רבים נוהגים לחשוב שחיי המין של זוגות נשואים פחות מרגשים מחיי המין של רווקים. מנגד, יש גם כמה סיבות לחשוב שזוגות נשואים דווקא יכולים להיות מאוד מרוצים מחיי המין, בין היתר כי הם לא צריכים להשקיע מאמצים כדי למצוא מין – הוא אצלם בבית כשהם ירצו וכי ידוע שככל שזוגות נמצאים יותר זמן, הם מכירים אחד את השני יותר טוב, מתקשרים טוב יותר בסקס ונהנים יותר. סיבה אחרת, היא שזוגות נשואים מסופקים יותר כיוון שישנה סבירות נמוכה יותר שהם יצטרכו לחשוש מפני דחייה.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

אולם בשנים האחרונות, עולות מנגד יותר ויותר טענות כי דווקא אנשים שאינם נשואים מסופקים יותר. מסקר שנעשה על ידי גאלופ, נמצא כי אמריקאים בשנת 2015 פתוחים יותר לרעיון של הבאת ילדים מחוץ למסגרת הנישואים, בהשוואה לאמריקאים בשנת 2000. נוסף לכך, נמצא שאמריקאים ב-2015 יותר פתוחים לסקס לפני הנישואים. נראה שבשנים האחרונות אנשים מתחילים לחשוב אחרת על יחסי מין.

האם נישואים מובילים לחיי מין מספקים יותר? לא בטוח

במחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי Journal of Sex Research, החוקר הישראלי ד"ר אליקים כסלו מהאוניברסיטה העברית בירושלים בדק וניתח סיפוק מיני בקרב קבוצות שונות של סטטוס זוגי: אנשים נשואים, אנשים שמעולם לא נישאו ואנשים שהתגרשו/נפרדו – כאשר שתי הקבוצות האחרונות התחלקו לרווקים, זוגות שגרים בנפרד וזוגות שגרים ביחד. ד"ר כסלו בחן את רמות הביטחון המיני, התקשורת המינית ותדירות הסקס במערכות יחסים שונות, כגורמים המעידים ומנבאים רמת סיפוק מיני.

במחקר השתתפו 3,207 אנשים מגרמניה, בין הגילים 32-46. מבחינת התוצאות עלו כמה מסקנות מעניינות. נמצא כי נישואים אינם מהווים גורם מכריע לסיפוק מיני. למעשה, זוגות נשואים היו בין האנשים הפחות מסופקים מינית במחקר. נוסף לכך, אנשים נשואים דיווחו על רמה נמוכה יותר של ביטחון מיני ושל תקשורת מינית בהשוואה לשאר הקבוצות. ממצא נוסף הראה שהקבוצה שהראתה באופן כללי רמות גבוהות יותר של סיפוק מיני היא קבוצת הזוגות הלא נשואים שמתגוררים בנפרד.

זוג במיטה (צילום: shutterstock)
זוגות שלא גרים ביחד מסופקים יותר מזוגות נשואים | צילום: shutterstock
עוד ב-mako בריאות:
>> הסיבה שחייבים להפסיק להשתמש במקלון אוזניים
>> חוקרים קובעים: זהו משך הזמן האידאלי לחופשה
>> הניתוחים הפלסטיים המטורפים של הקוריאנים

 

יוצאי הדופן היחידים היו אנשים לא נשואים שאינם נמצאים בזוגיות. הסיפוק המיני בקרב אנשים בקבוצה זו היה נמוך יותר מזו של הזוגות הנשואים. אך הסיבה העיקרית לכך שהם פחות מרוצים נעוצה בתדירות הסקס שלהם, שהיא באופן טבעי נמוכה יותר משל אנשים שנמצאים בזוגיות. עם זאת, הרווקים הראו רמות גבוהות יותר של ביטחון מיני ושל תקשורת מינית בהשוואה לנשואים.

המסקנה הבלתי נמנעת ממחקר זה, היא שנישואים לא בהכרח משפרים את הסיפוק המיני, אלא זוהי זוגיות שמשפרת את הסיפוק. לפי ד"ר כסלו, תוצאות המחקר קוראות תיגר על ממצאים קודמים של מחקרים דומים. "הדבר החשוב ביותר, הוא שמחקרי עבר, באופן בלתי מוצדק, איחדו בין קבוצות הלא נשואים. על ידי איחוד קבוצות של רווקים שלא בזוגיות עם קבוצות אחרות הכוללות אנשים לא נשואים (כלומר כאלה הכוללות אנשים לא נשואים שנמצאים בזוגיות), מחקרי עבר הראו באופן לא מדויק, שנישואים משפרים את הסיפוק המיני". אז אם אתם זוג נשוי, זה לא מבטיח לכם סיפוק מיני טוב יותר. ואם אתם זוגות לא נשואים שלא גרים ביחד ואולי חוששים שזה יפחית את שביעות הרצון מחיי המין, מתברר שאתם דווקא במצב טוב.