ייעוץ זוגי הוא מותרה שלא הרבה זוגות יכולים להרשות לעצמם, אך לא מעט זקוקים לה. למרות שעדיין ישנה סטיגמה ואנשים רבים נמנעים מלשקול את האופציה של טיפול זוגי - יותר ויותר אנשים מקבלים את זה כדרך לגיטימית לשמירה על זוגיות בריאה וטובה לאורך זמן. אז אם אתם שוקלים לפנות לייעוץ זוגי אבל לא בטוחים שזה מתאים לכם, אולי הכתבה הבאה תעזור לכם להגיע למסקנה. לאחרונה אתר באזפיד ביקש מקוראיו לשתף את העצות הטובות ביותר שהם קיבלו מאנשי מקצוע לניהול זוגיות טובה ובריאה. מתוך כל העצות והטיפים שנשלחו, אספנו לכם את הטובים ביותר שלגמרי שווים שתנסו אותם בבית. 


>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

להגיד ישירות כשמשהו מפריע לכם

"אמא שלי (יועצת זוגית), אמרה לי תמיד לדבר עם הפרטנר לגבי כל דבר שמפריע. לדוגמה, אם אתם כועסים שבן או בת הזוג משאירים כביסה מלוכלכת על רצפת האמבטיה, דברו על זה באופן מידי, במקום לתת לזה להתדרדר לוויכוח חסר טעם".

בוויכוחים, להשתמש יותר בגוף ראשון ופחות בגוף שני

"העצה הכי טובה שקיבלתי הייתה להשתמש במשפטים הכוללים את המילה 'אני', במקום את המילה 'את/ה' – למשל, במקום להגיד 'את/ה היית רע/ה כלפיי', אמרו במקום זאת 'נפגעתי ממה שאמרת'. כך אתם נמנעים מהאשמות שיכולות לגרום לפרטנרים שלכם להיכנס למצב של מגננה. אתם מתמקדים בכיצד הסיטואציה גרמה *לכם* להרגיש. זה חשוב, כי לפי מה שלמדתי, התגובה שלכם למשהו שהפרטנר עשה מבוססת על מה שאתם חושבים שהם התכוונו ולא מה שהם התכוונו באמת".

גירושין לא תמיד חייבים להסתיים רע (צילום: Shutterstock)
לדבר יותר בגוף ראשון ופחות להאשים את הצד השני | צילום: Shutterstock

אל תנהלו דיון חשוב בהתכתבויות

"אתם לא יכולים לקרוא רגש אמתי או שפת גוף בהודעות טקסט. אז בכל פעם שיש לי ולפרטנר שלי משהו חשוב לגון בו, אנחנו עושים את זה פנים מול פנים". אגב, זה גם נכון לגבי חברים ומשפחה – שיחה בוואטסאפ שהתפרשה לא נכון יכולה לגרום לריבים מיותרים עם כל אדם קרוב.

אתם רוצים להיות צודקים או מאושרים?

"המטפלת שלי פעם שאלה אותי, בנוגע לדברים שקרו במערכת היחסים שלי, 'את רוצה להיות צודקת או שאת רוצה להיות מאושרת?', מסיבה מסוימת, זו הייתה ממש התגלות עבורי".

אישה בטלפון (צילום: shutterstock | diy13)
מתכון לאסון: לא לנהל ויכוחים בהתכתבויות | צילום: shutterstock | diy13
>> הרגישה קנאק בצוואר - ואז קרה דבר נורא
>> האם קנאביס באמת עוזר לבעיות שינה?
>> אוכלים ארוחת ערב מאוחרת? אולי זה מסוכן

 

מערכות יחסים מוצלחות הן לא מקריות

"אתם לא יכולים פשוט להיות עם מישהו ולצפות שכל שאר הדברים מסביב פשוט יסתדרו מעצמם. תמיד תשימו את הפרטנר שלכם גבוה בסדר העדיפויות ותעבדו איתם". כי כדי שקשר יצליח צריך לעבוד קשה.

לעזוב

"בעלי לשעבר ואני הלכנו לייעוץ זוגי כשהיינו נשואים. היועץ אמר שבן זוגי מניפולטיבי ומתעלל בי רגשית. ומשום שהאקס שלי לא חשב שהוא עשה דבר רע, היועץ אמר לי לעזוב. בן זוגי לשעבר התעצבן, יצא החוצה בסערה ומעולם לא חזרנו לייעוץ. נשארתי איתו עוד קצת זמן וזה רק החמיר. לפעמים, לעזוב זה הדבר הנכון לעשות". במערכות יחסים לא בריאות לעתים קרובות קשה לאחד הצדדים להבין שהוא נמצא בקשר שפוגע בו באופן משמעותי. אם חברים ומשפחה מזהירים אתכם מפני בן/בת הזוג שלכם ודואגים לשלומכם, כדאי לכם להקשיב להם.

>> סימנים שאתם במערכת יחסים לא בריאה

צמיחה אישית

"המתנה הטובה ביותר שאתם יכולים לתת לעצמכם ולפרטנר שלכם היא צמיחה אישית", כתבה אמילי. "כשאתם מנסים להשתפר, כך מערכת היחסים שלכם תשתפר. אבל כמובן, זה חייב להיות בראש סדר העדיפויות של שני הצדדים כדי שתוכלו להגיע לשינוי משמעותי".