מהי דלקת ריאות?

בחלק מהילדים תתחיל מחלה ויראלית כמו שפעת, כאשר הסתבכות שלה יכולה לייצר דלקת ריאות. מדובר בחיידק הקרוי פנמוקוק שנמצא אצלנו באופן טבעי בדרכי הנשימה, אבל כאשר הוא יורד לריאה הוא גורם לדלקת מוגלתית בה. ברוב המקרים, דלקות הריאה הן ויראליות ולא חיידקיות, כך שהן לא מחייבות טיפול אנטיביוטי, אבל משום שקשה להבדיל בין המצבים, לעיתים ניתן טיפול אנטיביוטי בכל מקרה.

תסמינים

כשלילד יש חום והרופא שומע ממצא בריאה, יש סבירות שיש לו דלקת ריאות, אך זו יכולה להיות גם דלקת בדרכי הנשימה העליונות או התחתונות. ההחלטה הטיפולית האם לתת אנטיביוטיקה מורכבת ממספר גורמים נוספים. כאשר לילד יש חום וצמרמורות, בבדיקת דם אובחנה כמות גדולה של תאי דם לבנים, ובצילום חזה התגלו ממצאים שמצביעים על דלקת ריאות חיידקית, הילד מתאשפז ומקבל אנטיביוטיקה דרך הוריד. כאשר זה חוזר יותר מפעם אחת בשנה, הדבר מחייב בדיקה של מערכת החיסון. לרוב מי שיש לו נטייה לדלקות ריאה חוזרות סובל גם מאסטמה.

בשלבים הראשונים של דלקת ריאות חיידקית אין זה מחייב שיופיע שיעול, אלא יש חום גבוה וצמרמורת. השיעול יכול להופיע בשלב מאוחר יותר. 

>> האם ילדי הגן באמת חולים יותר?

איך נדבקים?

מנגנון ההדבקה הוא בחשיפה למחלה ויראלית, ונטייה של ילדים הסובלים מאסטמה. דלקת ריאות תהיה נפוצה יותר בחורף, בגלל הימצאות בחללים סגורים, ווירוסים שנמצאים בדרכי הנשימה העוברים מאחד לשני. 

איך אפשר למנוע?

חיסון השפעת מאוד משמעותי, כיוון שאחד הסיבוכים של מחלת השפעת הוא דלקת ריאות חיידקית. בדלקת ריאות האבחון בזמן הוא חשוב, לכן יש להיבדק על ידי רופא.  כאשר לילד יש חום גבוה, קוצר נשימה והוא נראה חולה יש מקום להיבדק ולעשות צילום חזה, כי האזנה לא תמיד מספיקה ומדויקת. 

דרכי טיפול

חיידק הפנמוקוק רגיש לאנטיביוטיקה מקבוצת הפנצילין והצפלוספורינים. לכן, הטיפול יהיה לרוב מתן ממושך של אנטיביוטיקה. כאשר יש הוכחה לדלקת ריאות חיידקית ע"י צילום חזה לא תקין וספירת דם לא תקינה, ניתנת אנטיביוטיקה ישירות לווריד עד למצב של 48 שעות ללא חום.

*ייעוץ רפואי: ד"ר טל שניר, רופאה בכירה מחלקת ילדים. מנהלת מרפאת מתבגרים "דנה דואק".

>> דלקת אוזניים חוזרת: למה זה קורה ואיך מטפלים?