הרבה גברים שסוחבים עליהם משקל עודף, ואפילו לא ממש הרבה ממנו, סובלים ממצב בו החולצות לא יושבות טוב, בעיקר באזור החזה. אבל יש אפילו גברים רזים שיש להם יותר מדי שומן שם. אחת הסיבות לכך היא חוסר איזון הורמונלי, כאשר יש לגברים רמות גבוהות מדי של אסטרוגן. "שתי הסיבות קשורות זו לזו", אומר פיט מקול, דובר האגודה האמריקנית להתעמלות, לחדשות יאהו. "עודף שומן אצל גברים יכול לגרום למצב של המרת ההורמון הגברי טסטוסטרון להורמון הנשי אסטרדיול, מה שגורם לחזה להיות יותר דומה לשדיים".

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

"נראות הגוף בכלל וכמובן אזור החזה קשורה למידת אחוז השומן בגוף", מוסיף ד"ר איתי זיו, מומחה לספורט וחדרי כושר. "במידה והוא גבוה מעל הממוצע ההופעה פחות אסתטית. חשוב להפחית את אחוזי השומן לטווח הממוצע, ואם מעוניינים ברמת חיטוב גבוהה, או אז יש צורך בפחות מהממוצע".

לא משנה אם יש לכם קצת או הרבה שומן שם, דעו שניתן לטפל בזה. צריך פשוט להתאמן ולשנות את אורח החיים. "זה נכון שלא ניתן ממש לשנות את מבנה החזה - שקע בחזה לא יופיע פתאום ועצמות החזה לא יזוזו, היות והדבר גנטי", מסביר ד"ר זיו. "מה שכן, ניתן לשנות את מסת השריר באזור והנראות הכללית. באמצעות אימון, יציבה נכונה, תזונה וכד' אתם בהחלט יכולים לטפל בזה". אז מה באמת אפשר לעשות? הנה כמה טיפים שיכולים לשפר את מצבכם. 

1. תתחילו לזוז

אם אתם לא מתאמנים על סיבולת לב הריאה שלכם לפחות שלוש פעמים בשבוע, זה הזמן להתחיל. ברגע שתתחייבו לריצה, רכיבה על אופניים או כל סוג אחר של פעילות קרדיו-וסקולארית, אתם תתחילו לאבד מהמשקל העודף שלכם, מה שיהפוך את החזה שלכם למוצק יותר.

2. תנו הכל באימון

אם אתם כבר מתאמנים ועדיין סובלים מעודף שומן בחזה, תעלו את האינטנסיביות של האימון שלכם. צריך לעבוד קשה כדי להגיע לתוצאות באימון, ואם זה קל סימן שאתם עושים זאת לא נכון. "יש לבצע את האימון בעצימות גבוהה דיה", מסביר ד"ר זיו. "על מנת לפתח מסת שריר ובד בבד את שרירי החזה, מומלץ לבצע את הסטים השונים בטווח של 6-12 חזרות בממוצע. מעל 12 חזרות גם ניתן להעלות מסת שריר אך במידה פחותה יותר. כמו כן, חשוב לשים לב שבחזרה האחרונה יש קושי להמשיך ולבצע את התרגיל. במידה וניתן להמשיך לבצע את התרגיל גם אחרי מספר החזרות שנקבע הרי שהעומס נמוך מדי".

בן אפלק (צילום: GONZALO/Bauer-Griffin, GettyImages IL)
לבאטמן יש מן בובז? | צילום: GONZALO/Bauer-Griffin, GettyImages IL

3. תנו בבריכה

כל סוג של התעמלות אינטנסיבית יכול לעבוד על השרירים האלה, אבל שחייה יכולה להיות טובה במיוחד משום שהיא עובדת על כל הגוף. "בכל פעם שאתם מערבים את כל מסת הגוף שלכם באימון, סך הקלוריות שאתם שורפים הוא גבוה יותר", מסביר מקול.

עוד ב-mako בריאות:
נמאס מגלולות? תתחילו לטעום את ההפרשות שלכן
האם ניתן לעצור את אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר?
כמה קלוריות שורפים באימון מטקות? מדריך כושר לקיץ

4. תרימו יותר משקל 

אימוני כוח, גם הם ידועים כמחוללי טסטוסטרון, אז אם אתם כבר מרימים משקולות ועדיין יש לכם קצת ציצי, הגיע הזמן שתרימו יותר. נסו להרים משקולות כמה שיותר כבדות, עד שבאמת נגמר לכם הכוח. ואם קל לכם מדי, אל תעשו לעצמכם הנחות ופשוט תוסיפו עוד משקל. "יש צורך באימוני כוח המבוצעים על בסיס קבוע על מנת להינות גם משיפור בחילוף החומרים", מוסיף זיו. "שרירים מפותחים כמובן יעלו את הצריכה הקלורית באופן משמעותי, ולכן גם חשוב ששרירי החזה יהיו מפותחים, מכיוון שמדובר בקבוצת שרירים גדולה ומשמעותית".

5. תרדו מהספסל

במקום להרים משקולות משכיבה, או לעשות תרגילים בישיבה, נסו להפעיל את כל הגוף באימון. תרימו בעמידה, בסקוואט – כך אתם מנצלים את השרירים שלכם יותר, והם ייצרו עוד טסטוסטרון. אגב, זו הסיבה שכל מי שעושה קרוספיט הוא כל כך מוצק.

6. תעשו שכיבות סמיכה

תרגילים מהמשפחה הזאת עובדים בעיקר על שרירי החזה, אבל כל שרירי הגוף מעורבים בכך, מה שהופך אותם לאפילו יותר יעילים בבעיית השדיים. תנוחות שונות של הידיים עובדות על קבוצות שרירים שונות, כשאחיזה רחבה עובדת יותר על החזה, ואחיזה צרה על שרירי הכתפיים והגב. "בכלל, מומלץ לבצע תרגילים מורכבים", אומר ד"ר זיו. "מדובר בתרגילים רב מפרקיים כמו לחיצת חזה בשכיבה, מקבילים, שכיבות סמיכה ועוד. בתרגילים אלה ניתן להרים משקל גבוה יחסית לתרגילים מבודדים ופשוטים כמו תרגילי הפרפר למינהם".

שכיבות סמיכה (צילום: istockphoto)
תעשו הרבה שכיבות סמיכה ובעיקר: תזוזו | צילום: istockphoto

7. חזקו את שרירי מורידי השכמה

יש לכך השפעה על היציבה בכלל ועל נראות החזה בפרט. "למשל, בעת ביצוע התרגיל משיכת פולי עליון, יש להוריד שכמות כלפי מטה ולנסות לשמור את מנח הגוף הזה במהלך כל ביצוע התרגיל. בנוסף, ניתן לגלגל כדור ספוג על קיר", מסביר ד"ר זיו. 

8. תישנו יותר

גברים מפיקים טסטוסטרון בעיקר כשהם ישנים, כך שאם אתם מפספסים שעות שינה או אם אתם נתונים תחת הרבה לחץ, הגוף לא ייצר מספיק טסטוסטרון. תקדישו זמן בערב לפני השינה להירגע, להתנער ממתחי היום ולשים לב שאתם לא צורכים עוד קפאין. ואם יש לכם זמן לנוח גם בצהריים, זה גם מעולה.

>> מהי התגלית שאולי תגרום לכולם להפסיק לעשן?