סביר להניח שלא נחדש לכם הרבה אם נגיד שספורט זה בריא. בין היתר, פעילות גופנית קבועה תורמת לבריאות הלב, שומרת על תקינותם וחוזקם של השרירים והעצמות, תורמת לעיכול טוב יותר ואפילו משפרת את מצב הרוח. מעבר לכך, שמירה על כושר עוזרת גם לשמור על הגזרה, ותודו שגם זה לא רע בכלל.

אלא שהפעם, במיוחד לרגל יום האישה, בחרנו להתמקד בהשפעת הכושר הגופני דווקא על הקהל הנשי. "נשים שמתאמנות באופן קבוע נהנות ממגוון יתרונות", אומרת שני אדמוני, סמנכ"לית ההדרכה של רשת "סטודיו סי", הרשת הגדולה בישראל לחיטוב, עיצוב והרזיה, אשר מקדמת שיטה ייחודית המובילה לתוצאות, ובאותה העת מציינת כמה מהבולטים מביניהם:

חיזוק מסת העצם: בזמן פעילות הגופנית מופעל עומס על השרירים והעצמות, משום שהוא מעורר תגובה שמגדילה את מסת העצם. כיוון שנשים נוטות לסבול יותר מגברים מפגיעה ברקמת העצם המכונה "אוסטאופורוזיס" – הרי שיש לספורט חשיבות רבה עבורן, כבר מגיל צעיר.

התאוששות מהירה יותר לאחר לידות: נשים רבות שהתאמנו לפני ובמהלך ההיריון, גילו שההשקעה בשעורי הכושר השתלמה להן בייחוד בתקופה שלאחר הלידה. הן נהנו ממשקל נמוך יותר, חזרו לכושר במהירות רבה יותר, סבלו פחות מדליפות שתן ואפילו נהנו ממצב רוח מרומם יותר.

שמירה על בריאות הלב: בעקבות השינויים ההורמונליים והירידה ברמת האסטרוגן, נשים בגיל המעבר, חשופות יותר להתקפי לב. פעילות אירובית מתונה ומעלה, משפרת את פעילות מערכת הלב ובפועל מקטינה את הסיכוי לסבול ממחלות לבביות.

אישה אחרי אימון, בת 40 (צילום: Rido, Suttrstock)
מיתרונות הכושר: חיזוק השרירים והעצמות, שמירה על בריאות הלב ושיפור מצב הרוח | צילום: Rido, Suttrstock

שיפור מצב הרוח: לכושר הגופני כאמור, אפקט רב בכל הקשור להעלאת מצב הרוח. מעבר לפעילות עצמה שתורמת לשחרור חומרים מרגיעים, כמו אנדורפינים המשפיעים על הפעילות המוחית; יש ערך רב גם לפעילות עצמה – המפגשים החברתיים בסטודיו, ההליכה באוויר הצח – לכל אלה יש תרומה בלתי מבוטלת לשיפור מצב הרוח. אין ספק שזוהי תרומה משמעותית בייחוד עבור נשים בגיל המעבר, שלעיתים סובלות מתנודות במצב הרוח ואפילו מתופעות של דיכאון.

שיפור הסקס: פעילויות כמו פילאטיס ויוגה, מסייעות לשמור על תקינות שרירי רצפת האגן. מעבר לעובדה שמדובר בקבוצת שרירים הכרחית שבין היתר תומכת באברים הפנימיים ומונעת דליפת שתן – חיזוקם מסייע לשלוט גם בפעילותם בזמן קיום יחסי מין.

מפילאטיס ועד הליכה: האימונים הפופולריים ביותר לנשים

אז אחרי שהבנו את היתרונות של פעילות גופנית בכלל ובקרב נשים בפרט, נשאלת השאלה – באיזו סוג של פעילות גופנית כדאי לבחור? "יש מגוון רחב מאוד של שיעורי כושר. בסטודיו סי למשל יש מעל 20 סוגי אימונים שונים המועברים בצורה מקצועית, עם הסברים ודוגמאות כיצד לבצע את התרגילים בצורה הבריאה והבטוחה ביותר", אומרת אדמוני. "לכל אחת יתאים סוג שונה של אימון. חשוב שכל אחת תבחר מה שהכי מתאים לה, כי שיעור שבו סובלים לרוב נזנח במהרה. לעומת זאת – אם בוחרים באימון מתאים ליכולות ולטעם האישי - לרוב מצליחים להתמיד בו לאורך זמן. ההמלצה שלנו היא לשלב לפחות 2 אימונים בשבוע כדי להגיע לתוצאות הרצויות". עוד מספרת אדמוני כי סטודיו סי יצאו בשיתוף פעולה ייחודי, הכולל הטבה מיוחדת לחברות אפליקציית "עובדים בריא" מבית הסתדרות העובדים - 8 אימוני און ליין, ברמה הטכנולוגית הגבוהה ביותר, בעלות של 22 ₪ בחודש בלבד. "עובדים בריא" הינה כלי ייחודי ויעיל שמאפשר להמיר את הצעדים שלך ל"מטבעות בריאות", איתן ניתן לקבל הטבות מגוונות כגון מאמן כושר אישי עד הבית, שוברים לרשתות אופנה וציוד ספורט וכן מעקב אחר מדדים אישיים, מאמרים מקצועיים וכו'. השימוש באפליקציית "עובדים בריא" הוא לחברות ההסתדרות בלבד.

ללכת (צילום: Bignai, shutterstock)
להמיר צעדים להטבות בעולם הכושר? עם אפליקציית "עובדים בריא" זה אפשרי | צילום: Bignai, shutterstock

אז מוכנות להתחיל לזוז? הנה כמה דוגמאות, באדיבות אדמוני, לפעילות גופנית מומלצת לנשים:

עיצוב וחיטוב הגוף: לחיזוק השרירים וליציבה

מדובר בשעורים שעובדים על כל שרירי הגוף. העבודה נעשית בטווחי תנועה גדולים, תוך מיקוד בכמה שיותר שרירים בגוף.

למה זה טוב לך?

שעורי החיטוב מחזקים את שרירי הגוף ותורמים ליציבה, שכידוע מתדרדרת עם השנים. אם תשלבי גם פעילות ארובית כמו הליכה או ריצה, תראי את התוצאות גם במשקל וגם במראה.

אימון ליבה: לחיזוק השרירים המרכזיים ולשיפור היציבה

האימון, שלאחרונה צבר פופולריות רבה, כולל עבודה אינטנסיבית על חיזוק שרירי הליבה (שרירי מרכז הגוף והיציבה), אך בדומה ליוגה ופילאטיס הוא נעשה באווירה רגועה, ללא קפיצות.

למה זה טוב לך?

האימון מאפשר לשפר את שיווי המשקל, ומחזק את השרירים העמוקים שמעניקים כוח ויציבה.

HIT: לשיפור מדדי הכושר הכלליים

זהו אימון בעצימות יחסית גבוהה, הנעשה תוך שינויים במדדי הדופק – עצימים ומתונים יותר. מדובר באימון דינמי שמורכב מתחנות שונות – בכל תחנה מתבצע תרגיל שונה.

למה זה טוב לך?

האימון עובד על חיזוק מערכת הלב – ריאה תוך חיזוק השרירים והגוף ומאפשר לשפר את מדדי הכושר הכלליים. יתרונו הגדול נובע מכך שהוא מאפשר להשיג תוצאות יפות בזמן קצר יחסית של עבודה. בין היתר, הוא מתאים לנשים עסוקות, שאין להן זמן רב להשקיע באימונים ממושכים.

אימון ביתי (צילום: shutterstock By Gorodenkoff)
אישה מבצעת תרגיל של בטן סטטית, כחלק מאימון ביתי | צילום: shutterstock By Gorodenkoff

TRX: לשיפור היציבה ושרירי הליבה

עבודת ה TRX נעשית באמצעות כוח ההתנגדות של הגוף אל מול רצועות שנתלות מגובה התקרה. העבודה נעשית בטווחי תנועה רחבים, ומאפשרת שיפור הגמישות והכושר.

למה זה טוב לך?

אימון זה מסייע לשמור על יציבה, לחזק את שרירי הליבה ובאימוני TRX שמשלבים עבודה דינמית יותר - גם לעבוד על סבולת לב ריאה.

פילאטיס: להגדלת טווח התנועה ולהרגעה

שעורי הפילאטיס נכללים תחת הקטגוריה המכונה "אימוני גוף נפש". בדומה ליוגה, מדובר בעבודה ממוקדת על חיזוק שרירי הגוף ובעיקר שרירי הליבה, על יציבה וחיזוק וכן על הגדלת טווחי התנועה במפרקים. האימון נעשה בקצב איטי יחסי, עם מוסיקה רגועה או בלעדיה. הקצב איטי והשיעור מתבצע ללא קפיצות.

למה זה טוב לך?

מעבר לעבודה מדויקת על חיזוק הגוף, השיעור מאפשר לך להירגע, לשכוח מצרות היום ולהתמכר לרגע.

הליכה: לשיפור הכושר האירובי ולהעלאת מצב הרוח

אם קראת עד לכאן ומלמלת לעצמך תירוצים שונים כדי לא להתאמן, במקרה הזה – אין שום תירוץ. את לא זקוקה לציוד, לא נדרשת לעשות מנוי לסטודיו ואפילו לא צריכה להפעיל את היוטיוב. הליכה היא ספורט נהדר שאפשר לבצע בכל מצב ובכל שעה.

למה זה טוב לך?

לשיפור בריאות הלב, לחיזוק מערכת החיסון, לשמירה על מסת עצם ומניעת אוסטאופורוזיס וגם – לשיפור מצב הרוח.