סביר להניח שסבלתם בעבר (או שאתם סובלים בהווה) מבעיות בבטן. אחת הסיבות שהן כה נפוצות, היא כי רובנו לא יודעים איך לשמור על תפקוד תקין של מערכת העיכול, במיוחד כשהתזונה המערבית הולכת ונעשית מעובדת יותר. אז הנה ארבעה כללי ברזל שיעזרו לכם לשמור על קיבה בריאה ומרוצה. 

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לאכול יותר חריף

ג'ינג'ר ידוע בתור תרופת סבתא יעילה במיוחד לכאבי בטן, בחילות ונפיחות. רק שימו לב שאבקת ג'ינג'ר פחות יעילה מצורתו הטרייה, כלומר עדיף שתחתכו פרוסות ג'ינג'ר טרי כדי ליהנות מכל יתרונותיו הבריאותיים. אם כואבת לכם הבטן או אתם מרגישים נפוחים, הכינו לעצמכם חליטת ג'ינג'ר: הרתיחו כוס מים, הוסיפו פרוסת ג'ינג'ר ופלח לימון והשרו אותם במים הרותחים במשך לפחות חמש דקות. גם לזרעי שומר מיוחסים יתרונות בריאותיים רבים, ביניהם הפחתת נפיחות וגזים והקלה על כאבי בטן. אם אכלתם ארוחה כבדה ואתם מרגישים שהקיבה שלכם לא במיטבה, חליטת זרעי שומר יכולה בהחלט לעשות את העבודה.

זרעי שומר (צילום:  beta7, shutterstock)
חליטת זרעי שומר מעולה לבטן | צילום: beta7, shutterstock

להזיז את הגוף

זה לא סוד שפעילות גופנית תורמת לתפקוד תקין של מערכת העיכול (יצא לכם לרוץ לשירותים מיד אחרי אימון?). תנועה של הגוף עוזרת לעורר את תנועת המעיים, המסייעת למזון לעבור במערכת העיכול בצורה חלקה יותר. אז עד כמה שהספה אולי קוראת לכם אחרי ארוחה מתישה, דווקא הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות בשביל הקיבה שלכם – זו הליכה קלה. תודו לנו אחר כך.

עוד ב-mako בריאות:

>> שבר את הרשת: האם יש לכם את השריר הזה ביד?
>> 10 סימנים שהתזונה שלכם מקצרת לכם את החיים 
>> המרכיב החשוב במזון שיכול להאריך לכם את החיים

לאכול יותר מריר

ייתכן שמזונות כמו קייל, תרד ועלי רוקט פחות קורצים לכם, אבל מתברר שהם סופר יעילים לשמירה על בריאות הקיבה. זה במיוחד טוב אם צפויה לכם ארוחה גדולה שכדאי להכין את הקיבה לקראתה. הכינו לעצמכם סלט שמכיל עלי רוקט, קייל, תרד ומיץ לימון ואכלו אותו לפני הארוחה. לחלופין, אתם יכולים גם לשתות כוס מים בשילוב מיץ מחצי לימון, או מים עם חצי כף חומץ תפוחים כחצי שעה לפני הארוחה. כל אלה יעזרו למיצי הקיבה שלכם להתעורר ולעכל טוב יותר את המזון.

לשתות הרבה

זו אולי ההמלצה הרווחת ביותר בכל הנוגע לשמירה על בריאות הקיבה, אבל היא מאוד נכונה ואנחנו נחזור עליה כמה שצריך. מים חשובים לתפקוד תקין של מערכת העיכול וכשאתם לא צורכים מספיק – זה מתכון בטוח לעצירות ובעיות אחרות בצנרת. בנוסף לכך, המים חשובים לייצור מיצי קיבה המסייעים לפירוק מזון. כשהמזון לא מתעכל טוב, זה עלול להוביל לגזים, נפיחות, בחילות ובעיות עיכול אחרות. אז אל תשכחו לשתות הרבה ולאכול מזונות עשירים במים.