הימים שעוברים על עם ישראל הם חסרי תקדים, והתחושות שמציפות כל אחד ואחת מאתנו הן כמעט בלתי ניתנות להכלה. אנחנו נאלצים לבלות זמן רב יותר בבתים, שבו אנחנו מוצפים במידע קשה מנשוא.
תחושה של סטרס ולחץ אופיינית לסיטואציות שבהן אנו מרגישים לא בטוחים. כדי להתמודד טוב יותר עם המצב, אנחנו חייבים ללמוד להשתמש בכלים שיש לנו על מנת לשמור על עצמנו. פעילות גופנית לצד הקפדה על נשימות ושיגרת שינה ותזונה, היא אחד הכלים הטובים והמוכחים שיעזרו להתמודד עם הלחץ בתקופה הקרובה. את התרגילים הבאים תוכלו לבצע מכל מקום.

תרגיל נשימה

תרגיל זה מצוין לשם הפחתת עוצמת הסטרס. התחילו בישיבה נוחה, והרפו את כל חלק בגוף. שחררו את שרירי הידיים והרגליים ועצמו את העיניים. בצעו שאיפה איטית ועמוקה תוך שאתם סופרים עד חמש, החזיקו את האוויר במשך כמה שניות בחלל הבטן, והתחילו לנשוף החוצה באותו הקצב. חיזרו על הפעולה שוב ושוב כ-5-3 דקות, ותרגישו כיצד לאט-לאט אתם נרגעים וחשים הקלה.


עיברו לעמידה והחלו בתרגיל הבא שיעזור להמרצת מחזור הדם

לכו או רוצו במקום תוך סיבובי ידיים לפנים ולאחור, הרימו בירכיים לחזה. הקפידו על נשימה סדירה ועל קצב נעים. שימו לב לעלות בהדרגה את הקצב ולא להגיע לדופק גבוה מדיי, אין בכך צורך. בצעו את התרגיל במשך 5 דקות ועיברו לתרגיל הבא.

מכרעים (סקוואטים)


לשם התרגיל הזה, אתם יכולים להיעזר בכיסא או ספה. בצעו מעבר מישיבה לעמידה תוך שליטה על הקצב והוצאת אוויר בעלייה. בצעו את התרגיל במשך דקה והשתדלו לעבור לעמידה ללא עזרת הידיים. אם אתם בכושר גופני טוב תוכלו להוסיף משקולות ידיים לתרגיל כדי להגביר את עצימותו.

נושמת מהאף (צילום: Antonio Guillem, shutterstock)
אין כמו תרגול נשימות כדי להירגע | צילום: Antonio Guillem, shutterstock


פלאנק

הניחו את הידיים על הריצפה ולהתחיל להעביר אליהן המשקל עד למצב של גוף המקביל לרצפה. המתקדמים שביניכם יוכלו להוסיף שכיבת שמיכה – לאחר מכן חזרו לעמידה. חיזרו על התרגיל כדקה ועברו לתרגיל הבא.


כפיפות בטן עם רוטציה

שיכבו על הגב (אפשר על שטיח או מזרן), נתקו את הרגליים מהקרקע והחזיקו אותן באוויר בזווית של 90 מעלות. נתקו את השכמות באוויר והחזיקו מרפק לברך נגדית במשך 3 שניות. לאחר מכן רדו מטה ובצעו את התרגיל לכוון השני. חיזרו במשך דקה.

אימון ביתי (צילום: shutterstock By Gorodenkoff)
פלאנק הוא תרגיל נהדר שעובד על כל הגוף | צילום: shutterstock By Gorodenkoff

סיימו בעוצמה 

בחרו תרגיל מאתגר המותאם לרמת הכושר שלכם מתוך הרשימה הבאה : ברפיס (סמוך קום), ריצה עם ברכיים לחזה, ג'אמפ אנד ג'ק (קפיצה שבה אתם פותחים את הרגליים תוך הנפת ידיים מעלה, ושוב סוגרים), או הליכה מהירה במקום ובצעו אותו במשך דקה. 

כלב מביט מטה 

תנוחת יוגה המסייעת להחזרת הדופק תוך מתיחה של הגוף, ריכוז בנשימה ויצירת איזון בין הפלג גוף העליון ופלג הגוף התחתון. התחילו מעמידת 6 כאשר הידיים והרגליים ברוחב הכתפיים, נתקו את הברכיים מהקרקע והאריכו את עצם הזנב מעלה תוך יישור הידיים, הרגליים ושמירה על גב ארוך. בצעו את התרגיל במשך דקה.

אימון ביתי (צילום: shutterstock By Gorodenkoff)
אפשר גם בזוג | צילום: shutterstock By Gorodenkoff


• ניתן לחזור על רצף התרגילים 3-2 פעמים.

לסיכום: זכרו שהסטרס לא פוסח על אף אחד מאתנו והוא יכול להתרחש במגוון צורות: חוסר מצב רוח, כאבים לא מוסברים בגוף, אכילה רגשית ולחץ שעלול להחריף תופעות גופניות כמו לחץ דם או סוכרת. ביצוע התרגילים שצוינו יעזור לכם לעבור את התקופה הקרובה. גם אם יש לכם חמש דקות ביום – נסו אותם ותראו את ההשפעה על הגוף והנפש. לצד הפעילות הקפידו על ניהול שיגרת היום הסדירה והמומלצת שכוללת מספר מספק של שעות שינה וצריכת מזונות מזינים שאינם מכבידים על הגוף.