עם מעט מאוד קלוריות וכמות מכובדת של ויטמינים ומינרלים, התפוז והקלמנטינה מייצגים בגאון את פירות ההדר בעונת החורף. יש כאלו שיעדיפו את הקלמנטינה המתוקה יותר (7% יותר של סוכר) ונטולת הגרעינים, לעומת אלו שיבחרו את התפוז הגדול והמפנק. לצד הפערים החיצוניים, האם יש הבדלים או יתרונות בריאותיים לאחד מהפירות האלו? 

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

הערך התזונתי של התפוזים והקלמנטינות מאוד דומה. שניהם דלים יחסית בקלוריות, עשירים במים, כמעט שאינם מכילים שומן ומהווים מקור טוב לסיבים תזונתיים. בשניהם יש ריכוז גבוה של נוגדי חמצון מסוגים שונים, ועשירים בסידן ובשמנים אתריים שמשפיעים לטובה על מערכת העיכול.

תפוז קלאסי מכיל - 47 קלוריות, 10 גרם סוכר, 180 מיליגרם אשלגן, 53 גרם ויטמין C, ו-2.4 גרם סיבים. קלמנטינה באותו הגודל מכילה - 45 קלוריות, 10 גרם סוכר, 175 מיליגרם אשלגן, 45 מיליגרם ויטמין C ו-2.3 גרם סיבים.

קליפת תפוז (צילום: Lapina Maria, shutterstock)
צילום: Lapina Maria, shutterstock

תפוז - יתרונות:

לצד קווי הדמיון הרבים יש כמה פערים שיכולים לגרום לכם להתמקד יותר באחד מהפירות. תפוז מכיל באופן יחסי יותר ויטמין C שאחראי בין היתר להפחתת הצטננות, ומהווה נוגד חמצון חשוב לייצור קולגן בעור. הוויטמין C מסייע לשמור על מראה עור יפה, על ידי כך שהוא עוזר להילחם נגד נזקים לעור הנגרמים על ידי השמש וזיהום האוויר. בנוסף, תפוזים מכילים יותר חומצת לימון וציטראטים שמשפיעים על מניעת היווצרות אבנים בכליות, שתיית מיץ תפוזים ידועה כמפחיתה את חומציות השתן ולכן יעילה לטיפול באבנים בכליות.

בנוסף, התפוז מוביל על הקלמנטינה באחוזים גבוהים יותר של ויטמין A שאחראי בין היתר לראייה משופרת, כמו כן יש בו יותר ויטמין E שמגן ממחלות לב וכלי דם. ולסיום, קליפת התפוז מכילה ריכוז גבוה של לימונין, נוגד חמצון שהורג תאי סרטן.

קלמנטינה – יתרונות:

קלמנטינה מובילה בשיעורי הוויטמינים B6 ו-B1, ויטמינים שמסייעים לחילוף חומרים גבוה. חוסר בוויטמין B1 עלול להוביל לחולשה, חוסר תיאבון וירידה במשקל, נדודי שינה ופגיעה בזיכרון. קלמנטינות מכילות גם יותר חומצה פולית שמפחיתה את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם, ובנוסף, קלמנטינות ידועות כמועילות באופן ספציפי בטיפול במחלות דרכי הנשימה כמו ברונכיטיס, דלקת קנה הנשימה ואסתמה.