אנחנו אמנם נוטים לייחס חשיבות רבה לגיל הכרונולוגי שלנו, אך אנחנו שוכחים שלא פחות חשוב מכך (ואולי אף חשוב יותר!), הוא הגיל הביולוגי שלנו. בשונה מהגיל הכרונולוגי, הגיל הביולוגי פחות קשור לכמות השנים שאנחנו מתהלכים על פני כדור הארץ ויותר קשור לאיכות השנים. "הגיל הביולוגי הוא דרך אפקטיבית לקבוע את קצב ההזדקנות המצטבר שלכם", מסבירה ד"ר מורגן לווין, עוזרת מרצה לפתולוגיה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ייל.

הגיל הביולוגי למעשה משקף את הגנטיקה שלכם, אורח החיים וגורמים נוספים כמו דמוגרפיה, תזונה ופעילות גופנית. שילוב הגורמים הללו, בהשוואה לגיל הכרונולוגי שלכם, עוזר להבין את מצבכם הבריאותי ולפיכך להבין אם אתם בקבוצת סיכון למחלות מסוימות ומסייע להבין את הקצב שבו הגוף שלכם מזדקן.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אך נראה שכעת מומחים מצאו דרך מדויקת יותר לקבוע את הגיל הביולוגי שלכם. חוקרים ממכון קרולינסקה בשוודיה פרסמו לאחרונה מחקר בכתב העת המדעי eLife, לפיו הגורמים החשובים ביותר לקביעת גיל ביולוגי הם חולשה (או שבריריות) ו"שעון אפיגנטי", שהוא למעשה מעין שעון ביולוגי שיכול למדוד את גילן של רקמות אנושיות.

ישנן דרכים שונות למדידת גיל ביולוגי ומחקרים קודמים התמקדו בכל גורם בנפרד. אך במטרה להבין אילו סמנים ביולוגיים (אינדיקטור לזיהוי של מחלה) הם חשובים יותר, ד"ר שרה האג, החוקרת הראשית במחקר חקרה את כולם, זה לצד זה.

זוג מבוגרים שמחים (צילום:  wavebreakmedia, shutterstock)
אנשים שונים מזדקנים בקצב שונה | צילום: wavebreakmedia, shutterstock

>> מחקר חדש יודע לנבא: כמה חלשים תהיו בתור זקנים?

הסמנים הביולוגיים החשובים ביותר

בכל הנוגע לחיזוי של מוות מוקדם, החוקרים מצאו שמידת השבריריות של אדם, כמו גם השעון האפיגנטי שלו, הם הסמנים הביולוגיים החשובים ביותר. כדי לבדוק זאת, החוקרים ניתחו במשך 20 שנה סקרים שנעשו בקרב 845 מבוגרים בגיל העמידה ומעלה. באשר למידע האפיגנטי, הם השתמשו בכלי שמסייע לראות כיצד גנים שונים מתבטאים בגוף.

עוד ב-mako בריאות:
>> פרי האנטי אייג'ינג הזה יעזור לכם לרדת במשקל
>> נחשף: איזו עיר הכי בריאה בישראל?

בנוסף לכך, הם הסתכלו על אורך הטלומרים שלהם (טלומר הוא קצה הכרומוזום, ככל שהוא קצר יותר, כך תאי הגוף פגומים יותר והשפעות הזקנה ניכרות יותר), תפקוד קוגניטיבי, יכולות חושיות, חיי המין, רמת השכלה והרגלי עישון. בנוסף לכך הם ביצעו בדיקות שונות, לקחו דגימות שתן ועשו בדיקות גופניות. בעוד שגורמים אלה יכולים להוות אינדיקציה למוות בטרם עת, צוות החוקרים עדיין מצאו ששבריריות והשעון האפיגנטי הם הסמנים הביולוגיים המשמעותיים ביותר.

אמנם נדרשים מחקרים נוספים כדי להבין כיצד סמנים ביולוגיים אלה משפיעים על אנשים ברמה האינדיבידואלית, אך רופאים עדיין יכולים להשתמש בממצאים אלו כדי להבין טוב יותר ולהגן על האוכלוסייה המזדקנת. לפי מחקרים, אם אתם רוצים לשער את מידת השבריריות שלכם, ניתן למצוא את התשובות בבדיקת דם.

>> 5 שיטות לנצח את הגיל הפיזי