כדורשת צובר תאוצה בשנים האחרונות בקרב נשים. משחק הכדורשת דומה לכדורעף ואף משוחק במגרש זהה. כמו בכדורעף, המטרה להנחית כדור בשטח הקבוצה היריבה, אולם בניגוד לכדורעף, בכדורשת מותר לתפוס ולהחזיק בכדור. בדומה לענפי ספורט אחרים גם הכדורשת חושף את משתתפיו לפציעות. לאור התאוצה הרבה בשיעור ההשתתפות בענף ספורט זה, שיפור ההבנה של סוגי הפציעות השונות הנגרמות מכדורשת ושכיחותן עשויה לסייע לנשים המשחקות במשחק זה למנוע פציעות עתידיות.

סקר מקיף שנערך לאחרונה על ידי המרכז הרפואי ת"א, מכון וינגייט ואוניברסיטת אריאל -  בקרב כ-500 שחקניות מליגות כדורשת בישראל, שופך אור על שיעור הפציעות השונות. בסקר, נשאלו השחקניות לגבי מידת מעורבותן בכדורשת (מספר שנות משחק, מספר אימונים/משחקים בשבוע), תפקידן במגרש, והרגלי ספורט קודמים. בנוסף נשאלו המשתתפות לגבי פציעות שחוו כתוצאה ממשחק הכדורשת. 270 מתוך 495 דיווחו על פציעה אחת או יותר. שחקניות רבות דיווחו אף על יותר מפציעה אחת, כך שסה"כ דווחו 428 פציעות שונות בקרב 495 המשתתפות בסקר.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ד"ר אופיר צ'ציק, מומחה לכירורגיה אורתופדית מהמרכז הרפואי ת"א, מסביר "ש-75 אחוז מהפציעות ארעו כתוצאה מחבלה, בעוד שרבע מהפציעות התרחשו באופן הדרגתי כתוצאה מעומס יתר. כ-40 אחוז מכלל הפציעות היו של כפות הידיים כשנקעים של אצבע היוו את סוג הפציעה השכיח ביותר". גם נקעים בקרסול אירעו באופן שכיח למדי. 130 פציעות חייבו טיפול רפואי כמו פיזיותרפיה, קיבוע בגבס או ניתוח, בעוד שכלל הפציעות הובילו להפסד של 1,190 ימי עבודה בסך הכול בקרב המשתתפות בסקר. לסיכום, מסביר ד"ר צ'ציק, "שכיחות פציעות שלד-שריר כתוצאה ממשחק הכדורשת נראית כגבוהה באופן יחסי ואיננה נופלת למעשה משיעור הפציעות במשחקי כדור אחרים כמו כדורסל או כדורעף. למרות שמרבית הפציעות קלות באופיין ,  הרי שכרבע מהפציעות הוגדרו כחמורות וכללו בין השאר שברים, פריקות או נקעים חמורים."

נשים משחקות כדורשת (צילום: איגוד הכדורשת הישראלי )
75 אחוז מהפציעות ארעו כתוצאה מחבלה | צילום: איגוד הכדורשת הישראלי

החדשות הטובות: אפשר להפחית משמעותית את הסיכון לפציעות

ד"ר אלון רבין, פיזיותרפיסט ומרצה בכיר באוניברסיטת אריאל מוסיף כי "לפחות חלק מהפציעות השכיחות העולות בסקר ניתנות למניעה על ידי שימוש באמצעים פשוטים כמו חבישה, תרגול מניעתי או שיפור הטכניקה. שמירת כף מוכנה לתפיסה בטוחה יותר של הכדור עשויה למנוע נקעים, שברים או פריקות של אצבעות הידיים. במקביל, תרגול לשיפור שיווי המשקל, ביצוע חימום מסודר לפני תחילת כל אימון או משחק, ושימוש בקרסוליה לתמיכת הקרסול הם אמצעים מוכחים להפחתה במספר הנקעים בקרסול".

ד"ר צ'צ'יק וד"ר רבין מסכמים וטוענים עוד, כי "ההשתתפות ההולכת וגוברת בספורט הכדורשת היא תופעה ברוכה הטומנת בחובה רווחים רבים. עם זאת, חשוב לזכור כי ענף ספורט זה אינו נטול סיכון מבחינה רפואית בעיקר בכל הנוגע לפציעות שלד-שריר. החדשות הטובות הן שתרגול שיווי משקל, תמיכת הקרסול והקניית טכניקה נכונה בתפיסת הכדור עשויים להפחית באופן משמעותי את הסיכון לפציעות השכיחות".

הנה כמה מן הפציעות השכיחות ביותר והפתרונות האפשריים:

נקע באצבעות

נקעים באצבעות הם למעשה פגיעה ברצועות התומכות את המפרקים הקטנים באצבעות הידיים. הנקע נוצר כתוצאה ממתיחה לא מבוקרת של האצבע כתוצאה מפגיעת כדור או מגע עם שחקן יריב. הנקע גורר תהליך דלקתי המתבטא תחילה בנפיחות, אודם והגבלה בתנועה, ולאחר מכן ביצירת צלקת ברצועה הפגועה.

מה אפשר לעשות: שיפור מיומנות תפיסת הכדור עשוי להפחית במידה מסוימת את הסיכון לפציעה זו. לאחר שהפציעה כבר ארעה, חבישת האצבע הפגועה על ידי הצמדתה לאצבע הצמודה לה יפחיתו את הכאב ויאפשרו לחזור לשחק. 

נקע בקרסול

נקע בקרסול הוא קרע ברצועות התומכות את הקרסול. לרוב, הפציעה מערבת את הרצועות בצד החיצוני של הקרסול הנמתחות כתוצאה מגלגול פנימי של כף הרגל שיכול לקרות לעיתים בנחיתה על כף רגל של שחקן יריב או ללא סיבה נראית לעין. גם כאן הפציעה מלווה בנפיחות אודם, הגוררים צליעה והגבלה בתנועה. בהדרגה, הכאב פוחת אולם בכ-20 אחוז מהמקרים הפגיעה הופכת לכרונית ומלווה בכאב, נקעים חוזרים ותחושת חוסר יציבות בקרסול.

מה אפשר לעשות: שימוש בקרסוליה פשוטה ותרגול לשיפור שיווי המשקל הם אמצעים מוכחים להפחתת הסיכון לנקעים בקרסול.

תרגיל נקע בקרסול
תרגיל לנקע בקרסול

כאבי ברכיים

כאב ברך קדמי הוא שם כולל למגוון בעיות ברך המאופיינות בכאב באזור הפיקה (קדמת הברך). הכאב נגרם כתוצאה מלחץ מוגבר בין הפיקה לעצם הירך שתחתיה או עומס יתר על גיד הפיקה. הכאב מופיע לרוב בזמן פעילות (ריצה, קפיצה, עליית/ירידת מדרגות) אולם ייתכן גם בישיבה ממושכת.

מה אפשר לעשות: מתיחת השריר בקדמת הירך (ארבע ראשי) וחיזוק שרירי הירך הם אמצעים מוכחים להקלה בכאב זה.

תרגיל כאב ברך קדמי 1
תרגיל כאב ברך קדמי
תרגיל כאב ברך קדמי 2
תרגיל כאב ברך קדמי
תרגיל כאב ברך קדמי 3
תרגיל כאב ברך קדמי

כאבי כתפיים

כאב כתף באוכלוסייה צעירה יתכנו כתוצאה ממגוון סיבות. לרוב הכאב נגרם על רקע עומס יתר על שריר הכתף והגידים שבה. הכאב מופיע לרוב בהנעת הזרוע מעל גובה הכתף (כמו בזמן זריקת כדור או בניסיון לחסימת זריקת יריב).

מה אפשר לעשות: מנוחה יחסית, ותרגול לחיזוק שריר הכתף לרוב יהיו קו טיפול ראשון בבעיה. טיפול תרופתי או אפילו זריקה לכתף יישקלו אם הסימפטומים נמשכים.

תרגיל כאבי כתף
תרגיל לכאבי כתף