מגפת הקורונה משבשת את סדר היום ושגרת החיים בבתים רבים. נוספים לה דאגות כלכליות, היעדר חופשות משפחתיות וריחוק מהאהובים עלינו. ילדים ומבוגרים רבים חווים מתחים שונים וחרדות סביב התקופה וסביב חוסר הוודאות הנלווה אליה. ישנה קשת של טיפולים שעשויים להפיג חרדות ולשחרר ממתחים. חלק מהטכניקות ניתנות ליישום בבית, בשעת חרדה או מצוקה ולביצוע עצמי ללא סיוע של מטפל.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

טכניקה מחשבתית המערבת דמיון מודרך

למי מתאים? לכולם

התרגול: בעזרת הדמיון בוחרים מקום נעים ובטוח שהוא הפוך למקום הלא נעים שבו נמצאים, המקום המלחיץ. למשל, נזכרים בחופשה משפחתית מוצלחת, או מדמיינים את החופשה הבאה, משחזרים בילוי בחוף בים או בפארק שעשועים. מפעילים את כל החושים, מתחברים למקום הנעים ומדברים על מה אנו רואים בו, אילו מחשבות המקום הנעים מעלה בנו ומתארים אותו. עצם השיחה והמחשבה על המקום מעלה תחושות נעימות בגוף. אם המקום הנבחר אכן מצליח לייצר תחושה נעימה, הופכים אותו לעוגן. מנחים את הילד או המבוגר לעצום עיניים ואומרים לבחור תנועת יד שמזכירה את המקום הנעים ובכל פעם שיחווה את תנועת היד, התנועה תזכיר את המקום הנעים ויעלה דימוי חיובי.

אישה עוצמת עיניים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
בוחרים מקום נעים ובטוח | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מיינדפולנס

למי מתאים? בני נוער ומבוגרים, לא לילדים.

טכניקת מיינדפולנס היא למעשה מפגש מודע עם המחשבות והתחושות ופיתוח היכולת להכיל אותן ולא להיבהל או לנסות להילחם בהן. בזמן התרגול, המטרה היא לא לברוח מהתחושות, אלא לתת להן לבוא ולחלוף כלא היו. כך למשל, בזמן העבודה כשהילדים בבית, מתעורר כעס המוביל למחשבות על משימות שונות בעבודה שלא ניתן להספיק בשל המצב (כולם יחד בבית כל הזמן). אחריהן עולות מחשבות שליליות בנוגע לבריאות אישית ובריאות המשפחה ועוד שלל תסריטים שליליים. במסגרת טכניקת מיינדפולנס, מאפשרים למחשבות להיות ולא עושים איתן כלום, מקשיבים למה שקורה בפנים, לא נבהלים ונותנים להן לחלוף כשם שבאו.

אישה עושה מדיטציה (צילום: Shutterstock)
אל תברחו מהתחושות | צילום: Shutterstock

תרגול נשימות

למי מתאים? לכולם

התרגול: בזמן שנת הלילה ובזמן מנוחה ורגיעה, הנשימה הופכת עמוקה והסרעפת פועלת. כשלומדים להפעיל נשימות מסוג זה, ניתן לסייע לגוף להירגע וזאת בניגוד לנשימות מהירות שמתרחשות בשעת התרגשות, כעס ומתח. שואפים נשימה איטית קטנה, מחכים רגע, ואז נושפים דרך הפה וחוזר חלילה. עקרונית, אם אין בעיות במערכת הנשימה הפעולה תפעל תוך חצי דקה.

אנשים שסובלים מבעיות ומחלות בדרכי הנשימה (אסתמה לדוגמה) – יש להתייעץ עם רופא או מטפל מוסמך לפני ביצוע התרגילים.

גיבורי על ועולם הפנטזיה בשירות ילדים ובני נוער

למי מתאים? במיוחד ילדים

בעזרת דמיון מודרך אפשר לגייס דמויות מעולמו של הילד. כך למשל, להזכיר לו גיבורי העל שהוא אוהב, דמויות מהמשחק פורטנייט ודמויות נוספות מסדרות וסרטים. ניתן לדמות בעיני רוחו של הילד כיצד הדמויות האהובות עליו נלחמות בפחד שהילד חש, ומביסות את האיום. לדוגמה - ילד שחרד לבריאות בני משפחתו אותם לא ראה הרבה זמן, יכול לדמיין כיצד גיבור העל מקיף אותם בבועת הגנה ושומר עליהם. או במקרה שהילד לא ראה זמן רב את בני משפחתו, גיבור העל לוקח אותו לפגוש אותם ומאפשר להתחבק. השיחה על גיבורי העל ודמויות מעולמם תסיח את דעתם, במיוחד בזמן רגעי משפחה בהם עולים נושאים מטרידים.

ילד שמח בשדה חמניות (אילוסטרציה: Sunny studio, shutterstock)
גייסו דמויות מעולמו של הילד | אילוסטרציה: Sunny studio, shutterstock

טכניקות אלה ואחרות הן רק חלק מהליך הטיפול בהיפנוזה, מקצוע שבו רשאים לעסוק רק אנשי מקצוע ברישיון משרד הבריאות. הטיפול הזה יכול לסייע למצבים שונים כמו: התמודדות עם טראומות, כאבי ראש ומיגרנות, מצבי דחק, לחץ, מתח וחרדה, הפרעות שינה, הזעת יתר ועוד באמצעות רתימת עולמו הפנימי של המטופל לתהליך הריפוי והשבת האיזון לגוף.

* ד"ר איתי שצקר הוא מומחה להיפנוזה בכללית רפואה משלימה