מחקר חדש שנערך במחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון בנגב זיהה קבוצות סיכון עיקריות הנמצאות בסיכון ללידה מוקדמת. המחקר נערף בשיתוף המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה והמידע נאסף ממאגר הנתונים של בית החולים סורוקה. נקודות החוזק של מחקר זה נעוצות בעובדה שהוא בוצע באמצעות מאגר נתונים לידה גדול מאוד, מה שנתן לעורכי המחקר גישה לאוכלוסייה גדולה שממנה אפשר לצבור נתונים ולקבוע את התוצאות.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

המחקר שפורסם בכתב העת JOURNAL OF CLINICAL MEDICINE, כלל כ- 334,000 לידות, מהן 1,155 (0.4%) הסתבכו עם לידה מוקדמת קיצונית, כזו המוגדרת מתחת לשבוע 28. במסגרת המחקר, נבדקו בין היתר גורמי סיכון שונים שיכולים להשפיע על התרחשת של לידה מוקדמת כמו אתניות, סוכרת, יתר לחץ דם ורעלת היריון. בנוסף, נאסף מידע על מאפייני הלידה עצמה כמו לידה קיסרית ודימום לאחר לידה.

קבוצת המחקר זיהתה שתי קבוצות סיכון עיקריות ללידה מוקדמת, נשים עם הריונות מרובי עוברים (תאומים ושלישיות) וכן נשים שילדו בעבר בלידה מוקדמת. צוות החוקרים ניסה למצוא גורמי סיכון נוספים ללידה מוקדמת בקרב תתי קבוצות של נשים אלו. הממצאים העלו גורמי סיכון משמעותיים נוספים ללידה מוקדמת שכללו היעדר מעקב הריוני, הפלות חוזרות, ובעיות שילייתיות (שיליית פתח והיפרדות שילייה). נמצא כי היפרדות שיליה מהווה את גורם הסיכון הגבוה ביותר לזירוז הלידה. היפרדות שליה, מוגדרת כניתוק מוקדם של השליה מדופן הרחם, המתרחש לאחר 20 שבועות של הריון. היפרדות תכלול דימום בנרתיק, כאבי בטן, התכווצויות ועקבות דופק עובריות לא תקינות.

פרופ' אייל שיינר (צילום: דוברות כללית)
פרופ' אייל שיינר | צילום: דוברות כללית

תשומת לב לנשים עם היסטוריה של הפלות

"לידה מוקדמת הינה גורם סיכון משמעותי לתחלואה ואף לתמותת ילודים", אמר פרופ' אייל שיינר. "מעבר לזיהוי קבוצות ברורות הנמצאות בסיכון וידועות מראש כמו הריונות מרובי עוברים ונשים עם הסטוריה של לידה מוקדמת, המחקר הבהיר שהפלות חוזרות, היעדר מעקב ובעיות שילייתיות הן גורמי סיכון מובהקים ללידה מוקדמת קיצונית. יש לעודד מעקב הריוני ולתת תשומת לב מיוחדת לנשים עם היסטוריה של הפלות חוזרות".

צוות החוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב והמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה כלל את: ד"ר תמר ויינשטוק, מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון בנגב, פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' וד"ר גלי פריאנטה ודבורה קלוגנט מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה, בביה"ח סורוקה.

מה נחשב ללידה מוקדמת?

לידה מוקדמת מוגדרת כלידה המתרחשת לפני השבוע 37 להריון, ומהווה את הסיבה המובילה לתמותה ותחלואה בקרב ילודים, והסיבה השכיחה ביותר לאשפוזים טרום-לידתיים. כמובן, ככל ששבוע הלידה נמוך יותר כך רבים הסיכונים וסיבוכי הפגות, אולם קיימת חשיבות עזה לזהות אוכלוסייה הנמצאת בסיכון ויכולה להרוויח מהתערבות מניעתית. אחד מכל 14 היריונות מסתיים בלידה מוקדמת. בנוסף, לפגים יש השלכות קצרות וארוכות שנים על תינוקות שנפגעו ויכולים להשאיר אנשים אלה עם מוגבלות לכל החיים, גם לאחר ניסיון ההתערבויות הזמינות.