כל יום שעובר בחייכם היה יום פוטנציאלי להתחלה חדשה. אך הזמן חולף ואתם עדיין בשלכם, מתקשים להתעורר מוקדם יותר, מתעצלים ללכת לחדר הכושר, חוששים שלא תצליחו להתמיד ומאוד מאוד רוצים לרדת במשקל. מה הייתם אומרים אילו הייתי מציעה לכם אימון של 20 דקות בשבוע, בכדי להגיע ליעדים האישיים שלכם?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

והפעם – אני כתלמידה. הלכתי לנסות את אימון ה- EMS שפועל באמצעות טכנולוגיה המגרה את השרירים על ידי פולסים חשמליים וחיצונים. למעשה, חליפת EMS היא חליפה ששמים על הגוף, היוצרת את אותו גירוי שרירים חשמלי. היא עוטפת כמעט את כל הגוף, שולחת באמצעות אלקטרודות חשמליים את זרמיה  - מה שגורם לכיווץ שרירים בלתי רצוני שיוצר סנכרון כמעט מלא של כל היחידות המוטוריות המופעלות בו-זמנית.

הכל התחיל בשנת 1970, כשמדען רוסי הכניס את טכנולוגיית ה- EMS, שהייתה ידועה עד אז כשיטת טיפול בשיתוק ילדים, לשגרת האימונים של קבוצות אתלטיים וגילה שהכוח שלהם גדל ב-20 אחוז. משנת 1990 מכשירי ה- EMS החלו להתפתח ולהשתדרג. השיטה אף מיושמת בהצלחה בתחום רפואת הספורט והפיזיותרפיה המטפלת בכאבי ושיקום שרירים ועמוד שדרה, בפציעות ספורט ולאחר ניתוח. החידוש הוא שכיום משתמשים בשיטה זו לירידה במשקל וחיזוק הגוף.

EMS
בקשו שישימו עליכם את החליפה לאחר שטבלו אותה במים חמים | צילום: רועי ברקוביץ
EMS
חשמל זורם בכל גופכם. תתחילו להתאמן | צילום: רועי ברקוביץ

אז איך זה עובד?

אתם מגיעים לסטודיו ולובשים את הבגדים המיוחדים הניתנים לכם שם, ללא תחתונים וחזייה, כי זה פשוט מפריע לאלקטרודות. לאחר מכן, המאמן מלביש לכם חליפה רטובה לגמרי על מנת שהולכת החשמל תהיה יעילה (המלצה שלי: בקשו שירטיבו אותה במים חמים). לאחר מכן יהדקו את החליפה על גופכם כך שכבר תרגישו מחוטבים יותר. מיד אח"כ תצטרכו למלא את הפרטים האישיים ולהתחיל בתהליך.

הגיע הזמן לדבר האמיתי. כל כמה שניות יגיע אליכם פולס חשמלי, כאשר בזמן הפולס הזה אתם תבצעו תרגיל כושר בסיסי ופשוט, לאחריו תנוחו במשך כמה שניות. את זמני העבודה והמנוחה שלכם יחליט המדריך בהתאם לרמתכם. אם אתם רק מתחילים, זמן העבודה עם הפולס יהיה קצר וזמן המנוחה יהיה ארוך יותר ולהפך.

האימון מנוהל דרך אפליקציית JustFit, שעוזרת לעקוב אחר המדדים וזמני האימונים בטאבלט. בנוסף, ניתן לעשות אימוני קבוצות של עד 5 אנשים, מה שיכול ליצור אימון מעניין יותר ואף להוזיל את עלויות האימון לאדם. במהלך התרגול תבצעו אימון כח, אימון אירובי וכח מתפרץ כאשר הפולסים ישתנו לפי הצורך. גם אם לא תבצעו שום תרגיל במהלך הפולס העבודה תתבצע, אך התרגילים מגדילים את היעילות והאפקטיביות של המטרה שלכם.

EMS
הכול מנוהל דרך אפליקציה שעוזרת לעקוב אחר המדדים וזמני האימונים | צילום: רועי ברקוביץ
EMS
הזרמים החשמליים גורמים לכיווץ שרירים בלתי רצוני | צילום: רועי ברקוביץ
EMS
האימון אורך 20 דקות בלבד, במהלכו תשרפו כ-500 קלוריות | צילום: רועי ברקוביץ

התרגילים

בתרגילים הבסיסיים כמו: סקוואט, לאנג', פלאנק וכו'. הדבר היחיד שיכול להקשות עליכם הם הפולסים, אך במהרה תתרגלו אליהם ואף תוכלו להעלות את הקושי. הטיפ שלי אליכם הוא להקפיד על נשימה – כך  הפולס החשמלי נסבל יותר ויהיה לכם יותר קל לבצע את התרגיל.

עוד ב"הכל זז":
>> אתגר שכיבות הסמיכה: כך תייעלו את האימון שלכם
>> שבעה תרגילים שיכניסו אתכם לכושר
>> פלאנק: האתגר שיחזק לכם את כל הגוף

יתרונות השיטה

חיסכון בזמן - ניתן לבצע אימוני אירובי, כוח, היפרטרופיה (מושג המתאר את אופן גדילת תאי השריר) ושיקום מפציעות באימון אחד של 20 דקות בלבד. פעם בשבוע בהחלט תעשה את העבודה, אך אפשר גם יותר.

עבודה בו זמנית על מספר שרירים - האימון עם חליפת ה- EMS יעיל במיוחד בזכות הסנכרון הכמעט מלא של כל היחידות המוטוריות העובדות בו זמנית בשרירים הגדולים והעמוקים, לעומת אימון קונבנציונלי בחדר הכושר, בו אנחנו מרימים משקולות ויוצרים מעמסה על המפרקים ועל מערכת השלד.

EMS
את התוצאות אתם תראו כבר אחרי 4-6 אימונים | צילום: רועי ברקוביץ
EMS
מכל מקום: המערכת מופעלת על ידי סוללות וחיבור ל- WIFI | צילום: רועי ברקוביץ

הימנעות מעומס -  באימון ה- EMS ישנו גירוי חשמלי על השרירים בלבד, ללא כל לחץ ומעמסה נוספת על הגוף. לכן, הדבר מפחית משמעותית את הסיכוי לפציעות ספורט ונותן מענה לסובלים מבעיות במפרקים ובעמוד השדרה.

הורדת מתח - האימון מגביר את זרימת הדם לשריר ובכך מסייע להורדת המתח ומונע דלקות.

כמה קלוריות תשרפו באימון?

לא רק שהאימון הזה נחשב לבריא יותר למפרקים שלנו, הוא גם שורף כ-500 קלוריות ב- 20 דקות. בנוסף, תמשיכו לשרוף עוד 1,200 קלוריות 4-6 שעות אחרי האימון ו-4,000 קלוריות במהלך הימים שלאחר האימון (יומיים-שלושה). כמו כן, התרגול מסייע בהפחתת משקל והצרת היקפים וגורם לפעילות מטבולית גבוהה במהלך האימון ולאחריו – מה שעוזר להפחית את אחוזי השומן בגוף. את התוצאות אתם תראו כבר אחרי 4-6 אימונים._OBJ_OBJ

מה מייחד את חליפת ה-JustFit?

החליפה נוחה ומתקדמת, ניתן להתאמן איתה ללא חיבור לכבל, היא מופעלת על ידי סוללות וחיבור ל- WIFI ולכן ניתן להתאמן בכל מקום, אפילו בחוץ. אפשר לעשות איתה הליכה או ריצה קלה, אימון TRX, קפיצה על חבל, רכיבה על אופניים ועוד. 

למי זה מתאים וכמה פעמים בשבוע?

האימון מתאים למי שלא ממש אוהב ללכת לחדר הכושר ובעיקר להתאמן הרבה. כמו כן, הוא מתאים למי שרוצה לשרוף הרבה קלוריות במעט מאוד זמן ולאלו הסובלים מבעיות גב או מפרקים. האימון מאוד עוזר אחרי לידה להצר היקפים וכן לחזק את רצפת האגן._OBJ

התרגול אסור לנשים בהריון ולבעלי קוצב לב

*עדי כהנן היא מאמנת אישית לכושר ולתזונה ומדריכת פילאטיס. יש לכם שאלה עבורה? מוזמנים לפנות אליה כאן

* צולם במכון הכושר זאוס

>> כושר למתקדמים: תרגילי הבטן הכי טובים