הוא נתפס כאחד המאכלים המשמינים ביותר, כזה שאסור בתכלית האיסור לאכול אותו בזמן שמנסים לרדת במשקל, אך תתפלאו, ישנה דרך לשלב צ'יפס גם בזמן דיאטה. איך עושים את זה ומה הערך התזונתי של המאכל המפתה?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

נתחיל מהחיסרון העיקרי של תפו"א בהשוואה לתוספות אחרות כמו פסטה או בטטה: הוא מתעכל מהר ומשביע לזמן קצר יחסית. היתרון הבולט שלו, לעומת זאת, הוא שיש בו כמות גדולה מאוד של ויטמינים ואשלגן, שדרושה לוויסות לחץ הדם ולתפקוד שרירי הלב - פי 10 אשלגן מאורז או פסטה. מאידך, צריך לשים לב לכך שבזמן בישול תפו"א האשלגן עובר למי הבישול ואז כששופכים את המים הללו - מפסידים אותו. לכן, מבחינה זו יש יתרון לתפו"א אפוי ואפילו לצ'יפס, בהם כל האשלגן נשמר.

צ'יפס במסעדות הרבה פעמים מטוגן בשמן שחומם שעות רבות, ואפילו לפעמים משתמשים באותו שמן לטיגון במשך כמה ימים. במצב כזה, נוצרים בשמן חומרים מזיקים שנחשבים מסרטנים, ויכולים לגרום למחלות לב. פה המקום להזכיר גם שמנות הצ'יפס במסעדות אינן קטנות ועלולות להכיל מעל 800 קלוריות בקערה, שהיא רק התוספת למנה העיקרית.

כשמכינים צ'יפס בבית אפשר להשתמש בשמן איכותי ולזרוק אותו לפח אחרי טיגון אחד. במקרה כזה, החסרון היחיד של הצ'יפס הוא כמות השומן והקלוריות הגדולה.

צ'יפס קפוא

כל מי שרוצה לחסוך בזמן עבודה של קילוף תפוחי אדמה וטיגונם, יכול להשתמש בצ'יפס הקפוא. היתרון העיקרי של המוצר הזה הוא שאפשר לחמם את הצ'יפס בתנור ולחסוך כמות גדולה של שמן בטיגון רגיל. גם הרכיבים במוצרים האלו טבעיים ואחוז השומן בהם יחסית נמוך – 4-6 אחוז. במנה של 20 מקלות צ'יפס יש בממוצע 150 קלוריות וזה סביר יחסית.

>> עוד ב-mako בריאות:
מה האימון המומלץ ביותר לקיץ?
האם נמצא הפטנט שירחיק מאיתנו יתושים?
מצעד 20 המאכלים הבריאים ביותר

בדרוג שהכנתי העדיפים הם אלו שמכילים יותר תפוחי אדמה  ו-4% שומן, ופחות עדיפים הם אלו שמכילים פחות תפו"א ו-6-8 אחוזי שומן. החיסרון של המוצרים הוא שלא כתוב לנו באיזה שמן צמחי מדובר כך שאי אפשר לדעת אם הוא איכותי או לא.

המובחרים: תפוגן – סטייק צ'יפס, תפוגן – צ'יפס קוביות
מקום שני: שופרסל - צ'יפס קלאסי, מגה – צ'יפס קלאסי
פחות עדיף: תפוגן 1.2.3 אמריקן צ'יפס, מגה – צ'יפס זיגזג, שופרסל – צ'יפס אמריקאי

צ'יפס (צילום: istockphoto)
אפשר לטגן את הצ'יפס במכשיר טיגון ביתי | צילום: istockphoto

פירה או צ'יפס

מה עדיף מבחינה בריאותית, פירה או צ'יפס? אולי תופתעו לדעת, אבל כשמדובר בצ'יפס ביתי, לא בהכרח עדיף פירה. בפירה יש פחות מינרלים כמו אשלגן, ולפעמים מוסיפים שמנת וחמאה בכמות שמגיעה לאחוז שומן גבוה יותר מצ'יפס. בנוסף, יש היום יש מכשירים ושיטות טיגון שלא מצריכות כמעט שמן.

איך משלבים בדיאטה?

להלן דוגמה לתפריט שמכיל 1,200 קלוריות ומאפשר לאכול צ'יפס בארוחה העיקרית. הצ'יפס המומלץ הוא במכשיר לטיגון ביתי עם כף שמן או צ'יפס קפוא שמחממים בתנור: 

ארוחת בוקר: יוגורט 1.5% עם כף שיבולת שועל וכפית דבש, שתיה חמה

ארוחת ביניים: תפוח

ארוחת צהריים: חזה עוף או מאה גרם דג סלמון או שניצל צמחי + מאה גרם צ'יפס בתנור (כ-25 מקלות צ'יפס) +ברוקולי, כרובית וגזר מבושלים/בתנור +סלט ירקות

אחר הצהריים: שתיה חמה, 2 פתיבר או 3 ערגליות

ארוחת ערב: 2 פרוסות לחם קל עם גבינה צהובה 9% +ביצה +סלט ירקות

נשנוש לילה: 15 שקדים או 3 כוסות פופקורן (ללא שמן)

 >> בטור הקודם: איך משלבים ארוחת בוקר בבית קפה עם דיאטה?