אופירה אסייג דיברה אתמול (ב') בתוכנית "הזמר במסכה" על "דיאטת הוליווד" שאימצה. התפריט היומי כולל שני תפוחים בבוקר, שניים בערב וכ-350 גרם חלבון במהלך היום. מים וקפה – חופשי.

לאחר שהעניין עורר סערה לא קטנה ברשת מצד גולשים שתהו לגבי הסיכונים שטמונים בדיאטה כזאת, ומצד כאלה שהתרעמו על המסר שמעודד להפרעות אכילה, אסייג מיהרה להבהיר כי מדובר בתפריט שהיא מאמצת אחת לשבוע בלבד. בשאר ימי השבוע היא עושה את "דיאטת תל אביב" שלדבריה כוללת אפס פחמימות ורק חלבונים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אז פנינו לדיאטנית שירה שפיצר מ"כללית" מחוז שרון שומרון, כדי להבין אם גם לנו כדאי לזנוח את סיר הפסטה ולרוץ לאמץ דיאטה מהסוג הזה.

"היום ידוע שהמגמה בתזונה היא התאמה אישית, כך שהתפריט המומלץ לכל אחד יהיה שונה ויותאם לאורח חייו, למחלות הרקע שלו, לתרופות שהוא נוטל, וכמובן - לפי ההעדפות והמטרות האישיות", אומרת שפיצר. "לפי מחקרים קליניים שנעשו בנושא, יום בשבוע שבו אנו צורכים הרבה פחות מזון (וקלוריות) או מורידים קבוצת מזון או צמים, אכן יכול להטיב עם הגוף ואף להפחית את צריכת הקלוריות השבועית הממוצעת. אולם, חשוב לזכור כי שיטה זו אינה מומלצת באופן גורף לכלל האוכלוסייה.

כל אחד מאיתנו עלול לסבול ממחלות רקע כאלה ואחרות, ולכל אחד יכולות להיות מטרות אחרות. לכן, אני מציעה למי ששוקל לאמץ את הגישה הזאת, להתייעץ עם איש מקצוע לפני ביצוע המהלך, בעיקר כדי להימנע מנזקים. כמו כן, חשוב להבין שדיאטה או צום מהסוג הזה לא באמת עוזרים ב'ניקוי רעלים' כפי שנטען פעמים רבות. הגוף שלנו לא זקוק לשום 'ניקוי'. הוא עושה את זה נפלא בעצמו, בין היתר באמצעות הכבד והכליות".

צלחת בריאה (צילום:  Elenadesign, shutterstock)
התזונה היומית צריכה לכלול את כל אבות המזון | צילום: Elenadesign, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> התרופה לקורונה כבר כאן, למה לא משתמשים בה?
>> מחקר חושף: ההרגל הנפוץ הזה גורם לעלייה במשקל
>> תביעה: רופאה צעירה מתה בעקבות זריקת אפידורל

בהקשר ל"דיאטת תל אביב" שפיצר מבהירה כי התזונה היומית שלנו צריכה להיות מאוזנת ולכלול את כל אבות המזון. היחסים ביניהם יכולים להשתנות למשל מבחינת כמות הפחמימות הנצרכת לעומת שאר רכיבי התזונה. מעבר לכך, ידוע למשל שצריכה עודפת של חלבונים מעמיסה על התפקוד הכלייתי. ולכן, גם במקרה הזה חשוב להתייעץ עם דיאטן מורשה.

"יש לזכור שכל שינוי יכול להשפיע על הרכב החיידקים בגופנו ועל תפקוד של איברים אחרים בגוף ולכן אין להקל ראש, בעיקר כשמדובר בטרנד או בדיאטה פחות מוכרת שאינה מומלצת ע"י ארגוני הבריאות", מסכמת שפיצר.