אכילת דגים יכולה להגדיל את סיכוי ההישרדות בקרב נשים חולות סרטן, זאת לפי מחקר אמריקני שנעשה על כ-1,500 נשים. בניסוי, נערך מעקב במשך 4 שנים על נשים שאובחנו כחולות בסרטן השד, במהלכו, כ-3 חודשים לאחר האבחנה, הנשים סיפרו בין היתר על ההרגלים התזונתיים שלהן בכדי להעריך את גורמי הסיכון ודרגת המחלה.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

במעקב נמצא כי חומצות אמינו מסוג אומגה 3 נמצאו כמפחיתות תמותה מהמחלה, זאת משום שהן מעודדות את תהליך האפופטוזה - מוות מתוכנן של תאים, כמו שקורה לעור בכוויית שמש - וכתוצאה מכך מפחיתות את גדילת התאים המסרטנים בשד. בפועל, אחוזי התמותה מהמחלה בקרב החולות ירדו ב-16 אחוז בקרב נשים שאכלו הרבה דגים.

אילו מזונות עשירים באומגה 3?

"הדגים העשירים ביותר בחומצות אמינו מסוג אומגה 3 הם טונה, הרינג, מקרל, סלמון וסרדינים", אומרת שרית גולדברג, דיאטנית קלינית וחברה בעמותת "עתיד". "אומגה 3 נמצאת למעשה באצות מסויימות בים הצפוני, כך שדגים מהאזור הזה מכילים כמויות גדולות יותר שלה. אך כמובן שניתן גם להשתמש בתוספים כמו כמוסות או זמן דגים".

"מלבד זאת, יש גם זרעים ואגוזים שמכילים כמויות גבוהות של אומגה 3 כמו אגוזי מלך, זרעי צ'יאה וזרעי פשתן. הצריכה המומלצת היא בין 2-3 גרם ביום, ובכף אחת או שתיים של הזרעים ניתן להשיג בערך 1.5-2 גרם של אומגה 3. מה שחשוב לשים לב אליו הוא שאומגה 3 מהסוג שנמצא במוצרים מהצומח רגישה לחום, לכן יש להוסיף את הזרעים או האגוזים לסלטים או למאכלים אחרים שאינם חמים", מסבירה גולדברג. "בנוסף לכך, יש מאכלים רבים שמועשרים בחומצת האמינו הזו, וביניהם גם שמנים מסויימים, אך הבעיה עם השמנים היא שהם מכילים גם אומגה 6 שיכולה להשפיע לרעה על הגוף, לכן הם אינם מהווים מקור טוב להשגת הכמות המומלצת ליום".

האם יש אומגה 3 גם בשימורים של טונה?

"שימורים של טונה אכן מכילים כמויות של אומגה 3, ויש פיקוח על הרעילות והכספית לכן הם בטוחים לחלוטין לשימוש", אומרת גולדברג, "העניין הוא שלא רשום כמה אומגה 3 יש בכל קופסה, ואין לנו איך לדעת בוודאות. אך מנה של דג, מהמומלצים שציינתי לפני, אמורה להיות מספיקה, וכדאי לאכול דג אפוי. ברגע שמטגנים את הדג הוא מאבד הרבה מהתכונות הבריאות שלו. אפשר לאכול אותו חי אפילו בסושי, אך הבעיה המרכזית במקרה הזה היא שכמות הדג מאוד קטנה ואינה מהווה מנה". 

>> איך באמת צריך להשתמש בחוט דנטלי?