בעיות ראייה הן תופעה שכיחה, שיכולה להיגרם מסיבות רבות כגון; גיל, מחלות עיניים, תאונות ועוד. עבור אנשים הסובלים מבעיות אלו, ביצוע פעולות יומיומיות פשוטות כמו קריאה, כתיבה, צפייה בטלוויזיה או שימוש במחשב, עלול להיות מאתגר במיוחד ולעיתים כמעט בלתי אפשרי.

אולם, בשנים האחרונות פותחו פתרונות חדשניים רבים בתחום, אשר יכולים לשפר באופן ניכר את איכות חייהם של הסובלים מבעיות אלו, ולהקל עליהם בביצוע פעולות יומיומיות אלו.

בין המחלות הנפוצות להן קיימים היום עזרים מתקדמים להתמודדות עימן; 

 1. ניוון מקולרי תלוי גיל (AMD): מחלה הנגרמת עקב הזדקנות, בדומה להתדרדרות השמיעה עם הגיל. בניגוד למחלת הקטרקט הנפוצה, בה ניתן לטפל, במקרה של AMD אפשר רק להקל על המטופלים בעזרת עזרי ראייה.
 2. גלאוקומה: מחלת עיניים הנגרמת כתוצאה מלחץ תוך-עיני גבוה. בעזרת אמצעים חדשניים ניתן לסייע באופן משמעותי בשיקום וניהול המחלה.
 3. סכרת: ראייה יכולה להיפגע משמעותית גם כתוצאה מסכרת, וגם במקרים אלו ניתן להקל משמעותית על החולים במחלה בעזרת אביזרים שונים.

כמו כן חולים הסובלים מבעיות ראייה אחרות שנגרמו כתוצאה מפגיעה בתאונת דרכים, שירות צבאי או להבדיל ניוון רשתית מולד, עשויים גם הם להיעזר באופן משמעותי באמצעים חדשניים שונים שפותחו בשנים האחרונות.

הפתרונות החדשניים לכבדי ראייה

בין הפתרונות החדשניים ביותר לבעיות אלו ואחרות נמנים מכשירי טמ"ס, מגדלות, עדשות פילטר, משקפיים חכמים, ופתרונות נוספים.

 1. טמ"ס: טלוויזיה במעגל סגור
  טמ"ס, או טלוויזיה במעגל סגור לכבדי ראייה, היא מערכת הגדלה אלקטרונית שמיועדת לקריאה. המערכת מאפשרת הגדלה ושיפור של תמונות וטקסטים, כך שהם יהיו ברורים וקריאים יותר למשתמשים.
  ישנם סוגים שונים של טמ"ס וביניהם טמ"סים ניידים ונייחים, כאלה המתאימים לשימוש בכיתות לימוד, דגמים התומכים בחיבור WI-FI ועוד. הטמ"סים מגיעים במגוון גדלים ועוצמות, כך שניתן למצוא את המכשיר המתאים ביותר בהתאם לצורך האישי של כל אחד ואחת.
 2. מגדלות
  מגדלות הן כלי יעיל לאנשים הסובלים מבעיות ראייה, הן מאפשרות להגדיל את הטקסט או האובייקטים, ובכך להקל על הקריאה והראייה.
  ישנם סוגים שונים של מגדלות וביניהן מגדלות יד, כיס, מגדלות שולחן, מגדלות בועה וסרגל, מגדלות צוואר וקליפון הגדלה למשקפיים.
 3. עדשות פילטר
  מחלות עיניים שונות כגון AMD (ניוון מקולרי גילי), קטרקט, רטינופטייה סוכרתית, רטיניטיס פיגמנטוזה (RP) וגלאוקומה, עשויות לגרום לתחושת סנוור מוגברת ומאידך תחושת ערפול קשה שלא ניתנת לתיקון בעזרת החלפת משקפיים. למצבים כאלו יש מספר פתרונות, שהעיקרי מביניהם הוא שימוש בעדשות פילטר. העדשות הללו מסייעות בהפחתת סנוור האור ומשפרות את איכות הראייה.
  העדשות מגיעות במגוון צבעים, כאשר לכל צבע יש את ההשפעה שלו על סינון האור בהתאם לצרכי המטופל/ת.
 4. משקפיים חכמים
  משקפיים חכמים הם פתרון חדשני יחסית לבעיות ראייה, הם כוללים מצלמה שמצלמת את המרחב, ומעבירה את התמונה למסך קטן הממוקם מול העין לאזור שרידי הראייה של המי שמרכיב אותם. המשקפיים הללו יכולים לעזור לאנשים הסובלים מבעיות ראייה חמורות, או מבעיות ראייה הגורמות לפגיעה בשדה הראייה.
  השימוש במשקפיים מאפשר עצמאות, ניידות במרחב ואף שיפור בראיית לילה. ואף גורם לגירוי של תאים במח שעבדו בעבר ומאפשר תרגול ואימון של אזורי ראייה שנפגעו.
 5. תוכנות מחשב ואביזרי תמיכה נוספים
  תוכנות מחשב מיוחדות יכולות לעזור לאנשים הסובלים מבעיות ראייה להשתמש במחשב בצורה נוחה יותר. תוכנות אלו יכולות להגדיל את גודל הטקסט, לשנות את צבע הטקסט והרקע ולהוסיף אפקטים של קונטרסט.
  בין התוכנות נמנות; תוכנת סופרנובה להגדלה וקריאת טקסטים, מקריא טקסטים עצמאי ועוד. כמו כן, ישנם אביזרים נוספים המסייעים לכבדי ראייה כגון אוזניות הולכות, טלפון נייד נגיש ומקלדת נגישה

לסיכום, התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת היום מגוון רחב של פתרונות חדשניים לסיוע לאנשים הסובלים מבעיות ראייה. פתרונות אלו יכולים לשפר את איכות חייהם באופן משמעותי ולהקל עליהם בביצוע פעולות יומיומיות.

 אודות תשר געש

חברת תשר געש היא החברה היחידה בישראל (ובין הבודדות בעולם) שמעניקה מגוון רחב של פתרונות אופטיים ואלקטרוניים לכבדי ראייה. החברה הוקמה ב-1977 ומאז צברה ידע וניסיון רב במתן פתרונות מותאמים אישית לכל מטופל.
בין הפתרונות המוצעים על ידי החברה ניתן למצוא אביזרי הגדלה אופטיים, כגון משקפיים, מגדלות וטלסקופים, אביזרי הגדלה אלקטרוניים, כמו מכשירי טלוויזיה במעגל סגור, מחשבים ומסכים משוכללים, תוכנות מחשב המאפשרות לכבדי ראייה לקרוא, לכתוב ולגלוש באינטרנט ועוד. החברה מציעה גם שירותי ייעוץ והתאמה אישית, על מנת להבטיח שכל מטופל או מטופלת יקבלו את הפתרון המתאים ביותר לצרכיהם.

לעמוד מומחה באינפומד

לאתר הבית של תשר אופטיקה געש