סלמון ואספרגוס (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
כדאי לאכול סלמון משום שהוא עשיר באומגה 3 | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

כמה דגים מותר לאכול בשבוע? איך בוחרים את אוזן ההמן הבריאה ביותר? ואיך לעשות דיאטה רק ליום-יומיים כדי להוריד עודפים מהחופשה? תזונאית הבית מאיה רוזמן עונה על השאלות שלכם.

מהי כמות הדגים המומלצת?

בתי הקטנה (בת 7) אוכלת בכל יום קופסת טונה שלמה, ובן זוגי אוכל 4 פעמים בשבוע דג בחדר האוכל בעבודה שלו. לאחרונה נשמעו טענות נגד דגים, שיש בהם כספית, ולא מומלץ לצרוך כמות גבוהה. האם זה באמת מסוכן?
מלי ר. גבעתיים

תשובה: ההמלצות כיום הן לשלב דג פעמיים בשבוע, כי הדגים הם מקור לחלבון איכותי, שחשוב לבניית הגוף והשרירים. יש בהם גם ויטמינים חשובים, כמו ויטמין B12 שחשוב למניעת אנמיה וחולשה, ויטמין D שהינו מהותי לבניית העצמות, אשלגן שדרוש לשריר הלב ואומגה-3 שמועילה להפחתת הסיכון למחלות לב, סרטן, אלצהיימר, ושיפור הזיכרון. דגי ים מכילים גם יוד, שדרוש לבלוטת התריס ולשריפת הקלוריות.

מה בכל זאת חשוב לדעת על דגים:
1. צורת הבישול קריטית - טיגון למשל מבטל את הערך הבריאותי של הדגים. בנוסף, על פי המחקרים נמצא שצריכת דגים מטוגנים עלולה אפילו להעלות את הסיכון למחלות לב.

2. בין הדגים, קרפיון ונסיכת הנילוס הם הכי פחות מומלצים לצריכה. זאת משום שיש בהם יחסית יותר שומן ואין בהם אומגה-3. הדגים הבריאים יותר, למרות אחוז השומן הגבוה יחסית, הם סלמון, דניס, ובורי, שמאוד עשירים באומגה-3. הבורי, אגב, הוא דג ים שבארץ מגודל בבריכות. באופן כללי, דגי הבריכות בישראל גדלים בטכנולוגיה מיוחדת עם מזון מיוחד ובמים נקיים מכימיקלים וממתכות כמו כספית, כך שיש להם יתרון.

וגם - האם בטונה יש כספית?

רוב הכספית בדגים מגיעה מפסולת תעשייתית שנשפכת לים ומצטברת בגוף של הדג עם הזמן. ככל שהדג גדול יותר ומבוגר יותר – כך יש סיכון שתהיה בו יותר כספית. לדג הטונה יש זנים רבים: הטונה שמשתמשים בה לסטייקים או לסושי היא מזן גדול יותר ועלולה להכיל כספית. הטונה בקופסאות השימורים היא מזן קטן ולכן הסיכון לכספית נמוך יותר. טונה בקופסה אפשר כל יום, גם לילדים.

אוזני זמן (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אפשר לשלב אוזן המן אחת ביום בדיאטה מבלי להשמין | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

>> וגם: הדיאטה שתגרום לכם להפסיק לנשנש

אוזן המן בריאה

אוזני ההמן הם אחד המאכלים המפתים ביותר בעיני, האם יש מילוי שנחשב בריא יותר? כמה אפשר לאכול מבלי להשמין?
מירב נ. רחובות

תשובה: אוזן המן ביתית שעשויה מקמח מלא ומכילה פחות שומן תהיה תמיד בריאה יותר, אך גם מבין אוזני ההמן הקנויות יש מילויים בריאים יותר ופחות. מילוי הפרג הוא הכי בריא, ומכיל כמויות עצומות של ברזל וסידן, לאחריו מילוי התמרים והאגוזים גם בריאים - (אגוזים מכילים גם כמויות גבוהות של שומן - אבל שומן איכותי שרצוי לגוף), ולבסוף מילוי השוקולד מכיל הכי הרבה שומן.

אז איך בכל זאת אפשר לשלב אוזני המן בדיאטה? באוזן המן אחת קנויה ממוצעת יש מ- 100 עד -180 קלוריות, באוזני המן ביתיות יש קצת פחות קלוריות, אך לא באופן משמעותי. רק לשם הפרופורציה, זה מקביל לכמות הקלוריות בשתי פרוסות לחם קל, מרוחות בגבינה, ומעט סלט ירקות. למרות זאת, מי שמרגיש משיכה מיוחדת לאוזני ההמן, יכול לשלב אוזן המן אחת כארוחת ביניים גם בזמן דיאטה. זה לא אמור לפגוע בקצב ההפחתה במשקל.

אישה אוכלת פסטה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
דיאטה ביום אחד, זה קצת משעמם אבל עושה את העבודה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

לרדת 2 קילוגרמים

חזרתי מחופשה באילת בו עליתי 2 קילוגרמים, וקצת קשה לי להיכנס למסגרת תפריט הדיאטה שלי. מה עושים?
מורן ב. חולון

תשובה: להלן תפריט קיזוז ליום אחד או יומיים בלבד, שיעזור לך להיכנס לתלם וגם לרדת את העודפים מהחופשה. הרעיון בתפריט הזה הוא שצריך לעשות אותו בדיוק כפי שהוא, זאת אומרת שאסור להחליף שום דבר מהרשימה במשהו אחר. יש הקצבה יומית של מזון, ואפשר לחלק אותו באיזה אופן שרוצים ולאכול בכל שעה שרעבים. רצוי להכין את ההקצבה היומית מראש. לשטוף את הירקות ולקלף, להכין את קופסת הגבינה מראש וגם את מספר פרוסות הלחם, כך קל יותר לעמוד בתפריט. 

דיאטת קיזוז - ליום או יומיים בלבד

10 פרוסות לחם קל
250 גרם גבינה או קוטג' 5%
ביצה קשה בלבד או חביתה בתרסיס שמן (ללא שמן כי כל כפית שמן זה 50 קלוריות נוספות)
100 גרם חזה עוף / שניצל צמחי
ירקות טריים – באופן בלתי מוגבל

  >> וגם: מאכלים שיפתיעו אתכם- ולא לטובה