חטיפי הבריאות נהנים משם שבעצם אומר הכל. האמנם כך? ואולי מדובר בממתקים בתחפושת? ובכן, התשובה מעט מורכבת. יחסית לחטיפי שוקולד עתירי סוכר או חטיפי צ'יפס מטוגנים, חטיפי הבריאות הם בהחלט אפשרות טובה יותר. רובם מבוססים על דגנים בריאים, יש בהם סיבים תזונתיים וחלק מהם מועשרים בוויטמינים ומינרלים בכמות הזהה, כמעט, למה שיש בטבלית של מולטי-ויטמין לילדים.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מאידך, לפני שקונים ובמיוחד את החטיפים שנועדו לילדים, כדאי לבדוק מה כתוב על האריזה, היות ויש חטיפים שמבחינה בריאותית יותר דומים לעוגייה או לקרמבו.

המדריך לקונה

מה הכי חשוב לקרוא על האריזה לפני שבוחרים בחטיף דגנים? ראשית, יש לבדוק את רשימת הרכיבים של המוצר. עדיף כמובן שברשימה זו שיהיו רק רכיבים טבעיים בלבד, ללא תוספים. שנית, צריך לבדוק שהחטיף עשוי מדגנים מלאים, מאגוזים ומשקדים, שנותנים מינרלים ושומנים איכותיים, עדיפים גם אלו שיש בהם יותר פירות יבשים.

רצוי גם לבדוק שהסוכר לא מופיע בתחילת רשימת הרכיבים, כי זה אומר שיש הרבה ממנו - רשימת הרכיבים היא בסדר הולך ויורד על פי הכמות. למשל, אם כתוב במוצר מסוים "סוכר, קמח, שמן", סימן שיש בו יותר סוכר מקמח, ויותר קמח משמן. לכן, אם רשימת הרכיבים של החטיף מתחילה במילה "סוכר" סימן שחטיף זה אינו בין הבריאים.

בנוסף, יש להתייחס ברצינות לטבלת הערכים התזונתיים, המפרטת גם את הערך התזונתי ל-100 גרם וגם לחטיף (של 20 או 25 גרם בדרך כלל). כדאי לבדוק ברשימה הזו אם החטיף מועשר בוויטמינים ומינרלים, מה שמהווה יתרון. למשל, אם יש בחטיף אחד 2 מ"ג ברזל כדאי לדעת שזה יותר ברזל מאשר בחזה עוף. או אם יש בחטיף מעל 250 מ"ג סידן, זה יותר ממה שיש ביוגורט.

החטיפים הפחות בריאים הם אלו שלא מועשרים בוויטמינים, שעשויים מרכיבים פחות טבעיים או פחות בריאים, או שיש בהם אחוז גבוה של שומן פחות איכותי.

עוד ב-mako בריאות:
>> מהי ארוחת הבוקר שלכם ומה אתם צריכים לאכול במקום?
>> הולכים הרבה לים? לא תאמינו מה מסתתר בתוך החול

>> אל תגלו: 5 דרכים הלסתיר את הזיעה שלכם

חטיף במקום ארוחה

רבים ההורים שבכדי לחסוךך בזמן נותנים לילדיהם חטיף בדרך החוצה לבית הספר, או אפילו אוכלים אותו בעצמם בזמן נהיגה לעבודה במקום ארוחה מסודרת. האם באמת חטיף כזה מתאים גם במקום ארוחת בוקר?

לחטיף בריאות אמנם יש יתרון בבוקר, לפני פעילות גופנית, כי הוא קל לעיכול ויכול לספק אנרגיה לפעילות, אבל כשמדובר בילדים, עדיפה ארוחת בוקר מסודרת בגלל כמה סיבות:

  1. בחטיפים יש כמות קטנה של חלבון ומבחינה תזונתית הם לא יכולים להחליף ארוחת בוקר אלא רק ארוחת ביניים.
  2. רוב החטיפים מכילים כמות גדולה של סוכר.
  3. בחטיף ממוצע יש כמות קלוריות השווה לכריך מלחם קל, והחטיף הרבה פחות משביע.
  4. חשוב להרגיל את הילדים לאכול בישיבה ליד השולחן ולא לקחת חטיפים לדרך או לאכול תוך כדי שעושים דברים אחרים, זה מתכון בטוח להשמנה.

להלן דוגמאות לאחוז השומן, כמות הקלוריות, רשימת הרכיבים והוויטמינים בחטיפים שונים:

>> בטור הקודם: אוכלים מה שרוצים ומרזים: דיאטת החלבונים
פענוח בדיקות דם: כך תפענחו כימיה של הדם