רק אתמול פרסמנו את הנתונים המדאיגים שעלו מהדו"ח למדדי איכות הרפואה בישראל, לפיהם יותר ממחצית מהישראלים סובלים מהשמנת-יתר. אנשים רבים שואלים את עצמם מהי הדרך הטובה ביותר לרדת במשקל ועוד יותר אנשים תוהים מהי הדרך המהירה והקלה ביותר.

  >> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ואכן אחת הטקטיקות הנפוצות ביותר לשיווק דיאטות כוללת משפטי מחץ שמעבירים מסר חד וברור: הדיאטה הזאת קלה יותר מדיאטות אחרות. חברות המשווקות דיאטות ותוכניות שונות לירידה במשקל רוצות שתדעו שההצלחה נמצאת בהישג יד. כי מי לא רוצה להגיע למקסימום תוצאות במינימום מאמץ? או במילים אחרות, מי לא רוצה שיהיה לו "קללל"?

לא קלה היא דרכינו

אז מתברר שהדרך "הקלה והמהירה" היא לאו דווקא גם הכי יעילה. מחקר שבדק ירידה במשקל לאורך זמן ופורסם בכתב העת הרפואי American Journal of Clinical Nutrition, הגיע למסקנה מפתיעה במיוחד.

כאשר נאמר למשתתפי המחקר לפני שהתחילו בדיאטה – כי ירידה במשקל היא משימה לא קלה ושקשה לשמור על המשקל לאורך זמן, המשתתפים דווקא הצליחו יותר בהקפדה על שליטה עצמית ולפיכך גם בשמירה על המשקל לאורך זמן. במילים אחרות, כשנאמר לאנשים כמה ירידה במשקל היא משימה לא קלה ולמעשה די קשה – הם הצליחו לרדת יותר במשקל ולשמור על הגזרה החדשה.

מה שמוביל אותנו לשתי המילים הטובות ביותר שאתם יכולים להגיד לעצמכם כשאתם מתחילים במסע לירידה במשקל: "זה קשה". כן, לרדת במשקל זה באמת קשה ודווקא להודות בזה יכול לעזור לכם המון. אולי זה יישמע לכם קצת מוזר ואף מנוגד לאינטואיציה, כי הרי משימה שמוגדרת כקשה לביצוע יכולה במידה רבה לגרום לירידה במוטיבציה ואף לחוסר חשק להתחיל לעשות אותה מלכתחילה, לא? אז מתברר שלא בדיוק.


עוד ב-mako בריאות:
>> 7 דברים שקורים לכם בגוף כשאתם שותים קפה
>> יש אלוהים: הדרך המפתיעה להעלים צלוליט
>> 1 מכל 4 סובלים מהמחלה - ורבים לא מודעים לכך

מתן דגש על כך שירידה במשקל היא באמת משימה קשה, יכול לעזור לאנשים להתמודד עם הקשיים המנטליים הרבים שעלולים לעלות במהלך דיאטה. "במקום להתנהג כמו מעודדות שנותנות עידוד שטחי, מובילי קבוצות לירידה במשקל עלולים לשרת את לקוחותיהם ביעילות רבה יותר, אם יספקו תיאור מפוכח יותר של האתגרים שהמשתתפים יאלצו להתמודד מולם", כתבו החוקרים במאמרם על המחקר.

במילים אחרות, כשאתם אומרים על משהו שהוא קל לעשייה, למרות שהוא בפועל קשה לעשייה – מוביל לציפיות לא מציאותיות, לאכזבות ולפיכך גם לכישלון בהצלחת הדיאטה. אבל אם תודו בפני עצמכם שזה אכן קשה – אתם תהיו מוכנים יותר מנטלית לקשיים שאתם עלולים להיתקל בהם בדרך. "קשה" זה רק חלק מהתהליך. וכאמור, זה נכון לגבי כל משימה שאתם עומדים לבצע, בין שמדובר במעבר דירה או בניסיון להתקבל למקום עבודה חדש. תגידו לעצמכם: "זה יהיה קשה. אני יכול להצליח, אבל זה ידרוש ממני הרבה עבודה קשה. זה ידרוש כוח רצון וחוזק מנטלי". כך, כשאם יגיעו קשיים בדרך, לא תיתפסו לא מוכנים. ואז באמת – תרגישו שקל לכם יותר.