אתם אולי רגילים רק לנגב אותו, אבל חומוס הרבה יותר בריא כשאוכלים אותו בצורתו הטבעית - גרגירי החומוס. בעוד שממרח החומוס האהוב בעל ערך קלורי גבוה במיוחד (בעיקר כי הוא משולב עם טחינה +פיתה), גרגירי חומוס הם הרבה יותר ידידותיים מבחינה קלורית וגם מבחינת ערכם התזונתי. אנחנו חושבים שלגמרי הגיע הזמן לתת לגרגירי החומוס את הבמה שהם ראויים לה - והנה כמה סיבות שישכנעו אתכם גם:

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

עוזרים לעיכול

סיבים תזונתיים הם חלק בלתי נפרד ממערכת עיכול בריאה. ומכיוון שבגרגירי חומוס יש לא מעט סיבים תזונתיים, כדאי מאוד לשלב אותם בתפריט היומי כדי לשמור על תפקוד יעיל של מערכת העיכול. ב-30 גרם של גרגירי חומוס יש כ-2 גרם סיבים תזונתיים.

מפחיתים סיכון למחלות קשות

גרגירי חומוס מכילים מגנזיום ואשלגן – מינרלים שעוזרים לאזן את לחץ הדם ובכך תורמים להפחתת הסיכון למחלות לב. בנוסף לכך, הסיבים התזונתיים שבחומוס עוזרים להפחית טריגליצרידים ואת רמות הכולסטרול "הרע" (LDL), שגם זה יכול לעזור בהפחתת הסיכון למחלות לב. יתרון זה הוכח גם במחקרים מדעיים שהראו הפחתה ברמות הכולסטרול בקרב אנשים שצורכים גרגירי חומוס (כ-700 גרם גרגירי חומוס בשבוע).

גרגירי חומוס יכולים גם להפחית סיכון לסוגי סרטן שונים, בעיקר בשל תרכובות צמחיות שמונעות התפתחות של גידולים סרטניים. בחומוס יש גם ויטמיני B, שיכולים לעזור להפחית סיכון לסרטן שד ולסרטן הריאות. הסיבים התזונתיים, כמו גם החלבון שבחומוס תורמים לאיזון רמות הסוכר בדם. סיבים תזונתיים למעשה מונעים עלייה חדה ברמת הסוכר בדם, גורם משמעותי שיכול לתרום להתפתחות סוכרת. בנוסף לכך, לגרגירי חומוס ערך גליקמי נמוך, שהופך אותם למזון מצוין עבור חולי סוכרת.

סלט עם חומוס (צילום:  Afanasieva, shutterstock)
מתאימים גם לתבשילים וגם לסלטים | צילום: Afanasieva, shutterstock
עוד ב-mako בריאות:
>> תופעת הלוואי של החיסון שעלולה להדאיג נשים
>> פונתה לביה"ח לאחר שהתעלפה – וזה מה שהתגלה
>> מומחה מזהיר: "המגפה הבאה נמצאת מעבר לפינה"

 תורמים לשמירה על המשקל

לא סתם דיאטנים רבים ממליצים לשלב חומוס בתפריט היומי. בחומוס יש לא מעט חלבון וסיבים תזונתיים – שילוב מנצח שעוזר לשמור על תחושת שובע לאורך זמן ומונע חשקים לנשנושים בין ארוחות. תוסיפו לזה את הערך הקלורי הנמוך של גרגירי החומוס וקיבלתם מזון שהוא פשוט מאסט לתפריט דיאטטי או לכל מי ששומר על המשקל לאחר ירידה. אמנם עד כה נעשו מעט מחקרים קטנים בנושא, אך אין ספק שלגרגירי חומוס פוטנציאל משמעותי בכל הנוגע לשמירה על המשקל.

מחזקים את העצמות בגוף

בדומה לקטניות אחרות, גם בגרגירי חומוס יש לא מעט מגנזיום, סידן וכאמור – סיבים תזונתיים. כל אלה חשובים בין היתר לשמירה על עצמות חזקות ובריאות.