כבישים פקוקים, טמפרטורות קפואות וימים מקוצרים וחשוכים - החורף הוא ללא ספק מבחן לחוסן הפיזי והנפשי שלנו. יש כאלה שמנחמים את עצמם במאכל קדרה חמים ויש כאלה שנוהגים לשבת מול הקמין, אבל אם יש משהו מרגיע וזמין במיוחד זה פשוט להכין כוס תה ירוק שמזין את הגוף ומרווה את הנפש. יכול להיות ששמעתם וידעתם שתה ירוק בריא – אבל לא בטוח שאתם באמת יודעים עד כמה. 

מה יש בתה הירוק שהופך אותו לכזה בריא?


התה הירוק שימש כמרכיב עיקרי בתרבויות קדומות רבות ומגוונות במשך מאות שנים, אך הפופולריות שלו כמשקה על, צברה תאוצה בשנים האחרונות, הודות לשפע של מחקרים שהוכיחו את יתרונותיו הבריאותיים. התה הירוק עמוס בפיטוכימיקלים – נוגדי חמצון עוצמתיים הממלאים תפקידים חשובים בשמירה על הבריאות הכללית. הם אנטי אייג'ינג, אנטי דלקתיים ואנטי סרטניים. בין אלה ניתן למנות: פוליפנולים, קטכינים ואפיקטכינים, אבל יש פיטוכימיקל אחד קטן ששווה להכיר מקרוב – מיד תבינו למה.


EGCG - הרכיב הקטן שעושה את ההבדל הגדול


בהשוואה לסוגי התה אחרים, התה ירוק בולט בריכוז הגבוה של פיטוכימיקלים, בייחוד קטצ'ין ובשמו המדעי – EGCG. נוגד חמצון זה נקשר לשיפור בריאות הלב, לסיכון נמוך יותר לסוגי סרטן מסוימים ולשליטה טובה יותר ברמת הסוכר בדם. הסברה היא כי הקטצ'ין אחראי לרובם המכריע של היתרונות הבריאותיים של התה הירוק.
אגב, רכיב חשוב זה נמצא גם בתה שחור, אבל ריכוזו בתה הירוק הוא הגבוה ביותר. התה השחור מכיל סוגים אחרים של נוגדי חמצון, אך כאמור הוא אינו עשיר ב-EGCG כמו תה ירוק.

תה ירוק (צילום: grafvision, shutterstock)
נו, כבר הלכתם להכין לעצמכם ספל? | צילום: grafvision, shutterstock

למה כדאי להרבות בשתיית תה ירוק?


הנה כמה יתרונות מובהקים שקיימים בתה הקסום הזה.


בעל יכולת אנטי דלקתית ואנטי אוקסידנטית: מחקר משנת מצא כי EGCG מגן על התאים מפני נזק הקשור ללחץ חמצוני ומדכא את פעילותם של כימיקלים פרו-דלקתיים המיוצרים בגוף שלנו, כגון חלבון מסוג TNF-alpha.


שומר על בריאות הלב: מחקרים מצאו ש-EGCG עשוי לתמוך בבריאות הלב על-ידי הפחתת לחץ הדם, הכולסטרול והצטברות הפלאק בכלי הדם – שהם בעצם כל גורמי הסיכון העיקריים למחלות לב.


מסייע לירידה במשקל: מסתבר ש- EGCG מסייע לירידה במשקל, בייחוד כשהוא נצרך בשילוב הקפאין המצוי באופן טבעי בתה הירוק. מחקר תצפיתי מצא כי צריכה יומית של כשתי כוסות תה סייעה למשתתפים לרדת גם במשקל וגם להוריד במסת השומן.
מחקרים נוספים מצאו ביחד כי נטילת 100-460 מ"ג של EGCG יחד עם 80-300 מ"ג קפאין במשך מינימום 12 שבועות מסייעת לירידה משמעותית במשקל והפחתה במסת השומן.

אישה מבוגרת שותה (צילום:  goodluz, shutterstock)
אפילו מפחית את הסיכוי לאלצהיימר | צילום: goodluz, shutterstock


מסייע לבריאות ולתפקוד המוח: התה הירוק עשוי לשפר את תפקוד התאים הנוירולוגיים ולסייע במניעת מחלות ניווניות. מחקרים תצפיתיים רבים מצאו קשר בין צריכה גבוהה יותר של תה ירוק לבין סיכון מופחת לירידה מוחית הקשורה לגיל, לאלצהיימר ולפרקינסון.

 

הכותבת היא עינב בורשטיין, יועצת ומנחה לתזונה טבעית ואורח חיים בריא. לאינסטגרם של עינב