אושר הוא סיפור חמקמק. מגיע והולך, לעתים בתדירות גבוהה משנרצה. אבל יש בשורות טובות - אנחנו יכולים להיות אחראיים על האושר שלנו ולקחת אותו בידיים, תרתי משמע. חוקרים טוענים כי מה שיכול לעזור לנו להיות מאושרים יותר הוא להחזיק עיפרון בפה - ויש להם יופי של נימוקים מדוע זה עובד כמו קסם.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

נושא האושר נחקר במשך עשורים רבים. במסגרת הלמידה של הנושא, התגלה כבר במחקרים רבים כי פעולות פשוטות של גופנו יכולות להשפיע על הרגשות שלנו. כך למשל יש עדויות שנשים שחשות חוסר ביטחון להתמודד בתפקידים מובילים יכולות לחוש מועצמות כשהן רואות צילום של אישה במעמד בכיר. אותו מנגנון, לטענת החוקרים, מתרחש גם בזמן חיוך: "כשאנחנו משועשעים, אנחנו נוטים לחייך והחיוך עצמו גורם לנו להשתעשע יותר. במחקר, התבקשו המשתתפים לדרג קריקטורות שונות ולומר מה מצחיק אותם יותר. אחת מהדמויות המצוירות החזיקה עיפרון בפה ואחרת לא. נמצא כי הקריקטורה שאחזה עיפרון בפה נתפסה כמצחיקה יותר מזו הזהה לה, רק ללא עיפרון.

אישה חושבת חיובי (אילוסטרציה: Max4e Photo, shutterstock)
מתברר שדי קל לתמרן את המוח | אילוסטרציה: Max4e Photo, shutterstock

נקודה נוספת טמונה בהבעה שעיפרון יוצר במימיקה של פנינו. על ידי החזקת העיפרון בפה בצורה אופקית, השפתיים יוצרות אוטומטית צורה של חיוך והמוח מזהה אותו ככזה. במילים פשוטות, המוח עוקב כל הזמן אחר כל הדברים שקורים בגוף ואז מתחיל לנתח אותם כדי לשפוט איך אנחנו מרגישים. זו למעשה דרך לקמבן את המוח לחשוב שאנחנו שמחים בזכות החיוך המאולץ.

ההשפעה של חיוך מאולץ יכולה להימשך בין 15 דקות עד יומיים

במחקר נוסף, צוין כי ההשפעה של פעולה כה פשוטה כמו חיוך מאולץ יכולה להימשך בין 15 דקות ועד יומיים. הגוף והמוח רגישים להפליא וניתן להערים עליהם באמצעות גירוי קל. גירויים כאלה יכולים להיות צלילים, טעמים, ריחות ואפקטים חזותיים – מה שמחזק את הנקודה שחשוב לשים לב למה שאנחנו צורכים כל יום. באמירה זו, אנחנו למעשה יכולים לתרגל כל רגש על ידי שליטה בגופנו.

זה עובד טוב עם אושר, אבל גם עובד באותה מידה על אומללות. אם תתחילו לתרגל ארשת פנים עצובה וכעוסה (נסו למשל לאחוז עפרון בצורה אנכית), מצב טוב שתחושו איך מצב הרוח שלכם מחמיר. ולגבי החיוך? אתם בהחלט יכולים לנסות לאלץ חיוך גם בלי עיפרון. באשר לפעולות פשוטות אחרות שיכולות לשמח אותך יותר, פסיכולוגים ממליצים לעמוד גבוה ולנשום טוב כך שתרגיש יותר ביטחון.

עוד ב-mako בריאות:
>> תגובה אלרגית לשני מתחסנים בבריטניה
>> מה קורה בגוף שלנו כשאנחנו אוכלים תפוחי אדמה
>> נמנעים מלחם? יש סוג אחד שלא כדאי לוותר עליו
מחזיקה עיפרון בפה (צילום: Schnapps2012, shutterstock)
מחזיקה עיפרון בפה | צילום: Schnapps2012, shutterstock

שחררו את הלסת - ומנעו כאב ראש

ויש סיבה נוספת לא רעה בכלל לאמץ את סיפור העיפרון, כך לפחות לפי תרופות סבתא. יש לא מעט אנשים שנוטים לחרוק שיניים ולהדק לסתות באופן לא מודע כשהם לחוצים וחרדים. הפעולה הזו גורמת לא פעם לכאבי ראש. פתרון שהוכח כיעיל הוא פשוט להניח עיפרון בין השיניים ולאחוז בו בלי לסגור את הלסת. כך גם תשחררו את שרירי הלסת, גם תמנעו כאב ראש, ולפי כל מה שנאמר כאן, אפילו תפחיתו לחץ ותהיו מאושרים לרגע או שניים.