עבור אנשים רבים המנגל הוא אירוע הנמשך יום שלם, בו צריכת הקלוריות כמעט בלתי פוסקת. באשר לשאלה לכמה קלוריות אפשר להגיע ביום כזה, התשובה היא כמה אלפים. בנוסף, בשרים על האש בהחלט יכולים להזיק לבריאות, אך תמיד ניתן למזער נזקים.

עם קצת רצון טוב, גם ביום העצמאות אפשר לשמור בקלות גם על הבריאות וגם על המשקל. לדוגמה, בשיפוד פרגית או בסטייק עוף יש רק 150 קלוריות, שניהם דלים בשומן ובכולסטרול ומומלצים לאכילה יחסית לכנפיים עתירות השומן, למשל, המכילות 70-90 קלוריות ליחידה אחת. לעומת זאת, כשמדובר בבשר בקר, אפשר לבחור בסינטה או פילה, גם הם דלי שומן ואף מכילים הרבה אבץ שחשוב למערכת החיסון, ברזל וויטמין B12. אגב, בסטייק פילה יחסית גדול, במשקל 250 גרם, יש רק 250 קלוריות - פחות מחצית מכמות הקלוריות שיש באנטריקוט באותו המשקל, שמכיל 750 קלוריות.

גם המבורגרים וקבבים אפשר לשדרג בריאותית - במקום לקנות מוצרים מוכנים שמכילים הרבה שומן וחומרים משמרים המזיקים לבריאות, אפשר להכין את התערובת לבד בבית ולדאוג לכך שיהיה הרבה פחות שומן.

האם יש דרך להפחית את הנזקים בבשר על האש?

כשהבשר נצלה על האש, נוצרים בו, בעיקר בשומן הבשר שמטפטף אל האש, חומרים הנקראים "ניטרוזאמינים" שנחשבים כמסרטנים. בכדי לא להשבית שמחות, להלן כמה טיפים באמצעותם אפשר לחסוך את רוב הנזקים הבריאותיים שכררוכים בכך שהבשר מגיע לטמפרטורה גבוהה מדי. חשוב לצלות על גחלים ולא על אש גלויה, להפוך את הבשר לעיתים קרובות, לנפנף הרבה, ומסתבר שגם השריה מוקדמת של הבשר במרינדה יכולה להפחית את כמות החומרים המזיקים שנוצרים על האש.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

האם צריך להיזהר מפיתות?

התשובה אולי תפתיע אתכם, אבל דווקא הפיתה היא אחד המאכלים הפחות "משמינים" ביום הזה, אם כי הכל תלוי בכמות הסופית שאתם צורכים. בפיתה יש 230 קלוריות, לצורך השוואה, ב-3 כפות גדושות של חומוס יש יותר קלוריות. למי שרוצה לחסוך בתחום זה, קיימות גם פיתות גמדיות שמכילות רק 100 קלוריות, וגם פיתות מקמח מלא שהן אפילו יותר טעימות לדעתי.

מאילו סלטים לשמור מרחק?

צריך להיזהר בעיקר מסלטים כמו חומוס, טחינה, חצילים או כרוב במיונז, המכילים יותר מ-50 קלוריות בכף. במקומם כדאי לאכול סלטים מירקות טריים, הם מכילים הרבה ויטמינים, וזה מאוד חשוב, במיוחד בארוחה מסוג זה.

תפריט דיאטה ליום העל האש:

ארוחת בוקר קטנה -
שתיה חמה ויוגורט.

ארוחת פיקניק -
עד 1,400 קלוריות (אפשר לתכנן באופן אישי לפי ספירת הקלוריות מטה).

ארוחת ערב -
סלט פירות.

ספירת הקלוריות יכולה להתבצע לפי הרשימה הבאה:

   >> בדקנו: איזה חומוס הכי בריא