אחת התופעות המפתיעות במרפאה לטיפול מיני קשורה לתכיפות יחסי המין אצל הזוגות הצעירים המגיעים אלינו. בני דור ה-Y ודור ה-Z שמקיימים יחסי מין בין אחת לחודש לפעם בשלושה חודשים ולעיתים אף פחות מזה, הרי היינו מצפים שבשנות ה-20 וה-30 לחייהם הם יהיו בשיא העניין והפעילות המינית. הם חיים בעולם עם שפע מידע וגירויים בעולם המיניות והתפקוד המיני – הרצאות באינטרנט, שיח ברשתות חברתיות ואינסוף פודקאסטים וסדרות בנושא. ודווקא אצלם המיטה נשארת יבשה. וקיימת עוד תופעה מעניינת: אף שזאת זוגיות ללא סקס (SEXLESS COUPLES), היא חזקה ונשמרת שנים.

מה מסביר חוזק של זוגיות ללא סקס?

אהבה: יש בזוגיות אהבה אמיתית.
מגע פיזי: הם נוגעים, לא מתנזרים (חיבוק, נשיקה, שוכבים לישון קרוב, מתכרבלים), והמגע מחזק את הזוגיות.
אינטימיות נפשית ורוחנית: תקשורת טובה שבה משתפים במחשבות וברגשות, מקשיבים, מפרגנים ותומכים.

>> איך לגשר על הפערים במיניות בתקופת מלחמה
>
> רוב הזוגות בארץ מתמודדים עם חוסר חשק

אז למה אין חשק לסקס?

הניסיון הקליני-סקסולוגי שלנו ומחקרים ממדינות שונות בעולם מראים שקיים קשר משמעותי בין ירידה בעניין המיני לגורמים כמו עומס בעבודה, חיי סטרס, שימוש בסמים או בתרופות שיוצרים הרגעת יתר, ניהול בית וילדים, מצבי בריאות מאתגרים, מתח זוגי והיעדר תקשורת אינטימית. נוסף לכך, קיימת תחרות קשה על חשקים, סיפוקים ועונג. בתחרות משתתפות הטכנולוגיות החדשות והנפלאות, שמספקות ריגוש והנאה - גלישה באינטרנט, השתתפות במדיה החברתית, שימוש באפליקציות מרתקות, צפייה בינג'ית בסדרות טלוויזיה ועיסוק במשחקים מענגים שאף פעם לא מסתיימים. לא רק בישראל. מחקרים מקנדה, יפן, שווייץ וגרמניה מדווחים על ירידה בחשק המיני ובפעילות המינית, אפילו אצל צעירים וצעירות בשנות ה-20 לחייהם.

טלפון נייד במיטה (צילום:  Doucefleur, Shutterstock)
תחרות קשה על חשקים, סיפוקים ועונג | צילום: Doucefleur, Shutterstock

אבל לאחרונה איתרנו שתי נקודות ציון חשובות בחיי זוג, שבהן קורה השבר בתשוקה:

מעבר מסקס חדש ונלהב לסקס בתנאי שגרה

בספר "הכימיה של האהבה" (הוצאת אסטרולוג, 2011) מתאר פרופ' צבי נאור את השינויים הקורים במוח בתקופת ההתאהבות, תקופה שבה מופרשים במוח מוליכים עצביים. אחד מהם, הפניאטילאמין (Phenylethylamine), גורם להתרגשות ולתחושת אהבה. בהשפעת המוליכים העצביים התנעת מערכת המין והחשק נעשית קלה ובני הזוג מקיימים יחסי מין בשמחה ובסיפוק. הפניאטילאמין, אגב, מצוי גם בשוקולד. אולי זאת הסיבה שבחג האהבה נהוג לרכוש שוקולד.

לעומת התקופה הראשונה, סקס בשגרה מתקיים כמו בילויים בחיים (מופע, הצגה, נסיעה לחו"ל, מסיבה). אירועים אלה חשובים לאיכות החיים שלנו, וכדי שיצליחו יש לתכנן אותם (לקנות כרטיסים, להזמין חברים.ות, לערוך קניות למסיבה). פעילות הפנאי בשגרה עשויה להתחיל בלי חשק. למשל, יש לי כרטיסים למופע, אבל בערב אני הרוגה. אני מתארגנת בחוסר חשק, אבל שם במופע המוזיקה מדליקה אותי, החשק מתעורר והאירוע מסתיים בסיפוק ועונג - "איזה כיף שיצאתי ולא נשארתי כורסת בטטה בבית". אז למרות ש"טחנו לנו את המוח" בשטויות, שסקס חייב להיות ספונטני, שרק ספונטני מספק, מתברר שרוב הארועים הכיפיים בחיינו, כולל הסקס, יכולים להיות מאורגנים ומתוכננים.

גבר ואישה מתנשקים (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
יש לכם פניאטילאמין בשבילנו? | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

מעבר למגורים משותפים

אצל זוגות שגרים בנפרד, ולעיתים בעיר אחרת, הסקס מתוכנן. אחד ממטופליי למד באוניברסיטה בחיפה ובת זוגו עבדה בתל אביב. הם נהגו להיפגש בסופי שבוע, וזה גם היה המועד שבו התקיימו יחסי המין. במשך השבוע הם זכו להתגעגע אחד לשני, ושניהם ידעו שביום שישי בערב הם עושים סקס. וזה היה טוב. המעבר למגורים משותפים ביטל את הזמן המתוכנן לסקס ובעיקר את הגעגוע לקרבה הפיזית. בעקבות השינויים האלה בני הזוג כבר לא חשים התרגשות בכל פעם שהם נפגשים, ההתלהבות יורדת, והחשק לאט לאט דועך.

>> "היעד שלי זה שקט": הצעירים שמתנזרים

אז איך שומרים על החשק?

  1. לא נכנעים למסר הספונטניות ומוצאים דרך לתכנן
    שירה דורון, מנהלת מרפאת יסמין לטיפול מיני במרכז הרפואי תל-אביב, ממליצה לזוגות להקפיד על דייט לילי שבועי. ערב מתוכנן מראש שבו עושים משהו זוגי: פעילות כיפית בבית או בחוץ, שמקדמת את תחושת ה"ביחד" הנעימה ומפנה מרחב לאינטימיות מינית. שירה מציעה שתי אפשריות: שבכל פעם אחד מבני הזוג יהיה אחראי על תכנון הפעילות (הפתעה לצד השני), או להחליט יחד על אופי הערב.
  2. גם בשגרה ממשיכים להחמיא, לחזר, לשוחח ולהתייחס לבני הזוג
    דורון מזכירה לזוגות שחשוב לא להירדם בשמירה, כי תשוקה במערכת יחסים ממושכת משתנה. "אל תצפו לזיקוקים שיגיעו - תדאגו להביא אותם. למשל, אתם צופים בסדרה בטלוויזיה, מלטפים, מתרכזים ומאפשרים למגע להפוך לאינטימי ולארוטי יותר, גם אם זאת לא היתה הכוונה מראש".
  3. טיפול מיני
    טיפול מיני יכול לעזור לכם לזהות את הגורמים שמדכאים לכם את החשק ואת הגורמים שמעוררים אותו.

* גילה ברונר היא סקסולוגית בכירה, מנטורית ומדריכה ראשית במרפאה לטיפול מיני, ליס, המרכז הרפואי תל-אביב