מחקר שמומן על ידי ממשלת צרפת מצא כי ליקופן, קרוטנואיד ונוגד חמצון שמעניק לעגבנייה את צבעה האדום, נלחם בתהליכים דלקתיים בגוף שמובילים להתפתחות מחלת הסוכרת. כעת מתוכנן פרויקט שמימונו מוערך בכ-500 אלף יורו (כ-2 מיליון שקלים!), שמטרתו ייצור ליקופן בכדורים, כדי לנסות לבדוק את השפעתו על בני אדם.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

"גלולות עגבנייה" לטיפול בסוכרת

בראש צוות החוקרים עמד ד"ר ז'אן-פרנסואה לנדרייר, מנהל מכון המחקר לבריאות הלב וכלי הדם ותזונה באוניברסיטת מרסיי. הצוות הראה שליקופן מחליש את התהליכים הדלקתיים הללו ומאט התפתחות של תנגודת לאינסולין. "אנחנו יודעים שדלקת בתאי שומן קשורה באופן משמעותי לתנגודת לאינסולין", אמר ד"ר לנדרייר. "אחרי שגילינו שליקופן גורם להשפעה אנטי-דלקתית בתאי שומן, חשבנו שככל הנראה תהיה לו גם השפעה על תנגודת לאינסולין – ואכן זה כך".

צוות החוקרים של ד"ר לנדרייר כעת חותר לזהות איזו תרכובת ליקופן ספציפית היא היעילה ביותר למטרה זו – ואיזו תרכובת ליקופן נספגת בקלות יותר על ידי הגוף. הם מתכננים לבצע מחקר רחב היקף עתידי שיבחון את השפעת הליקופן על בני אדם, בהשתתפותם של אנשים הסובלים מסוכרת.

עוד ב-mako בריאות:

>> "אם אתם רואים את הסימן הזה, תיבדקו במהירות"
>> משרד הבריאות: היזהרו משימוש בתבלינים האלה
>> רוב הנשים לא יודעות שהדבר הזה גורם לסרטן שד

מחלת הסוכרת היא מחלה כרונית ששכיחותה הולכת ועולה בשנים האחרונות. סוכרת יכולה להוביל לסיבוכים כמו מחלות לב, עיוורון, כריתת איברים ומוות בטרם עת. הסוכרת הנפוצה ביותר היא סוכרת מסוג 2, שמתפתחת כתוצאה מתגובה דלקתית המתרחשת ברקמות שומן אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר. פעילות האינסולין נפגעת וכתוצאה מזה ישנה הצטברות של גלוקוז בדם, שעלולה להיות לה השלכות מסכנות חיים.

סוכרת
מחלת הסוכרת מהווה נטל משמעותי על מערכת הבריאות בישראל | צילום: Shutterstock

"ממחקרים שנעשו באוניברסיטת קיימברידג' ואוניברסיטת הרווארד, אנחנו מודעים ליכולות האנטי-דלקתיות של הליקופן, או "גלולת העגבנייה", כפי שמכנים אותה, שיכולה לתרום לטיפול בסוכרת", אומרת ד"ר מרים פרר, שעובדת בחברה באנגליה שפיתחה תוסף ליקופן. ג'ורג' ליץ, מרצה לתזונה בינלאומית באוניברסיטת ניו-קאסל, אמר שעוד נדרשת הרבה עבודה כדי להוכיח שתוסף ליקופן באמת בעל יתרונות בריאותיים, אך מדובר בכיוון מחקרי מרגש עבור חולי סוכרת.