מה הדבר הטוב ביותר כדי להפחית סטרס? לכל אדם יש את הדבר שעוזר לו הכי הרבה, ממקלחת חמה, דרך ריצות, האזנה למוזיקה ועד לציור וצביעת מנדלות. אם עדיין לא מצאתם את הדבר האחד שמסייע לכם להירגע, הנה מחקר שאולי יוכל לעזור לכם למצוא. חוקר יפני טוען שפעולה אחת פשוטה יכולה לסייע לכם לצאת מהסטרס – בכי.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

הידפומי יושידה, מורה תיכון לשעבר שמגדיר עצמו כ"מורה לדמעות", מארגן סדנאות והרצאות ברחבי יפן המלמדות אנשים על היתרונות הפסיכולוגיים של בכי. "פעולת הבכי אפקטיבית יותר מצחוק או שינה להפחתת סטרס", מסביר יושידה בן ה-43 ל-Japan Times.

בכי פעם בשבוע מפחית סטרס 

יושידה מסביר שהאזנה למוזיקה רגשית, צפייה בסרטים עצובים וקריאת ספרים מרגשים עד דמעות יכולים כולם לתרום רבות לבריאות הנפשית, כיוון שהם מגרים את מערכת העצבים הפאראסימפתטית, האחראית להרגעת הגוף כאשר הוא נמצא במצב של מנוחה – ולפיכך גורמים להאטת קצב הלב, שמסייעת לנו להירגע. "אם תבכו פעם בשבוע, תוכלו לחיות חיים נטולי סטרס", הוא הוסיף.

גבר בוכה (צילום: Marjan Apostolovic, Shutterstock)
המחקר תקף לגברים ולנשים כאחד | צילום: Marjan Apostolovic, Shutterstock

בשנת 2014, יושידה הצטרף להידאו אריטה, מרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת טוהו בטוקיו – לטובת סדרת הרצאות שמטרתן הגברת המודעות ליתרונותיו של הבכי. מאז, יושידה מוצף בבקשות מבתי ספר וחברות שיבוא להעביר סדנאות ופעילויות אחרות על הנושא.

עוד ב-mako בריאות:
>> לא רק אוכל: למה הבטן שלכם הולכת וגדלה
>> אחת ולתמיד: האם סודה זה בריא?
>> זאת כנראה הבעיה הבריאותית הכי טרנדית בעולם 

בספטמבר, יושידה אירגן הרצאה בתיכון ביפן, במהלכה 79 בני נוער צפו בסרט, בתקווה שהוא יפעיל את בלוטות הדמעות שלהם. לאחר מכן, התלמידים התבקשו לכתוב חיבורים (שהם הקריאו) על החוויה וכיצד היא גרמה להם להרגיש.

אך יושידה הוא לא האדם הראשון שמקדם את היתרונות הפסיכולוגיים של בכי. ב-1981, מחקר שנעשה על ידי ד"ר וויליאם פריי מאוניברסיטת מינסוטה טען כי בכי משחרר אנדורפינים, הגורמים לתחושת רווחה נפשית ואושר.  מחקר אחר שנעשה בשנת 2008 שכלל יותר מ-3,000 אנשים, מצא כי בכי גורם לאנשים להרגיש טוב יותר במצבים קשים. בהתאם לתוצאות, החוקרים הציעו לעשות שימוש בבכי כצורה של תרפיה. בזמן שעדיין בתרבויות רבות בכי נחשב לסימן של חולשה, אולי כדאי להתחיל להפיץ את הבשורה שבכי דווקא עושה את ההפך - הוא מרגיע ולפיכך מסייע לנו להתגבר על סיטואציות קשות.