דיאטה, תזונה נכונה, פעילות גופנית – למי יש כוח לאלה? דור האינסטנט רוצה פתרונות קלים מידיים ומהירים, צ'יטים לגוף רזה וחטוב. חוקרים עדיין עובדים על תרופת פלא לירידה במשקל אבל עד שזה יקרה, יכול להיות שהטיפים הללו, כולם מתוך מחקרים שנבדקו ופורסמו, יסייעו לכם להפחית קצת את צריכת הקלוריות ולהגביר את שריפת השומנים.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ותרו על האשמה

כולנו מרגישים ייסורי מצפון אחרי ארוחה גדולה ומאשימים את עצמנו שאכלנו יותר מדי, במיוחד אנשים ש"שוברים דיאטה". אל תרגישו ככה. חוקרים באוניברסיטת טקסס טוענים שאם תורידו מעצמכם את הלחץ המיותר הזה, גם כשאתם בולסים, תוכלו למנוע בולמוסים כאלו בעתיד.

צפו פחות בטלוויזיה

אדם ממוצע צופה בלפחות חמש שעות של טלוויזיה ביום, וחוקרים שבדקו אנשים שוויתרו על 50 אחוז משעות הצפייה שלהם גילו שהם שרפו בממוצע עוד 119 קלוריות ביום. המסקנה פשוטה והגיונית – פחות טלוויזיה גורמת לכם להיות פעילים יותר (ולנשנש פחות).

שמרו את הלחם לסוף היום

פחמימות הן אמנם האויב של כל דיאטה, אבל מתברר שיש גם משמעות לעיתוי שבו צורכים אותן. מחקר ישראלי שנערך ב-2011 ביקש מ-100 אנשים בעלי משקל עודף להתחיל דיאטה שמורכבת מ-20 אחוז חלבון, 30 אחוז שומן ו-50 אחוז פחמימות. קבוצה אחת אכלה את הפחמימות לאורך היום, ואילו הקבוצה שנייה שמרה אותן רק לארוחת הערב. חצי שנה לאחר מכן, הקבוצה השנייה דיווחה כי היא מרגישה שבעה יותר לאורך היום, ואף רשמה ירידות במשקל, באחוזי השומן ובהיקפי המותניים.

קחו ויטמינים

מחקר שפורסם במגזין Obesity ביקש מ-96 נשים בעלות עודף משקל לטול תערובת של מולטי ויטמינים, ביניהם תוספות סידן למשך 26 שבועות, ומנשים אחרות ליטול תרופת דמה. הנשים בקבוצת הוויטמינים סיימה את הניסוי עם אחוזי שומן נמוכים יותר. המסקנה הייתה שייתכן שחלק מהאנשים אוכלים יותר פשוט משום שהגוף שלהם זקוק למרכיבים מסוימים, ובעוד ויטמינים הם לא ערובה לירידה במשקל, ייתכן ואצל חלקכם זה יעבוד.

יין ובקבוק (צילום: Shutterstock)
דווקא יין יכול לעזור לכם לרדת | צילום: Shutterstock

>> עוד בmako בריאות:
נמאס מכפיפות בטן? 10 תרגילים יעילים יותר
איך מנצחים את הסרטן בלי רופאים?
מה ישיבה מול המחשב עושה לעיניים שלכם?

צננו את חדר השינה

מכיוון שטמפרטורת החדר הממוצעת הולכת ועולה בשנים האחרונות, גם הגוף שלנו מסתגל למצב ושורף פחות קלוריות בהתאם. מחקר שהתפרסם ב- Obesity טוען שכאשר טמפרטורת הגוף נמוכה יותר במצב של שינה, הוא שורף יותר קלוריות כדי לחמם את עצמו במשך שעות על גבי שעות, מה שעשוי להוביל לירידה במשקל.

שתו קצת יין

בשנת 2010 פורסמו תוצאות מחקר שנערך בבית חולים בבוסטון, אשר עקב אחר 19,000 נשים במהלך 13 שנים, ומצא כי אלו מהן ששתו כוס או שתיים של משקה אלכוהולי ביום העלו פחות במשקל, מאשר נשים שלא שתו כלל, או נשים ששתו יותר מכך. דווקא לוגמות היין רשמו את העלייה הנמוכה ביותר. ההשערה – כוס יין ביום גורמת לנו לצרוך פחות קלוריות בממוצע, ושנשים שורפות יותר קלוריות לאחר שתייה של יין מאשר גברים.

ותרו על תחלפי הסוכר

ניסוי שבוצע בעכברי מעבדה גילה שאלו שניזונו בממתיקים דיאטטיים, בסופו של דבר העלו יותר קילוגרמים מאשר עכברים שצרכו סוכר. ההשערה היא שמכיוון שהממתיקים הללו לא מכילים קלוריות, מערכת העיכול "מתבלבלת" ואוגרת יותר קלוריות במקום לשרוף אותן. בשורה התחתונה – עדיף לצרוך סוכר בכמויות מועטות מאשר לא לצרוך אותו בכלל וללכת על תחליפים.

בדקו את תרופות האלרגיה שלכם

מחקר באוניברסיטת ייל מצא כי אנשים שנוטלים תרופות נגד אלרגיה שוקלים כ-4.5 קילוגרם בממוצע יותר מאנשים שלא נוטלים אותן. הסיבה היא ככל הנראה שהתרופות הללו מכילות היסטמינים מלאכותיים שחוסמים את פעולת ההיסטמינים הטבעיים של הגוף, אשר משחקים תפקיד גדול ביצירת תיאבון ושריפת קלוריות. כדאי בכל מקרה להתייעץ עם רופא לגבי תופעות הלוואי של התרופות שלכם, ובמקרה הצורך לחפש תחליפים אחרים.

>> תתפלאו: מהי תרופת הקסם לעקיצת מדוזה?