אומרים לנו ש"זה לא הגיל, זה התרגיל". ש"הכל בראש", ש"גיל הוא רק מספר". האמנם? ובכן, תלוי על איזה גיל מדברים. כיום מתברר שיש שניים כאלו וכדאי שנבחין ביניהם: "הגיל הביולוגי" שמתייחס לרגשות שלנו כלפי הגיל, בניגוד ל"גיל הכרונולוגי" (שמתאר בצורה פשטנית את מספר השנים שאנחנו חיים). הגיל הביולוגי, לשמחתנו, זוכה לאמינות רבה יותר כמדד בריאותי שימושי בקרב אנשי מקצוע בתחום הרפואה.

אז מתי אנשים מתחילים להרגיש זקנים? לפי סקר שנערך מטעם חברת foster grant, מותג משקפי שמש, ובו השתתפו 2,000 משתתפים - נמצא כי הגיל הממוצע בו אנשים מתחיל לחוש זקנים הוא, מקווים שאתם יושבים, 47.  כל המשתתפים, אגב, היו מעל גיל 40 וכמעט ארבעה מכל חמישה (77%) טענו כי הם חשים צעירים מגילם הכרונולוגי. יותר ממחציתם (55%) אף העידו כי הם רואים את "האני הצעיר" שלהם כשהם מסתכלים במראה.

כשנשאלו מהי הזדקנות עבורם, התשובות נחלקו לשלושה סימנים עיקריים:
חוסר היכולת לבצע פונקציות מסוימות בקלות
חוסר הבנה של תרבות הפופ העכשווית
סימנים חיצוניים כמו קמטים, שיער מאפיר ועוד

אישה מבוגרת (צילום: fizkes, Shutterstock)
האם גיל הוא רק מספר? | צילום: fizkes, Shutterstock

סימנים נוספים להזדקנות שעלו בקרב הסקר היו: הקושי לקרוא אותיות קטנות (61%), אנחה לא רצונית בזמן קימה מהכסא (37%), קושי בזיהוי המפורסם התורן (33%), קושי לראות טוב בחדר מואר (26%) ו-24% אף ציינו כי העובדה שמעולם לא ביקרו בטיקטוק הוא מדד שגורם להם להרגיש מבוגרים יותר מגילם הכרונולוגי. 47% מכלל המשתתפים העידו כי הם לא חשים בנוח להזדהות כאדם מבוגר ויותר משליש אמרו שהם נעלבים כשאחרים מכנים אותך מבוגרים.

נקודה נוספת שעלתה מן הסקר היא העובדה שאנשים כל כך נרתעים וחוששים להיתפס בעיני הסביבה כ"מבוגרים" עד שהודו כי הם מעדיפים להתעלם ולנפנף נושאי שיחה כמו קמטים, כאבי גב או בעיות מפרקים. נושא לא מדובר אינו קיים, מסתבר. מעבר לכך, הם גם נמנעים מלטפל בבעיות הללו שכן כ-43% מתוכם אמרו כי הם מניחים שמחלותיהם הנגרמות על ידי הגיל יחלפו מעצמן.

איך להרגיש צעיר יותר?

מחקרים שנערכו בעבר הראו כי הפחתת מתח, תזונה נכונה ושינה איכותית יכולים לעזור לאנשים להרגיש צעירים מגילם הכרונולוגי. ד"ר ג'ון דיי מאוניברסיטת ג'ון הופקינס תיאר לאחרונה 3 דרכים להפוך את תהליך ההזדקנות לחלק ככל האפשר על ידי האטת קיצור הטלמורים.

טלומר הוא איזור הקצה של הכרומוזומים בגופנו המכילים את החומר התורשמתי שבגרעין התא. לכל כרומוזום שני קצוות, כלומר שני טלומרים, שמטרתם להגן עליו. דמיינו שרוך ובקצהו הקצוות עשויים פלסטיק. ככל שהתאים שלנו מעתיקים את עצמם, כך הטלומרים מתקצרים ותופעות רבות של הזיקנה קשורות בהתקצרותם. אלו שלושה דברים שניתן לעשות על מנת לשמור על הטלומרים שלנו, לפי ד"ר דיי. 

ניהול מתח: ד"ר דיי ציטט מחקר שקבע כי חיים בצל מתח לאורך זמן נמצאו כי מיישנים את הטלומרים של המשתתפים המעורבים במחקר בכ -10 שנים. המחברים ציינו כי טכניקות של מדיטציה ומיינדפולנס עשויות לנטרל אפקט זה.

פעילות גופנית: נתונים הראו כי פעילות גופנית רגילה יכולה להאט באופן דרמטי את הזדקנות הטלומרים על ידי הפחתת מתח חמצוני ודלקת כרונית.

תזונה: תזונה ים תיכונית שעשירה בשמן זית, פירות, ירקות, אגוזים ודגים במינון נמוך של בשרים אדומים ובשרים מעובדים ממוזערים לצד כמות בינונית של גבינות ויין נקשרה לטלומרים ארוכים יותר במדגם המחקר.

"ההחלטות הפשוטות באורח החיים שאנחנו מקבלים מדי יום קובעות האם גופנו מזדקן או נשמר", סיכם ד"ר ג'יי. "על ידי ביצוע שינויים אלה, אנו יכולים להפוך את הגיל הביולוגי שלנו ולהאט באופן דרמטי את תהליך ההזדקנות הכללי. אנחנו יכולים להתחיל להרגיש צעירים יותר