מיניות היא אחד הנושאים השנויים ביותר במחלוקת בחברות שמרניות, שתופסות אותה אפילו כאיום על מהותן. לעתים הניסיון של אותן חברות להיאבק באותה מיניות מערב בין היתר אנשי מקצוע בבריאות הנפש, מקצועיים וגם כאלה שאינם.

לאחרונה פורסמה כתבת תחקיר באולפן שישי, שבה אנשים במגזר החרדי פונים לרופאים פסיכיאטרים, במטרה לקבל מרשם לטיפולים תרופתיים לשם תופעות הלוואי האפשרית שלהן – ירידה בחשק המיני. חשיפה כזו מעוררת כעס ושאת נפש בקרב כל אדם, בייחוד מבחינתי כרופא פסיכיאטר, כמי שעומד בראש איגוד הפסיכיאטריה, כאבא וכאדם.  

אקדים ואומר, הנחת היסוד שאיננה ניתנת לוויכוח היא שאדם רשאי לבטא את מיניותו בכל צורה שבה יבחר כל עוד אין בה פגיעה בעצמו או באחר. פסיכיאטריה תפקידה לטפל באדם יחד עמו, כדי לאפשר לו לקבל את עצמו ולבחור כיצד לבטא זאת. כמובן כל עוד זה לא מהווה סכנה כלפי עצמו או סביבתו.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ובכל זאת תחקיר של חברת החדשות חשף תופעה מקוממת שכביכול סותרת זאת. רופא פסיכיאטר רושם טיפול תרופתי לנער צעיר לאחר אינטראקציה מצומצמת בלבד עמו במטרה לדכא את החשק המיני שלו. כיו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל אני מבקש להדגיש כי מתן כדורים פסיכיאטרים לדיכוי חשק מיני הוא מעשה פסול בכל מקרה שאינו עבריינות מין, אינו מוסרי ואנו מתנגדים לו נחרצות.

לגופו של עניין, הכתבה באולפן שישי חשובה ובעלת כוונות נכונות אבל צריך לזכור שבסופו של יום תחקיר של כמה דקות אינו יכול להציג תופעה מורכבת באופן מהימן. מלבד התחקירנים והרופאים, איש אינו יודע מה באמת היה באותם מפגשים, ולכן אנחנו לא יכולים לשפוט את אותם רופאים ובטח שלא לבקרם. יתרה מכך, אני מכיר באופן אישי חלק מהרופאים שהשתתפו בתחקיר. מדובר באנשים מקצועיים, מוסריים שאני מאוד מכבד ומעריך.

בתחקיר פנו שניים מתחקירני חברת החדשות לרופאים פסיכיאטרים והציגו בפניהם מצגי שווא של מצוקה נפשית. באחד מהמקרים, טען הצעיר שהתחזה לנער חרדי שהוא סובל מכפייתיות שלא נותנת לו מנוח ומסבה לו סבל רב. הפסיכיאטר ככל רופא תפקידו להקל או להעלים את המצוקה של המטופל. אם האדם מאובחן עם הפרעה כלשהי כמובן שעליו לטפל בה, באמצעות פסיכותרפיה – טיפול רגשי ארוך טווח של הרופא מול המטופל, טיפול התנהגותי ממוקד ולעתים באמצעות מתן תרופה. חשוב להדגיש, ברור המקור למצוקה של המטופל והדרך לפתור אותה נעשית בשיתוף פעולה של המטופל עצמו, ללא מתווכים, ובאמצעות החלטה משותפת בלבד של הרופא והמטופל עצמו.

עוד ב-mako בריאות:
>> מנסים לרדת במשקל? תוסיפו את זה לסלט שלכ

>> חיידק-על מתפשט בעולם והורג 1 מכל 4

עלינו הרופאים מוטלת אחריות אדירה על בריאות המטופלים שלנו, ולתרופות פסיכיאטריות יכולת מופלאה לסייע בטיפול בהפרעות ומחלות, אשר עלולות להפוך את חייו של המטופל לבלתי נסבלים. לכן טיפול פסיכיאטרי חייב להתבצע במקצועיות ורגישות אינסופיים. אני מבקש לפנות לכל מי שחש או יחוש יום אחד מצוקה נפשית – אל תחששו מלפנות לטיפול רפואי. פסיכיאטריה מורכבת מטיפול פסיכותרפי ותרופתי, במטרה להקל ואף להעלים מצוקות נפשיות שבמקרה הקל מקשות על האדם מלתפקד (כמו למשל OCD) ובמקרה החמור יותר מסכנות את חייו (כמו דכאון). טיפול פסיכיאטרי נעשה בשיתוף פעולה מלא עם המטופל, ויחד עמו חוקר את מקור המצוקה וכך גם מתמודד ואף מעלים אותה. מטרת הטיפול היא להביא את האדם לבחירה חופשית ככל האפשר. חלילה לנו אם כתבה חשובה זו שמבקשת להציף נושא מורכב שכזה, תוביל לכך שאדם הסובל ממצוקה נפשית יחשוש ועקב כך גם ימנע מלגשת לטיפול פסיכיאטרי. תוצאה שכזו עלולה להיות הרסנית ואף לסכן חיי אדם.