שיש בצורת יד, שעושה אצבע משולשת, שהוצב מול בניין הבורסה למניות ערך במילאנו. מאחורי היצירה, שנקראית "L.O.V.E" (אהבה), עומד האמן האיטלקי מאוריציו קאטלן בן ה-50, שבין עבודותיו מעוררות המחלוקת גם פסל של האפיפיור, יוחנן פאולוס, נפגע על ידי מטאוריט.

הפסל, בגובה 11 מטרים, עורר תגובות שליליות בקרב פוליטיקאים מקומיים שהתעמתו עם אנשי הרוח לגבי השאלה: האם נכון להציב אומנות פרובוקטיבית כזו במקומות ציבוריים, כמו כיכר הבורסה? "עבודתו של קאטלן מעלה שאלה לגבי התקופה בה אנו חיים", אמר האחראי על תחום התרבות במחוז, מסימיליאנו פינאצר פלורי. "הוא מציע מראה, שבורה אמנם, דרכה ניתן להביט על ההווה".

פסל האצבע, שלועג במידה מסוימת להצדעה הנאצית במועל יד, היא חלק מסדרת יצירות המקודמות על ידי עיריית מילאנו, שכותרתן "נגד האידיאולוגיות". העירייה טוענת שהיא השוק השלישי בגודלו בעולם לאומנות מודרנית, אחרי ניו-יורק ולונדון, ולא נראה שאכפת להם לעורר פרובוקציה כדי להגביר את המוניטין שלהם בתחום.

לדברי קאטלן עצמו, היצירה היא יותר ביטוי לאהבה מאשר ביקורת על העולם הכלכלי: "זה עוסק בעיקר בדימיון". אבל מבקריו לא שכחו את הפעם האחרונה שהציב את אומנותו במקום ציבורי. בשנת 2004 עורר קאטלן סערה כשתלה שלוש בובות בדמות תינוקות על ענף של עץ ישן. מפגין ניסר את הענף עליו היו תלויות הבובות ובסופו של דבר היצירה הוסרה. הפעם הפסל הוסר במועד המתוכנן ולא עקב מחאה.

קלאסיקה מודרנית: פסל ענק ששם זין על הבורסה (וידאו WMV: flickr.com)
קלאסיקה מודרנית: פסל ענק ששם זין על הבורסה | וידאו WMV: flickr.com