לא ברור מי אמר ש"לימון מוסיף המון", אבל הוא בהחלט צדק: לימון הוא פרי הדר פופולרי שהטעם שלו אולי לא משהו בעיני רבים, אבל אי אפשר להכחיש את היתרונות הבריאותיים שלו ואת העובדה שהוא מכיל חומרים מזינים כמו חומצה ציטרית, מגנזיום, ויטמין C, פלבנואידים, פקטין ולימונן. הקליפה שלו, לעומת זאת, היא בדרך כלל הדבר הראשון שנפטרים ממנו וזו טעות, כי גם לה יש לא מעט יתרונות. אך מכיוון שאף אחד מאיתנו לא ישב וילחך קליפת לימון, הפתרון הקולינרי הטוב ביותר הוא לגרד אותה. הנה למה כדאי לעשות את זה:

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

סידן

הקליפה מכילה ריכוז סידן החיוני לבניית ותחזוקת העצמות שלנו והתקשורת הבין-תאית. הכמות המומלצת היא 1,000 מ"ג ליום עבור גברים ונשים מתחת לגיל 50.

חיזוק המערכת החיסונית

כמו שאר פירות ההדר, קליפת הלימון מכילה ויטמין C אשר מסייעת לשמור על חוזקה של מערכת החיסון. מה שאומר שאם אתם מרגישים שאתם מפתחים מחלה, נסו לשלב גרידת לימון באוכל שלכם או אפילו בתוך ספל תה.

גרידת לימון (צילום:  Africa Studio, shutterstock)
הכי טוב לגרד אותה ולהוסיף למשקאות ו/או למאכלים שונים | צילום: Africa Studio, shutterstock

אשלגן

בדיוק כמו הסידן, קליפת הלימון מכילה כמויות של המינרל אשלגן, אשר חיוני לתקשורת הבין-תאית, ובמיוחד אם אתם נוטים להזיע הרבה.

חיזוק מערכת העיכול

הסיבים התזונתיים שבקליפת הלימון מסייעים לתפקוד תקין של מערכת העיכול, מפחיתים דלקות ושומרים על תקינות של תהליך חילוף החומרים בגוף.

כאב בטן (צילום: shutterstock)
תורם לתפקוד תקין של מערכת העיכול | צילום: shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> הרגישה קנאק בצוואר - ואז קרה דבר נורא
>> האם קנאביס באמת עוזר לבעיות שינה?
>> אוכלים ארוחת ערב מאוחרת? אולי זה מסוכן

מניעת מחלות לב

"יש עדויות לכך שקליפת הלימון מסייעת בהפחתת לחץ הדם", אומרת הדיאטנית קת'רין ברוקינג, ומצטטת מחקר בו נמצא כי אנשים שצרכו גרידת קליפת לימון בשילוב עם הליכה הצליחו להפחית את לחץ הדם שלהם, ובו צוין כי "לתמצית הקליפה יש אפקט משכך על לחץ הדם".

הגנה מפני סרטן

"יש מחקרים שמוכיחים כי הלימונן והפלבונואידים שנמצאים בקליפת הלימון קשורים למניעת היווצרות והפצה של גידולים סרטניים בגוף, ובמיוחד סרטן הפה, הלוע, הגרון והקיבה", אומרת ברוקינג, הודות לאפקטים משככי הדלקות שבה.

איך לצרוך קליפת לימון?

כאמור, מומלץ לגרד אותה באמצעות פומפייה או מגרדה, ולפזר מעל מאכלים שונים כדוגמת יוגורט, דגני בוקר, דייסת שיבולת שועל ואפילו משקאות כמו תה, סחלב או אפילו מרק. יש אפילו הממליצים על הקפאת הלימון לפני הגירוד, וזאת כדי להעניק לשבבים טעם קריר ומרענן.