קשה לכם להירדם במיטה שהיא לא שלכם? כל רעש קטן בחדר מעיר אתכם? קמים בבלהות מסיוטים באופן קבוע? כשלעצמן, כולן תופעות טבעיות והגיוניות שיכולות לקרות לכולם. אלא שלפעמים, במקרים מסוימים, הן יכולות להעיד על חרדה חברתית עמוקה יותר שקל להתעלם ממנה מתוך מחשבה שזה נורמלי.

הפסיכותרפיסטית דוקטור ג'ין לאב תומפסון טוענת כי חרדה תפקודית היא "מונח פופ-פסיכולוגי שמתאר אנשים החווים סימפטומים גבוהים מהממוצע של חרדה, אבל לא אובחנו בכך או ניסו למצוא טיפול. הסכנה היא שלמרות שהם מתפקדים, ואפילו די בהצלחה, הם לא מנהלים חיים בריאים. מעבר לסיכונים הבריאותיים, מדובר בהפחתת איכות החיים בעבודה, במערכות היחסים ובחיי היום יום". הנה כמה הרגלי מיטה ושינה שיכולים להעיד על חרדות גדולות יותר.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

דחיית שעת השינה

אם אתם מוצאים את עצמכם נמנעים מללכת לישון – בייחוד אם אתם אנשים שאפתניים וקרייריסטים שטוענים שהם צריכים להספיק עוד עבודה כתירוץ – ייתכן שאתם לוקים בחרדה. היא ככל הנראה לא קשורה לשינה עצמה, אלא לעובדה שאתם מסרבים לתת לעצמכם לנוח.

בדיקה אובססיבית של השעון המעורר

זו תופעה די נפוצה, בעיקר בלילה שלפני פגישה חשובה או טיסה שאסור להחמיץ, אבל המפתח כאן הוא המינון: לבדוק את השעון ארבע, חמש או שש פעמים מדי לילה זו כבר חרדה. כדי לנסות לצמצמם את התופעה, פשוט ודאו שאין לכם גישה לשעון מהמיטה, או אמרו לעצמכם בקול רם: "השעון שלי מכוון ל-8 בבוקר" וזה יהיה סוף הסיפור.

בדיקה של חיות המחמד

לוודא שחיות המחמד שלכם נמצאות היכן שהן אמורות להיות לפני השינה זו תופעה נפוצה ולא סימן לשום דבר. אבל אם המחשבה הזו גורמת לכם לכדור של דאגות שמוביל לתרחיש הגרוע ביותר, כמו למשל "לא ראיתי את החתול, הוא בטח יצא ויידרס על ידי מכונית", זו כבר חרדה.

חתול שוכב במיטה (צילום: Vlad Thepesh, Shutterstock)
כולם במקום? | צילום: Vlad Thepesh, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:

>> 8 דברים מגעילים שהגוף עושה בבוקר
>> נכון או לא נכון? בדקנו 19 מיתוסים על דיאטה
>> מחדל חמור בניתוח אף לחיילת משוחררת

שגרה שאי אפשר לשבור

אם אתם לא יכולים להירדם בלי לבצע סדרה של פעולות או הרגלים קבועים, או לחלופין לא נרדמים בבתי מלון או בבתים של חברי משפחה אחרים, ייתכן שזה אומר שהרגלי השינה הקבועים שלכם לא כל כך בריאים, או שאתם סוחבים איתכם לחצים ומתחים חבויים שהשגרה הקבועה כנראה מנטרלת.

תלות באמצעי טכנולוגיה

אם אתם פשוט לא מסוגלים ללכת לישון בלי לגלוש בסמארטפון או לצפות בטלוויזיה במשך כמה שעות לפני, ייתכן שמדובר בסימן שאתם לא נותנים לגוף ולמוח את הזמן שהם צריכים כדי לפרוק מתחים שהצטברו במהלך היום, ומעדיפים להסיח את הדעת.

גבר מסמס במיטה (צילום: יחסי ציבור, ShutterStock)
הדבר האחרון שאתה עושה? | צילום: יחסי ציבור, ShutterStock

טיפוח אובססיבי

אם אתם לא מסוגלים להפסיק לשחק עם השיער שלכם במיטה, לתלוש שערות סוררות או לפוצץ חצ'קונים, זה יכול להיות חלק מהפרעות ידועות כמו טריכוטילומניה או דרמטילומניה, הנגרמות כתוצאה מחרדה. אבל גם אם אתם סתם מתעסקים עם עצמכם באופן לא הרסני, ייתכן שמדובר בחרדה שלא מאפשרת לכם פשוט לשכב בשקט ולנוח.

עריכת רשימת מטלות

אם מחשבה אובססיבית על כל מה שיש לכם לעשות מחר ובכלל מונעת מכם שינה ומעכבת את ההירדמות באופן קבוע, מדובר בסימן די ברור לחרדה. נסו לערוך רשימה פיזית כזו לפני שאתם נכנסים למיטה כדי להיפטר מהצורך לעשות את זה במיטה.

אישה כותבת (צילום: Svitlana Sokolova, shutterstock)
כדאי שתכתבי את זה | צילום: Svitlana Sokolova, shutterstock

>> רחלי רוטנר חושפת: ה-OCD שלי ואני

רגישות מוגזמת לרעש

מודעות מוגזמת מדי לכל רעש קטן בלילה, בייחוד אם הוא מחרפן אתכם ומונע מכם לישון (כמו תקתוק שעון או טיפות מטפטפות), היא ככל הנראה סימן לכך שהמוח שלכם מתוח מדי ולא רגוע מספיק.