ציפויי שיניים הם טכניקה קוסמטית לכיסוי המשטח החיצוני של השיניים במטרה לשפר את מצב השיניים ולהקנות להן מראה אסתטי יותר. בזכות ההתקדמות בעולם הרפואה והטכנולוגיה, ציפויי השיניים הפכו לתהליך נפוץ יותר מאי פעם, והם מספקים פתרון למגוון בעיות שיניים קוסמטיות. 

מהו ציפוי שיניים

ציפוי השיניים הוא תהליך בו מוצמד חומר קוסמטי מיוחד או שן מלאכותית על גבי השן הקיימת. התהליך משפר את המראה הקוסמטי של השיניים על ידי שיפור הצבע, הצורה, הגודל והמרקם של השיניים. ציפוי השיניים נעשה באופן אישי ומותאם לצרכים הפרטיים של כל מטופל או מטופלת.

לציפויי שיניים מגוון יתרונות בולטים, ובראשם הקניית מראה אסתטי יותר,.מתן חוזק ויציבות רבה יותר לשיניים וכן עמידות לאורך זמן רב יותר. 

למה נועד ציפוי השיניים?

ציפויי השיניים מספקים פתרונות קוסמטיים ופונקציונליים לבעיות שיניים שונות כגון סגירת רווח בשיניים, יישור שיניים עקומות, תיקון צפיפות חריגה בין השיניים, פציעות וסדקים, גוון כהה ולא אסתטי, צורת שיניים מעוותת, תיקון שברים בשיניים ועוד.

אילו שיטות קיימות כיום לציפוי שיניים? 

קיימות מספר שיטות פופולריות לציפוי השיניים, ובראשן:

ציפוי חרסינה בסריקה ממוחשבת - זהו טיפול שיניים אסתטי, הכולל כיסוי של שכבת אמייל בשן בדפי חרסינה דקיקים ועדינים, המתקנים פגמים ומקנים לשיניים מראה רענן ובריא. הטיפול  משלב הדמיה ממוחשבת ויצירת אב טיפוס מחומר מבוסס  סיליקון, המאפשר להתרשם ממראה השיניים בסוף הטיפול ולהתאים באופן מיטבי את תכנית הטיפולים המקדימה- אם נדרש בכך.

הטיפול מתאים לאנשים שהשיניים שלהם בריאות ביום יום, אך הם מעוניינים לשפר את המראה הכללי שלהם. כמו כן טיפול זה מתאים  גם לאנשים בעלי פגמים קטנים בשיניים שניתן לתקן בעזרת הציפויים.

יש לציין כי במקרים של תחלואת חניכיים, שיניים עקומות, שבורות או נסיגת חניכיים, מומלץ לבצע טיפולי הכנה מקדימים כדי להבטיח את הצלחת הטיפול.

ד"ר מוחמד וותד2 (צילום: shutterstock)
צילום: shutterstock

ציפוי משרף מרוכב (ציפוי קומפוזיט) - זהו ציפוי המיוצר מחומר הקרוי "שרף מרוכב", המוכר גם כציפוי קומפוזיט. תהליך הטיפול   דורש שיוף של אמייל השן על מנת לשלב את השרף המרוכב, ולעיתים נדרשות מספר שכבות של שרף על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. 

ציפויים דקים - מדובר בשיטה פופולרית שבה משתמשים בשכבות דקות של חומר קוסמטי המודבק על השיניים. הציפויים הדקים מאפשרים לשמור על רוב המראה הטבעי של השיניים, במקביל לשיפור הצבע והמראה הכללי שלהם.   

כיצד מתבצע הליך הציפוי? 

ציפוי השן מונח על כל שן ושן בנפרד. במהלך הנחת הציפויים ניתן לבחון את המראה המתקבל "בזמן אמת"  ובהתאם לקבוע את המשך התהליך. כך, לדוגמה, ניתן לבחון את הגוון המתקבל ולהתאימו תוך כדי טיפול במידה ויש צורך ו/או רצון לשנותו. 

הציפוי מודבק לשן בעזרת דבק מיוחד למטרה זו, לאחר שהיא מנוקה היטב. לאחר הנחת הציפויים, מוקרן אור מיוחד המייצר  השפעה כימיקלית על הדבק וגורם לו להתקשות במהירות.

האם תהליך ציפוי השיניים כרוך בכאב? 

ציפויי שיניים אינם מלווים בכאב כלשהו. עם זאת, במקרים נדירים, תיתכן תחושת רגישות קלה לאחר הטיפול, אולם היא חולפת תוך זמן קצר. 

במקרים בהם השיניים והחניכיים של המטופל או המטופלת לא בריאות עןד קודם לטיפול המיוחל, יהיה צורך לטפל תחילה בבעיות אלו ורק לאחר מכן יתאפשר לשים ציפוי. 

לסיכום, ציפויי השיניים הם טכניקה מתקדמת המאפשרת לשדרג את מראה השיניים ולשפר את החיוך של המטופל או המטופלת. הציפויים מתאימים הן לאנשים שרוצים לשפר את מראה השיניים שלהם, בין אם מדובר בשיניים בריאות עם פגמים קטנים, והן לאנשים שסובלים מתחלואות חניכיים או שיניים עקומות ופגומות. תהליך הציפוי מתבצע תוך התאמה אישית לכל מטופל או מטופלת, ויכול לספק עמידות ומראה טבעי טוב יותר. 

לעמוד מומחה של ד"ר מוחמד ותד באינפומד