בשנים האחרונות, לא מעט מחקרים בחנו את ההשפעות השונות של צפייה בפורנו על הרגלי המין שלנו, על התפיסה המגדרית, ועל מערכות היחסים בין גברים לנשים. כעת מגיע מחקר הבוחן איזה אפקט יש לצפייה בפורנו על המוח. והתוצאות, כצפוי, לא מזהירות.

רבים מבני הנוער - בגילאי 11-12 ומעלה - צופים בפורנו באופן קבוע, ועבור מיליוני מבוגרים זה הגילטי פלז'ר התמידי. הצפייה מציעה לשני המינים הזדמנות לחקור את הפנטזיות המיניות שלהם, לעיתים היא מגבירה את החשק המיני, וחלק מהאנשים מדווחים כי הדבר אף משפר את מערכות היחסים שלהם. אך יש לצפייה בפורנו צד אפל, נוסף, המשפיע על המוח.   

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

צעירים חסרי תקווה

שורה ארוכה של מחקרים מצביעים על כך כי צפייה מוגזמת בפורנוגרפיה עשויה לחווט מחדש את המוח. הן צפייה בפורנו והן קיום יחסי מין משחררים במוח את הדופמין, מוליך עצבי האחראי על ההנאה. אך כאשר באופן קבוע צורכים פורנו, יש שוב ושוב עלייה בדופמין, והמוח הופך פחות רגיש להשפעותיו. מחקר נוסף שפורסם בירחון הפסיכיאטרי JAMA בשנת 2014, מצא כי צפייה קבועה בפורנו מקהה את התגובות לגירוי מיני לאורך זמן.

המשמעות לכך היא שהמוח זקוק ליותר דופמין כדי להרגיש את אותו "היי", מה שגורם לאדם לצרוך יותר ויותר פורנו. מחקר שפורסם ב-2011 ב" Psychology Today", מצא כי הצורך בעליות בדופמין, פירושו שצרכני פורנו זקוקים לחוויות קיצוניות יותר ויותר על מנת להיות מגורים מינית. לאחר שהם נחשפו לשלל פריימים קיצוניים ומזעזעים בסרטי פורנו, גברים הפכו לקהי רגישות ואינם מסוגלים יותר להתרגש ממפגשים מיניים "רגילים" או יומיומיים. המסקנה היא אחת: פורנוגרפיה יוצרת דור של צעירים חסרי תקווה בחדר המיטות.

סקס - אורגזמה (צילום: istockphoto)
לפי המחקר, צפייה קבועה בפורנו מקהה את התגובות לגירוי מיני לאורך זמן | צילום: istockphoto

כמו התמכרות לסם

חוקרים גרמנים גילו שמוחם של גברים הצופים בפורנו עלול להתכווץ. אזור הסטריאטום של המוח (חלק מהמוח המעורב במגוון של תהליכים קוגנטיביים), הקשור לתחושת המוטיבציה והתגמול, הצטמק ככל שאדם צפה יותר בפורנו. זהו המחקר הראשון אשר מצאו בו קשר אפשרי בין צפייה באופן קבוע בפורנוגרפיה ופגיעה פיזית. עם זאת, מציינים החוקרים, ייתכן שאנשים המבלים יותר זמן בצפייה בפורנו, נולדים עם סוג מוח מסוים.

עוד ב-mako בריאות:
נמאס מגלולות? תתחילו לטעום את ההפרשות שלכן
האם ניתן לעצור את אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר?
כמה קלוריות שורפים באימון מטקות? מדריך כושר לקיץ

בשנת 2013 חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' גילו כי בסריקות שבוצעו במהלך המחקר, כאשר מכורים לפורנו צפו בחומרים פורנוגרפיים, החלק במוח האחראי על ההתמכרויות נראה מואר יותר. החוקרים ציינו כי מוחם של גברים צעירים שעסקו באובססיביות בפורנוגרפיה באינטרנט היה 'מואר כמו עץ חג המולד" כאשר נחשפו לתמונות ארוטיות.

החלק המעורב בתגמול, מוטיבציה והנאה הוא אותו חלק פעיל בקרב מכורים לסמים ואלכוהול, וזהו אותו אזור מגורה כאשר גברים אלו צופים בפורנו. בשנת 2014 מחקר שנעשה גם הוא באוניברסיטת קיימברידג', מצא כי למכורים למין אשר צפו בפורנו החל מגיל צעיר היו שלושה אזורים במוח שהיו פעילים יותר מנבדקים אחרים אשר לא היו מכורים למין. החוקרים ציינו שאלו הם האזורים המופעלים בעיקר אצל המכורים לסמים כאשר מוצגים בפניהם הגירויים הקשורים באופן ישיר לסמים.

>> למה חשוב לכם לשתות כוס מים פושרים על הבוקר?