שיער הגוף שלנו מגדיר אותנו לאורך כל חיינו. גברים עם זקנקן דליל או גבה מחוברת, אנשים בהירים שאין זכר לגבות שלהם וכמובן, נשים שסובלות משיעור יתר בפנים. השאלה החשובה ביותר בנושא היא איך זה שיש גיוון כה גדול בין בני אדם כשזה מגיע לשיער גוף? מחקר חדש מתעסק במקור הגנטי של זה.

במחקר נמצאו 10 גנים שקובעים את תכונות השיער, מהגן שאחראי על חד גבה ועד לגן שאחראי על האפרת שיער. "עכשיו יש לנו נקודת מוצא טובה יותר להבנת דרך הפעולה של הגנים האלה", אומר מחבר המחקר ל-IFLScience. "ברגע שנבין יותר על הגנים האלה, נוכל למשל למנוע האפרה של השיער ולייתר את הצורך בצבע לשיער".

בנץ (צילום: ap)
בנץ, זה בגנים שלך, קח בחשבון | צילום: ap

10 גנים חדשים

החוקרים התחילו את המחקר על ידי איסוף של 6,500 מתנדבים מ-5 מדינות מדרום אמריקה: ברזיל, קולומביה, צ'ילה, מקסיקו ופרו. הסיבה לבחירה של אוכלוסייה כזאת היא משום שהם מהווים שילוב בין גנים של אירופאיים, ילידי יבשת אמריקה ואפריקניים. בנוסף, המתנדבים נבחרו על בסיס השוני ביניהם שמתבטא בשיער שלהם.

החוקרים קבעו כמה קטגוריות לאפיון השיער – כמו צבע, התקרחות, עובי הזקן והופעה של חד גבה. לאחר מכן, הם חקרו את הדנ"א של המתנדבים כדי למצוא את הגנים שאחראיים לכל קטגוריה. הם מצאו 18 גנים הקשורים לשיער, כאשר 10 מהם התגלו במחקר הזה בפעם הראשונה. גנים הקשורים להקרחה כבר התגלו בעבר, אך זו הפעם הראשונה שהתגלו גנים הקשורים להאפרת השיער.

* פריסת הגנים הקשורים לשיער

ומלבד הגילוי המרעיש של הגן IRF4 האחראי על האפרת השיער, גם הגן לחד גבה והגן שאחראי על גידול זקן התגלו, וכעת תהליך הפעולה שלהם נראה ברור יותר. מכאן הדרך לניצול תוצאות המחקר למטרות קוסמטיות קצרה מאוד, ותקוות החוקרים היא שבעזרת הממצאים שלהם, הם יוכלו לפתור בעיות אסתטיות רבות. אך תוצאות המחקר חשובות יותר דווקא בתחום הפלילי, בעזרת הגנים האלה יהיה ניתן לזהות ממצאי דנ"א בזירות פשע ולדעת טוב יותר את המוצא האתני של מבצע הפשע.

>> האם בכלל לא מומלץ להוריד את החום לילדים?