ספירת קלוריות כבר מזמן לא באופנה, זה לא קל לעקוב אחריהן וזה גם גורם לנו להיות מדוכאים ממש. אז מה עושים במקום? סופרים ביסים, כי בזה אי אפשר לטעות.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מסתבר שגם אם לא תשנו כלום בדיאטה המהירה שלכם ורק תספרו את הביסים ואת הלגימות שלכם, זה יגרום לכם להרזות. מחקר חדש לקח 61 משתתפים וגרם להם לספור את הביסים שלהם כל יום לאורך חודש ימים. משתתפי הניסוי דיווחו על ירידה ב-20-30 אחוז בכמות המזון שאכלו לאורך התקופה. בנוסף, החוקרים גילו להפתעתם שהמשתתפים בניסוי הורידו כ-2 קילו במהלך החודש של הניסוי.

"הרעיון הוא לא לגרום לאנשים להרעיב את עצמם, אלא להיות מודעים יותר למה שהם אוכלים, וכתוצאה מכך לאכול פחות"", אומר מנהל המחקר ד"ר ג'וש  ווסט לדיילי מייל. המודעות לתזונה היא משמעותית בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל או השמנה חולנית והקהל הזה הוא שירוויח יותר מהשיטה של ספירת הביסים.

אבל לא רק מספר הביסים, שמשתנה מאדם לאדם יחשוב בסיפור, אלא גם ההתרכסות בלעיסה. "הפעולה של הלעיסה מאוד חשובה לתחושת השובע. כל השרירים של מערכת העיכול והקיבה מאותתים למוח שיש אוכל בגוף ואז אפשר להיות שבעים", אומר עדי מגד, דיאטן קליני, עמותת עתיד. "בנוסף, ככל שלועסים יותר טוב גם האוכל נספג טוב יותר בגוף".

יש המלצה לכמה לעיסות כדאי לבצע בכל ביס?

"אין ממש כללי אצבע לכמה לעיסות כדאי לעשות בכל ביס, אך כדאי לשאוף להמשיך ללעוס עד שהאוכל נבלע ספונטנית, באזור של אפילו 15-20 לעיסות בכל פעם".

גם ספירת ביסים אינה פעולה פשוטה ואינסטינקטיבית. כיצד יהיה ניתן לעשות זאת ביעילות? חוקרים עובדים על אלגוריתם שיעזור לעשות לאנשים לעשות זאת בלי מאמץ, וכעת, רק נשאר לבדוק אם השיטה יכולה להיות יעילה לאורך זמן. "הבעיה המרכזית עם השיטה הזו היא שמאוד קשה להקדיש את המאמץ הזה לאורך זמן", מוסיף מגד, "לטווח הקצר זה אולי יעזור לכם להוריד במשקל, אך לטווח הארוך זה מאוד קשה לאכול לאט, כולנו מתקשים בזה וצריכים לחנך לזה כבר מגיל מאוד צעיר".

>> שותלת ואוכלת: הגננית שהפכה גינה ביתית לסיפור הצלחה