הפרעת פוסט טראומה עלולה להתפתח בעקבות חוויה שלילית ויכולה לצוץ בכל גיל ובכל שלב. הטראומות יכולות להתרחש בכל תחומי החיים, צבא, לידה טראומתית, תאונות עבודה או תאונות דרכים, תקיפה ועוד. התסמינים באים לידי ביטוי בדרכים שונות ובעוצמות שונות ממחשבות טורדניות, סיוטים בלילה, הימנעות מהגעה למקומות מסוימים, קושי לישון טוב ועד קושי לתפקד ביום יום. מלבד הטיפולים הקונבנציונליים כמו טיפול תרופתי וליווי פסיכולוגי, אילו שיטות טבעיות יכולות לסייע להפחתה בסימפטומים?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

רפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה מתבססת על העיקרון כי בכפות הרגליים והידיים יש אזורים שונים המייצגים את האיברים השונים בגוף ודרכם ניתן לאבחן ולטפל במצבי חולי שונים, גם במצבי פוסט טראומה. מגע בנקודות הנכונות ועיסוי מקצועי של כפות הרגליים יסייע להן להעביר אותות חשמליים לאיברים או המערכות הרלוונטיות לטיפול בבעיה. במקרה של פוסט טראומה, המערכות שצריכות חיזוק ונתמקד בהן הן המערכת העצבית לאיזון ומעבר למצב של רגיעה, כיוון שבמצבי דחק המערכת העצבית נמצאת בדריכות גבוהה כל הזמן. מערכת חשובה נוספת היא מערכת העיכול, כחלק מעיבוד הטראומה וניקוזה מהגוף. וכמובן העבודה מתבצעת בהתאם לסימפטומים שמעלה המטופל. לפי ראיה הוליסטית ניתן לחזק גם את יסוד האדמה וכך לתת מענה מקיף יותר ולתת למטופל תחושה שהאדמה שהוא דורך עליה יציבה ובטוחה.

דיקור סיני

לפי הרפואה הסינית, מי שהחל לסבול מפוסט טראומה כנראה סבל מחולשת הצ'י (מקור האנרגיה על פי הרפואה הסינית) מה שגרם לגופו ונפשו להיחשף לטראומה במצב לא אידיאלי. הדיקור יכול להרגיע את פעילות המוח ובכך להפחית את החרדה, לסייע לשחרור סרוטונין למחזור הדם (בדומה לטיפול התרופתי), המסייע בהרגעת הגוף. הטיפול מתבצע באמצעות החדרת מחטים עדינות לנקודות דיקור שממוקמות על מסלולי אנרגיה הנקראים מרידיאנים, כל מרידיאן מקושר לאיבר פנימי. גם שימוש בצמחי מרפא סיניים בהתאמה אישית יסייע בהסדרת התנועה הלא מאוזנת של צ'י, יפחית את השפעתה המטרידה על הלב והנפש, ויסדיר את התנועה במרידיאנים ובאיברים הרלוונטיים לבעיה.

הומאופתיה

גם על פי ההומאופתיה, פוסט טראומה, בדומה למחלות אחרות, היא ביטוי של חוסר הרמוניה בגוף והפרה של האיזון. מטרת התרופה ההומאופתית היא לטפל בסימפטומים של המחלה, ולסייע לכוחות הריפוי הטמונים בגוף לפעול כדי שיתמודדו טוב יותר וכך להחזיר את הגוף והנפש למצב מאוזן.

היפנוזה מטוטלת
בסיס לגיוס הכוחות הבריאים | צילום: shutterstock

עוד ב-mako בריאות:

>> התקלח עם עדשות מגע ואז קרה לו דבר נורא
>> "השלתי 50 ק"ג ממשקלי בזכות השינוי הזה"
>> "מרחתי וזלין באף וזה שינה את חיי"

ביופידבק

טיפול הביופידבק מלמד אותנו כיצד לשלוט בגופנו ולא ההפך, מה שקורה במצבי פוסט טראומה. זאת באמצעות משוב ביולוגי המתקבל באופן מיידי, כך לומד המטופל כיצד גופו מגיב וכיצד לשלוט בתגובות גופו למתרחש. המטופל מחובר באמצעות חיישנים המוצמדים אל תוכנת מחשב מיוחדת המציגה נתונים בזמן אמת בהתאם לפעילויות הפיזיולוגיות שמבצע המטופל. לאחר קליטת ועיבוד הנתונים, מציגה התוכנה תמונה ויזואלית המשקפת את מצבו על גבי מסך. למתמודדים עם פוסט טראומה קיים צורך משמעותי לזיהוי ויסות עצמי של מצבי סף חרדה נמוך, רגישות עצבית ודריכות כרונית.

היפנוזה

ההיפנוזה מהווה בסיס לגיוס הכוחות הבריאים ומאפשרת ויסות של המערכות הפיזיולוגיות בתחום הרפואי ושינויים מבוקרים בתחום הפסיכולוגי. מטרת ההיפנוזה היא להכיר את עולמו הפנימי של האדם ולבחון היכן הוא לא פועל לטובתו. המצב ההיפנוטי שמתקיים במהלך הטיפול נוצר על ידי שימוש בטכניקות של הרפיה והרגעה לצד הנחיות של המטפל על חשיבה ותחושת חוויות חיוביות במטרה להשרות רוגע, שלווה ותחושה נעימה. הטיפול ההיפנוטי מנסה לעזור למטופל להחליף את התסריט השלילי שקיים בראשו בתסריט חיובי, בעזרת מסרים שמעביר המטפל שמערערים את התסריט השלילי.

* ד"ר מוטי לוי הוא הרופא הראשי של רשת כללית רפואה משלימה

אובדנות היא תופעה הניתנת למניעה. במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - דברו איתו, עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו.
נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים: