"אבי השמן, בבטן יש לו בן" – זה לא בהכרח נכון או הוגן, אבל בטן גדולה ונפוחה היא הסימן האוניברסלי לעודף משקל. ואין ספק שבטן שהולכת וגדלה היא סימן לצבירה לא רצונית של אחוזי שומן בגוף, וזה מדאיג כי מעטים הם אלה שבאמת רוצים לעלות במשקל. יש לא מעט סיבות לכך שהבטן שלכם הולכת ותופחת, אבל הבשורות המעודדות הן שחלק מהן לפחות בשליטתכם המלאה.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

רמות מתח גבוהות

אתם מקפידים על תזונה נכונה בשילוב עם פעילות גופנית, אבל עדיין מבחינים בכך שהיקף הבטן לא משתנה ואפילו גדל, יכול להיות שהבעיה היא ברמות המתח. כשאנחנו מתוחים מדי, בלוטת יותר הכליה משחררת הורמון בשם קורטיזול, וכשרמות הקורטיזול בגוף גבוהות באופן רציף, הן גורמות להפרעה כללית במערכת ההורמונים של הגוף. הקורטיזול יכול להזיז טריגליצרידים, שהם תרכובות שומן, לאחסון כתאי שומן באזור הבטן, והוא אף יכול לעורר את התיאבון ולגרום לקרייבינג של ג'אנק פוד. זו אגב הסיבה שאנשים שנמצאים בלחץ נוטים לאכול יותר מבדרך כלל. מה עושים? פשוט נרגעים, אם על ידי יוגה, מדיטציה ונשימות עמוקות, ואם על ידי פעולות מרגיעות כמו ציור, כתיבה או קריאה.

מחסור בשעות שינה

שינה היא לא רק הפעולה שמונעת מאתנו להיות עייפים בבוקר, אלא גם גורם הכרחי לתפקוד בריא של הגוף. כשאנחנו לא ישנים מספיק, רמות ההורמונים שמגרים את הרעב בגוף יוצאות מאיזון, בעוד ההורמונים שיוצרים תחושת שובע פוחתים. כתוצאה מכך, כשאתם עייפים, אתם עלולים לחשוב שאתם רעבים יותר מכפי שאתם באמת. כמו כן, עייפות יכולה להוביל לצריכה מוגברת של ג'אנק פוד ולהפרעות בפעולת חילוף החומרים והעיכול. אם אתם לא מקפידים על 7-8 שעות שינה ביום, כדאי להתחיל.

בחורה ישנה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
נומי נומי | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

תזונה לא נכונה

זה אמנם לא חדש לאף אחד, אבל שווה לציין את זה גם בקונטקסט הנוכחי: דיאטה לא נכונה היא הגורם העיקרי לעלייה במשקל בקרב רוב האנשים, וכל החשודים הרגילים נמצאים גם כאן: מזונות מעובדים, פחמימות וסוכר לא רק מעלים את רמת הקלוריות המיותרות בגוף, אלא גם את רמות האינסולין בדם. הסיבה היא שצריכה של פחמימות וסוכר גורמת לעלייה חדה ברמות הסוכר בדם, ובהתאם גם ברמות האינסולין, ההורמון שמפרק סוכר עודף והופך אותו לשומן. כך שריכוז גבוה מדי של אינסולין מביא ליצירה מוגברת של תאי שומן, שרובם למרבה הצער מאוחסנים בחלק האמצעי של הגוף.

איך אפשר לאזן את רמות האינסולין בכל זאת? ניחשתם נכון: לשלב בתפריט יותר פירות, ירקות, חלבון רזה ושומנים בריאים, ולהקפיד על ארוחות מאוזנות לאורך היום שמשלבות חלבונים כמו ביצים, טונה או דגים. כמו כן רצוי להימנע ממשקאות מתוקים או מיצים ולהעדיף פשוט מים, וגם להימנע מצריכה של חטיפים משמינים כמו חטיפי אנרגיה, תפוצ'יפסים או קרקרים.

גבר לוקח הפסקה ונח על הכיסא בעבודה (צילום: javi_indy, Shutterstock)
כל היום על הכיסא? | צילום: javi_indy, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:

>> 8 דברים מגעילים שהגוף עושה בבוקר
>> נכון או לא נכון? בדקנו 19 מיתוסים על דיאטה
>> מחדל חמור בניתוח אף לחיילת משוחררת

חוסר בפעילות גופנית

שוב, אנחנו לא מגלים פה את אמריקה, אבל פעילות גופנית יכולה לצמצמם את אחוזי השומן בגוף, מה שאומר שמחסור בפעילות גופנית יכול לגרום לתוצאה ההפוכה. אם שגרת היום שלכם כוללת הרבה ישיבה סטטית, ייתכן שאתם לא פעילים מספיק. כדאי להקדיש זמן קבוע ביום - כחצי שעה עד שעה של פעילות גופנית, ולשאוף לעלות בהדרגה את הכמות. הדרך הכי עדיפה היא לטפח תחביב ספורטיבי כמו רכיבה אל אופניים, שחייה, כדורגל וכו'. חצי שעה של פעילות אירובית ביום יכולה לשרוף בין 180 ל-311 קלוריות, ולהוביל להורדה במשקל של קילו אחד בחודש.

הזקנה

אין מה לעשות, ככל שמתקרבים לגיל העמידה, הפרופורציות בין אחוזי השומן למשקל רק הולכות וגדלות. זה קורה יותר בקרב נשים מגברים, אבל שני המינים יכולים לגלות שהבטן שלהם הולכת וגדלה בלי שום סיבה מיוחדת. אי אפשר אמנם לעצור את תהליך ההזדקנות, אבל אפשר להגביל את ההשפעות שלו על האזור הבטני באמצעות כל הפעולות שפורטו לעיל.