הסויה מהווה תחליף ראוי לחלבון ולסידן, ולכן היא חביבה בעיקר על קהל הטבעונים והצמחונים, ואולם, בשנים האחרונות היא תפסה מקום מכובד גם בצלחת של מי שאינו נמנה עם קהל זה. ואכן, מתברר שיש כמה סיבות בריאותיות לא רעות בכלל להתיידד עם הקטנייה הפופולרית הזאת. הנה 7 כאלה

היא מקור חלופי מצויין לסידן וחלבון

משקה סויה הוא היחיד מבין המשקאות הצמחיים שמכיל כמות סידן וחלבון הדומה לזה שבחלב רגיל. בהשוואה למשקאות אחרים כמו משקה שקדים או משקה אורז למשל, רק משקה שמבוסס על סויה באמת מכיל את כמות הסידן והחלבון המשתווה לזו שבחלב רגיל. משקה סויה של "תנובה", למשל, הוא אופציה נהדרת למי שנמנע משתיית חלב רגיל או למי שמעוניין לגוון. הוא זמין כמעט בכל מקרר ומגיע במגוון סוגים וטעמים, ובעיקר מכיל כמות נאה של חלבון וסידן.

ולא סתם חלבון, אלא חלבון איכותי

חלבון הסויה הוא החלבון האיכותי ביותר מבין כל החלבונים הצמחיים. אף שהסויה היא קטנייה, היא בולטת בין הקטניות האחרות, שמצטיינות אולי בתכולת חלבון אך פחות באיכותו התזונתית. חלבון בעל ערך תזונתי גבוה כמו שיש בסויה, חשוב במיוחד לגדילה של ילדים, לספורטאים, ולא פחות - לקשישים.

מצוינת כנשנוש, או ארוחה קלילה

כוס "אדממה" (פולי סויה) מבושלים מכילה כמאה מ"ג סידן – כ-10 אחוזים מהכמות היומית המומלצת. גם "יוגורט" סויה הוא דוגמה לנשנוש בריא וטעים שיכול להשתלב בין הארוחות. "יוגורט" סויה של תנובה מכיל חיידקי יוגורט, שידועים בתועלותיהם הבריאותיות באופן כללי, וספציפית בהקשר לנוכחותם במוצר הסויה, בשל העובדה שהם מפרקים רכיבים שונים בסויה וכך מעלים את זמינות החלבון והמינרלים שבו. כתוצאה מכך הם מעלים את הערך התזונתי של הסויה באופן ישיר.

יוגורט סויה תנובה (צילום: יחצ תנובה)
נשנוש בריא וטעים שיכול להשתלב בין הארוחות | צילום: יחצ תנובה

מצמצמת את הסיכון לסרטן

לא רק שהסויה אינה מגבירה את הסיכון לסרטן השד כפי שנהגו לחשוב בעבר, למעשה, מחקרים הוכיחו ששילוב קבוע שלה בתפריט עשוי להפחית את הסיכון לסרטן השד, סרטן רירית הרחם, ואפילו סרטן הערמונית בקרב גברים.

אין בה הורמונים

סויה אמנם מכילה איזופלאבונים- חומרים שדומים במבנה שלהם להורמון האסטרוגן. עם זאת, לא מדובר בהורמון. לרכיב זה אין כל השפעה שלילית על הגוף, ומחקרים שונים שנעשו לאורך השנים הוכיחו שסויה אינה גורמת להתפתחות מינית מוקדמת. ואפילו להפך - איזופלאבונים יכולים להקטין תופעות לוואי של גיל המעבר, כגון "גלי חום" בקרב נשים.

מפחיתה את הסיכון לאוסטאופורוזיס

ככל שאנחנו מתבגרים, עולה השכיחות לאוסטאופורוזיס - הידלדלות העצם הנובעת בין היתר ממחסור בסידן. האיזופלאבונים המצויים במאכלי סויה מסייעים להפחית את הסיכון לתופעה.

מגנה מפני מחלות לב

מחקרים רבים העלו כי צריכה קבועה של סויה מורידה את רמות הכולסטרול ומגנה על כלי הדם ומערכת הלב.