אם היו מאפשרים לנו לקחת רק מאכל אחד אתנו לאי בודד ככל הנראה היינו בוחרים בתמר. הוא מתוק וטעים (אבל הרבה יותר בריא משוקולד), מספק אנרגיה זמינה (בלי כל מאמץ הכנה), מלא בסיבים תזונתיים, במינרלים ובערכים תזונתיים שעושים נחת לגוף, ואפילו נחשב לחטיף הספורט המושלם. אגב, אלה ממש לא היתרונות היחידים שבו. מרב מור-אופיר, תזונאית קלינית ויועצת מדעית למועצת הצמחים, מפרטת מה יקרה לכם אם תבחרו לאכול תמר אחד או שניים ביום:

 אתם תאכלו פחות מזונות מעובדים ושוקולדים

אורח החיים בעידן המודרני כולל הרבה מאוד משימות ומעט מידי זמן, מה שלא תמיד מאפשר לנו לספק לגוף מזון טוב וחיוני. תמר הוא ה"דלק" הזמין והבריא, שלא יגזול מכם זמן הכנה והתעסקות. הוא מספק בקלות רבה אנרגיה זמינה לפעילות ומהווה תחליף ראוי וטוב יותר למתוקים השונים ולחטיפי הדגנים המעובדים.

ואם אתם שייכים לז'אנר חובבי המתוק, כדאי שתדעו שהתמר יספק לכם טעם נהדר מבלי להתפשר על הבריאות שלכם. בניגוד לסוכר הלבן שאותו מכילים מרבית הממתקים, התמרים טבעיים לחלוטין ומכילים שפע של ערכים בריאותיים חשובים. אגב, תוכלו לנצל את יתרונותיהם גם במהלך הבישול והאפייה ולהכין באמצעותם עוגות, ריבות, קינוחים ומשקאות במקום להשתמש בסוכר.

 ובכלל, אתם תאכלו פחות

אם אתם רוצים לשמור על משקל בריא, התמר הוא הפרי האידאלי עבורכם. האינדקס הגליקמי הבינוני שלו יאפשר לכם לשמור על רמת סוכר מאוזנת המסייעת בהפחתת הצורך בנשנוש. גם הסיבים התזונתיים שהתמר עשיר בהם יסייעו לשמור על תחושת שובע ממושכת.

הבטן שלכם תגיד לכם תודה

מעבר לעובדה שהסיבים התזונתיים שבתמר יסייעו לשפר את פעילות המעי שלכם, מסתבר שרכיבי התמר יכולים לסייע גם בהפחתת הסיכון לסרטן המעי הגס, כפי שנמצא במחקר חדש שנערך על-ידי חוקרים מאנגליה ופורסם לאחרונה בכתב העת המדעי British Journal of Nutrition. המחקר הצביע על השפעותיו החיוביות של התמר בכל הקשור להגברת תדירות היציאות ולירידה ברמות סמן ביולוגי הקשור סיכון לסרטן. נראה שמרכיבים פחמימתיים מהתמרים נוצלו על-ידי חיידקי המעי לאספקת אנרגיה ולהפחתת יצירה של חומרים רעילים.  ממצאים אלה מצביעים על הפוטנציאל של פרי התמר, העשיר הן בסיבים תזונתיים והן בנוגדי חמצון (פוליפנולים), לתרום לתפקוד תקין של מערכת העיכול.

אישה נוגעת בבטן (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
הבטן שלכם תגיד לכם תודה | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

וגם הלב שלכם

ואם כבר מדברים על פוליפנולים, כדאי לדעת שאלה יכולים לסייע בעיכוב חמצון ה LDL – הכולסטרול ה"רע" בגוף, מה שבשורה התחתונה יכול לשמור על כלי הדם שלכם בריאים יותר  ולצמצם את הסיכון לטרשת עורקים ולמחלות לב.

 לחץ הדם שלכם יהיה נמוך יותר

התמר מכיל שפע של מינרלים, ביניהם אשלגן ומגנזיום, שחשובים למניעת יתר לחץ דם ולבריאות העצם. גם העובדה שהתמרים דלים בנתרן מסייעת לשמור על לחץ דם תקין.

 האימון שלכם יהיה טוב יותר

התמר מספק פחמימות המהוות מקור לאנרגיה זמינה לגוף ולפעילות השריר לפני האימון, במהלכו (אם יש צורך) ולאחריו. בנוסף, התמרים דלים מאוד בשומן, ולכן צריכתם אינה מכבידה על העיכול, זאת בניגוד לחטיפי אנרגיה שונים שלעיתים מכילים כמות גדולה יחסית של שומן מוצק או שמן. תוסיפו לכך את העובדה שהתמר קל מאוד לנשיאה, הוא קומפקטי ומתאים גם למי שממהר לצאת מהבית לאימון.

הגוף שלכם ייהנה מחטיף טבעי

התמר הוא חטיף הבריאות הטבעי ביותר וזאת בניגוד לכל חטיף אנרגיה מעובד. בנוסף, התמרים מתייבשים באופן טבעי על העץ, ללא כל צורך בתוספת סוכר, חומרים משמרים או צבעי מאכל מלאכותיים.